LimeSurvey 4.x.x - en to sv_SE translation catalogue (3627 entries)

en:  Browse uploaded resources
sv_SE: Bläddra bland uppladdade resurser

en:  Please select a file to import!
sv_SE: Var god välj en fil att importera!

en:  global level
sv_SE: global nivå

en: %d file deleted.|%d files deleted.
sv_SE: %d fil raderad.|%d filer raderade.

en: %s attribute deleted|%s attributes deleted
sv_SE: %s attribut raderat|%s attribut raderade

en: %s cannot be left empty
sv_SE: %s kan inte lämnas tom

en: %s duplicate records removed
sv_SE: %s dubblettposter raderades

en: %s entries were not copied because they already existed
sv_SE: %s poster kopierades inte då de redan fanns där

en: %s entries were skipped because they are blacklisted
sv_SE: %s poster hoppades över eftersom de är svartlistade

en: %s field(s) were successfully added.
sv_SE: %s fält lades till.

en: %s invalid attributes
sv_SE: %s ogiltiga attribut

en: %s is an invalid value for this question
sv_SE: %s är ett ogiltigt värde för denna fråga

en: %s lines had a mismatching number of fields.
sv_SE: %s rader hade fel antal fält.

en: %s min. %s sec.
sv_SE: %s minuter %s sekunder

en: %s missing attributes
sv_SE: %s saknade attribut

en: %s must be case-insensitive equal to %s
sv_SE: %s måste vara skiftlägesokänsligt lika med %s

en: %s must not be case-insensitive equal to %s
sv_SE: %s måste skilja sig, skiftlägesokänsligt, från %s

en: %s new participants were created
sv_SE: %s nya deltagare skapades

en: %s not found!
sv_SE: %s kunde inte hittas!

en: %s of %s columns selected
sv_SE: %s av %s kolumner valda

en: %s old response(s) and according timings were successfully imported.
sv_SE: %s gamla svar och tillhörande tidtagningar importerades.

en: %s old response(s) were successfully imported.
sv_SE: %s gamla svar importerades.

en: %s participant share was deleted|%s participant shares were deleted
sv_SE: %s deltagardelning raderad|%s deltagardelningar raderades

en: %s participants have been copied to the central participants table
sv_SE: %s deltagare har kopierats till den centrala deltagarlistan

en: %s participants have been shared
sv_SE: %s deltagare har delats

en: %s records found in CSV file
sv_SE: %s poster hittades i CSV-filen

en: %s records have empty mandatory fields
sv_SE: %s poster har tomma obligatoriska fält

en: %s records have incomplete or wrong attribute values
sv_SE: %s poster har inkompletta eller felaktiga attributvärden

en: %s records imported
sv_SE: %s poster importerades

en: %s records in CSV
sv_SE: %s poster i CSV-filen

en: %s records met minimum requirements
sv_SE: %s register uppfyller minimikraven

en: %s records were duplicate but had attributes updated
sv_SE: %s poster var dubbletter men hade sina attribut uppdaterade

en: %s records where the number of fields does not match
sv_SE: %s poster där antalet fält inte matchar

en: %s records with allowed invalid email
sv_SE: %s poster med tillåten ogiltig e-post

en: %s records with invalid email address removed
sv_SE: %s poster med en ogiltig e-postadress raderades

en: %s records with other invalid information
sv_SE: %s poster med annan ogiltig information

en: %s response lines in your file.
sv_SE: %s svarsrader i din fil.

en: %s responses already exist.
sv_SE: %s svar finns redan.

en: %s responses cannot be inserted or updated.
sv_SE: %s svar kunde inte läggas till eller uppdateras.

en: %s responses were inserted.
sv_SE: %s svar lades in.

en: %s responses were updated.
sv_SE: %s svar uppdaterades.

en: %s rows per page
sv_SE: %s rader per sida

en: %s unread messages were scanned out of which %s were marked as bounce by the system.
sv_SE: %s meddelanden skannades och av dessa identifierades %s som studsmeddelanden av systemet.

en: %s unread messages were scanned, none were marked as bounce by the system.
sv_SE: %s meddelanden skannades, inga identifierades som studsmeddelanden av systemet.

en: %s were found to be duplicate entries and did not need a new participant to be created.
sv_SE: %s var dubblettposter och behövde inte få en ny deltagare skapad.

en: %s%% completed
sv_SE: %s%% klart

en: '%s' can not be used if the 'Other' option for this question is activated.
sv_SE: &quot;%s&quot; kan inte användas om &quot;Övrigt&quot; alternativ för denna fråga är aktiverat.

en: 'Other:' comment mandatory
sv_SE: 'Annat:' kommentar obligatorisk

en: 'time' is a reserved word and can not be used for a subquestion.
sv_SE: "time" är ett reserverat ord och kan inte användas för en delfråga.

en: (Any group)
sv_SE: (Vilken grupp som helst)

en: (Any)
sv_SE: (Alla)

en: (Autodetect)
sv_SE: (Upptäck automatiskt)

en: (Automatic)
sv_SE: (Automatisk)

en: (Iconv Library not installed)
sv_SE: (Iconv-biblioteket är inte installerat)

en: (Label sets were not imported since you do not have the permission to create label sets.)
sv_SE: (Etikettsamlingarna importerades inte eftersom du inte har rättighet att skapa nya etikettsamlingar.)

en: (Maximum file size: %01.2f MB)
sv_SE: (Största filstorlek: %01.2f MB)

en: (No target question)
sv_SE: (Ingen fråga vald)

en: (None)
sv_SE: (Ingen)

en: (Select multiple label sets by using the Ctrl key)
sv_SE: (Markera flera etikettsamlingar genom att hålla ned Ctrl-knappen)

en: (Sub-)question width
sv_SE: Bredd på (del)frågan

en: (This question is mandatory)
sv_SE: (Denna fråga är obligatorisk)

en: (none)
sv_SE: (ingen)

en: 16 or up
sv_SE: 16 eller äldre

en: 1st quartile (Q1)
sv_SE: Första kvartil (Q1)

en: 1st time limit warning CSS style
sv_SE: Första varningen för tidsbegränsning: CSS-stil

en: 1st time limit warning message
sv_SE: Första varningen för tidsbegränsning: meddelande

en: 1st time limit warning message display time
sv_SE: Första varningen för tidsbegränsning: tid att visa (sekunder)

en: 1st time limit warning message timer
sv_SE: Första varningen för tidsbegränsning: tid tills deadline förfaller (sekunder)

en: 2nd quartile (Median)
sv_SE: Andra kvartil  (median)

en: 2nd time limit warning CSS style
sv_SE: Andra varningen för tidsbegränsning: CSS-stil

en: 2nd time limit warning message
sv_SE: Andra varningen för tidsbegränsning: meddelande

en: 2nd time limit warning message display time
sv_SE: Andra varningen för tidsbegränsning: tid att visa (sekunder)

en: 2nd time limit warning message timer
sv_SE:  Andra varningen för tidsbegränsning: tid tills deadline förfaller (sekunder)

en: 3rd quartile (Q3)
sv_SE: Trejde kvartil (Q3)

en: 7bit Swedish
sv_SE: 7bitars Svenska

en: <No default value>
sv_SE: <Inget standardvärde>

en: <no data>
sv_SE: <inget data>

en: A backup of this table has been made and can be accessed by your system administrator.
sv_SE: En säkerhetskopia av tabellen har skapats som din systemadministratör kan komma åt.

en: A backup of this table will be made if you proceed. Your system administrator will be able to access this table.
sv_SE: En säkerhetskopia av tabellen skapas om du fortsätter. Din systemadministratör kan komma åt denna tabell.

en: A code has been updated to %s.
sv_SE: En kod har uppdaterats till %s.

en: A database named "%s" already exists.
sv_SE: En databas med namnet "%s" finns redan.

en: A deactivated survey is not accessible to participants (only a message appears that they are not permitted to see this survey).
sv_SE: En inaktiv/deaktiverad enkät är inte nåbar för deltagarna (de ser ett meddelande om att de inte får se enkäten).

en: A description for your question group
sv_SE: En beskrivning för din frågegrupp

en: A first example question. Please answer this question:
sv_SE: En första exempelfråga. Vänligen svara på denna fråga:

en: A full question index will be shown; participants will be able to jump between relevant questions.
sv_SE: Ett fullständigt index över frågorna kommer att visas; deltagare kommer att kunna hoppa mellan relevanta frågor.

en: A participant table has been created for this survey.
sv_SE: En tabell med behörighetskoder har skapats för denna enkät.

en: A question index will be shown; participants will be able to jump between viewed questions.
sv_SE: Ett frågeindex kommer att visas för enkäten. Deltagarna kommer att hoppa mellan visade frågor.

en: A security update is available.
sv_SE: En säkerhetsuppdatering finns tillgänglig.

en: A survey participant entry for the saved survey has been created too.
sv_SE: En post för enkätdeltagare för den sparade enkäten har också skapats.

en: A table of subquestions on each cell. The subquestion texts are in the colum header and concern the row header.
sv_SE: En tabell med delfrågor i varje cell. Delfrågornas texter står i kolumnrubriken och relaterar till en specifika radrubriken.

en: A table of subquestions on each cell. The subquestion texts are in the column header and relate the particular row header.
sv_SE: En tabell med delfrågor i varje cell. Delfrågornas texter står i kolumnrubriken och relaterar till en specifika radrubriken.

en: A table with a subquestion on each row. The answer options are contained in the table header.
sv_SE: En fråga med en delfråga på varje rad. Svarsalternativen finns i tabellhuvudet.

en: A table with a subquestion on each row. You have to select your answer.
sv_SE: En samling med delfrågor på varje rad. Du måste ange ditt svar.

en: A template with that name already exists.
sv_SE: En mall med det angivna namnet finns redan.

en: A username was not supplied or the username is invalid.
sv_SE: Användarnamn angavs inte eller är ogiltigt.

en: AND/OR Date is
sv_SE: OCH/ELLER datum är

en: ARMSCII-8 Armenian
sv_SE: ARMSCII-8 Armenisk

en: Abbreviated question text
sv_SE: Förkortad frågetext

en: Ability to change of questions, groups and parameters is still limited.
sv_SE: Möjligheten att ändra frågor, grupper och inställningar är fortfarande begränsad.

en: Absolute value
sv_SE: Absolutvärde

en: Accelerator keys for list items
sv_SE: Kortkommando/tangenttryckning för listelement

en: Accept
sv_SE: Acceptera

en: Accepts Font Awesome Unicode characters.
sv_SE: Accepterar Font Awesome Unicode-tecken.

en: Access
sv_SE: Åtkomst

en: Access denied
sv_SE: Åtkomst nekad

en: Access denied!
sv_SE: Åtkomst nekad!

en: Action
sv_SE: Åtgärd

en: Action to perform when time limit is up
sv_SE: Ställ in vad som ska hända när tiden har gått ut

en: Action:
sv_SE: Handling:

en: Actions
sv_SE: Åtgärder

en: Actions:
sv_SE: Handlingar:

en: Activate
sv_SE: Aktivera

en: Activate Survey
sv_SE: Aktivera enkät

en: Activate quotas
sv_SE: Aktivera kvoter

en: Activate survey
sv_SE: Aktivera enkät

en: Activate survey participants table
sv_SE: Aktivera enkätdeltagartabellen

en: Activate this survey
sv_SE: Aktivera denna enkät

en: Activate this to show a map above the input field where the user can select a location
sv_SE: Aktivera denna för att visa en karta ovanför indatafältet där användaren kan välja en plats

en: Activated
sv_SE: Aktiverad

en: Activation settings
sv_SE: Aktiveringsinställningar

en: Active
sv_SE: Aktiv

en: Active and running
sv_SE: Aktiv och pågående

en: Active but expired
sv_SE: Aktiv men utgången

en: Active but not yet started
sv_SE: Aktiv men ännu inte startad

en: Active filters:
sv_SE: Aktiva filter:

en: Active survey ID
sv_SE: Aktivt enkät-ID

en: Active surveys
sv_SE: Aktiva enkäter

en: Active:
sv_SE: Aktiv:

en: Adaptive
sv_SE: Adaptiv

en: Add
sv_SE: Lägg till

en: Add URL parameter
sv_SE: Lägg till URL-parameter

en: Add a button to reset the slider. If you choose an start value, it reset at start value, else empty the answer.
sv_SE: Lägg till en knapp för att nollställa skjutreglaget. Om du anger ett startvärde kommer knappen att återställa startvärdet, annars kommer den att tomma svaret.

en: Add a group
sv_SE: Skapa en grupp

en: Add a language:
sv_SE: Lägg till ett språk:

en: Add a new language
sv_SE: Lägg till ett nytt språk

en: Add a new question
sv_SE: Lägg till fråga

en: Add a new survey administrator
sv_SE: Lägg till ny enkätadministratör

en: Add a prefix to the answer field
sv_SE: Lägg ett prefix till svarsfältet

en: Add a question to this group
sv_SE: Lägg en fråga till denna grupp

en: Add a suffix to the answer field
sv_SE: Lägg ett suffix till svarsfältet

en: Add additional CSS class(es) for this question. Use a space between multiple CSS class names. You may use expressions - remember this part is static.
sv_SE: Lägg till ytterligare CSS-klass(er) till denna fråga. Används mellanslag för att åtskilja CSS-klassernas namn. Du kan använda uttryck - kom ihåg att denna del är statisk.

en: Add and edit conditions
sv_SE: Lägg till/redigera beroenden

en: Add another participant
sv_SE: Lägg till ytterligare en enkätdeltagare

en: Add another record
sv_SE: Lägg till en ny post

en: Add answer
sv_SE: Lägg till svar

en: Add attachment to template
sv_SE: Lägg till bilaga i mallen

en: Add attribute
sv_SE: Lägg till attribut

en: Add condition
sv_SE: Lägg till beroende

en: Add condition to this scenario
sv_SE: Lägg till villkor till detta scenario

en: Add dropdown field
sv_SE: Lägg till dropdown-fält

en: Add fields
sv_SE: Lägg till fält

en: Add file
sv_SE: Lägg till fil

en: Add gray background to questions in PDF:
sv_SE: Lägg till grå bakgrund till frågor i PDF:

en: Add group
sv_SE: Lägg till grupp

en: Add language
sv_SE: Lägg till språk

en: Add multiple conditions without a page reload
sv_SE: Lägg till flera villkor utan att ladda om sidan

en: Add new attribute
sv_SE: Lägg till nytt attribut

en: Add new group
sv_SE: Lägg till ny grupp

en: Add new participant
sv_SE: Lägg till ny deltagare

en: Add new question
sv_SE: Lägg till ny fråga

en: Add new question to group
sv_SE: Lägg en ny fråga till gruppen

en: Add new quota
sv_SE: Lägg till ny kvot

en: Add new survey participant
sv_SE: Lägg till en ny enkätdeltagare

en: Add new user group
sv_SE: Lägg till ny användargrupp

en: Add or delete groups
sv_SE: Lägga till eller ta bort grupper

en: Add or delete questions
sv_SE: Lägga till eller ta bort frågor

en: Add or delete subquestions or change their codes
sv_SE: Lägga till eller ta bort delfrågor eller ändra deras koder

en: Add participant
sv_SE: Lägg till deltagare

en: Add participant to survey
sv_SE: Lägg deltagare till enkät

en: Add participant to survey|Add participants to survey
sv_SE: Lägg deltagare till enkät|Lägg deltagare till enkät

en: Add participants to central database
sv_SE: Lägg deltagare till den centrala databasen

en: Add participants to survey
sv_SE: Lägg deltagare till enkäten

en: Add question
sv_SE: Lägg till fråga

en: Add question group
sv_SE: Lägg till frågegrupp

en: Add scenario
sv_SE: Lägg till scenario

en: Add some answer options to your question
sv_SE: Lägg några svarsalternativ till din fråga

en: Add some subquestions to your question
sv_SE: Lägg till några delfrågor till din fråga

en: Add subquestion row
sv_SE: Lägg till rad för delfråga

en: Add survey participant
sv_SE: Lägg till enkätdeltagare

en: Add the selected participant to survey.|Add the {n} selected participants to survey.
sv_SE: Lägg den valda deltagaren till enkäten.|Lägg de {n} valda deltagarna till enkäten.

en: Add to blacklist?
sv_SE: Lägg till svartlistan?

en: Add user
sv_SE: Lägg till användare

en: Add user group
sv_SE: Skapa användargrupp

en: Add value
sv_SE: Lägg till värde

en: Add/delete survey participant attributes
sv_SE: Lägg till/radera attribut för enkätdeltagare

en: Add/edit resources (files/images) for this survey
sv_SE: Lägg till/redigera resurser (filer/bilder) för denna enkät

en: Adding survey participant entry...
sv_SE: Lägger till post för enkätdeltagare...

en: Additional Languages
sv_SE: Ytterligare språk

en: Additional attributes
sv_SE: Ytterligare attribut

en: Additionally the following settings cannot be changed when the survey is active.
sv_SE: Följande inställningar kan inte ändras efter att enkäten aktiverats.

en: Admin login name
sv_SE: Administratörens användarnamn

en: Admin login password
sv_SE: Administratörens lösenord

en: Administrator credentials
sv_SE: Administratörens inloggningsuppgifter

en: Administrator email
sv_SE: Administratörens e-postadress

en: Administrator name
sv_SE: Administratörens namn

en: Administrator name:
sv_SE: Namn på administratör:

en: Administrator settings
sv_SE: Administratörsinställnignar

en: Administrator:
sv_SE: Administratör

en: Advanced
sv_SE: Avancerad

en: Advanced options
sv_SE: Avancerade alternativ

en: Advanced settings
sv_SE: Avancerade inställningar

en: After
sv_SE: Efter

en: After confirmation you won't receive any invitations or reminders for this survey anymore.
sv_SE: Efter att du har bekräftat kommer du inte längre få några inbjudningar eller påminnelser för denna enkät.

en: After having clicked the save button you can either close this browser window or continue filling out the survey.
sv_SE: Efter att ha klickat på knappen Spara kan du antingen stänga webbläsarfönstret eller fortsätta fylla i enkäten.

en: After the answer options a cell does give some information.
sv_SE: Efter svarsalternativen finns en cell som ger viss information.

en: Albanian
sv_SE: Albanska

en: Alert animation
sv_SE: Varningsanimation

en: All
sv_SE: Allt

en: All answers are already selected in this quota.
sv_SE: Alla svar har redan valts i denna kvot.

en: All answers meet consistency standards.
sv_SE: Alla svar uppfyller konsistenskriterierna.

en: All assessments meet consistency standards.
sv_SE: Alla utvärderingar uppfyller konsistenskriterierna.

en: All conditions for this question have been deleted.
sv_SE: Alla villkor för denna fråga har raderats.

en: All conditions in this survey have been deleted.
sv_SE: Alla beroenden i enkäten har raderats.

en: All conditions meet consistency standards.
sv_SE: Alla villkor uppfyller konsistenskriterierna.

en: All conditions scenarios were renumbered.
sv_SE: Alla villkorsscenarion numrerades om.

en: All default values meet consistency standards.
sv_SE: Alla förvalda värden uppfyller konsistenskriterierna.

en: All emails were sent.
sv_SE: Alla e-postmeddelanden skickades.

en: All fields below (except CSS framework name) must be either a valid JSON array or the string "inherit".
sv_SE: Alla nedanstående fält (utom ramverksnamnen för CSS) måste antingen vara giltiga JSON-arrayer eller strängen "inherit".

en: All files in local directories are writable.
sv_SE: Alla filer i lokala kataloger är skrivbara.

en: All groups meet consistency standards.
sv_SE: Alla frågegrupper uppfyller konsistenskriterierna.

en: All in one
sv_SE: Alla frågor samtidigt

en: All menu entries of this menu will also be deleted.
sv_SE: Alla menyalternativ i denna meny kommer också att raderas.

en: All of the user's surveys were transferred to %s.
sv_SE: Alla enkäter tillhörande användaren flyttades över till %s.

en: All old survey tables meet consistency standards.
sv_SE: Alla gamla enkättabeller uppfyller konsistenskriterierna.

en: All participant information is lost.
sv_SE: All information om deltagarna kommer att gå förlorad.

en: All question attributes meet consistency standards.
sv_SE: Alla frågeattribut uppfyller konsistenskriterierna.

en: All questions meet consistency standards.
sv_SE: Alla frågor uppfyller konsistenskriterierna.

en: All questions, answers, etc for removed languages will be lost. Are you sure?
sv_SE: Alla frågor, svar osv för borttagna språk kommer att förloras. Är du säker?

en: All questions, groups and parameters are editable again.
sv_SE: Alla frågor, grupper och inställningar kan nu redigeras igen.

en: All quota language settings meet consistency standards.
sv_SE: Alla språkinställningar för kvoter uppfyller konsistenskriterierna.

en: All quota quota members meet consistency standards.
sv_SE: Alla kvoters kvotmedlemmar uppfyller konsistenskriterierna.

en: All quotas meet consistency standards.
sv_SE: Alla kvoter uppfyller konsistenskriterierna.

en: All responses
sv_SE: Alla svar

en: All responses are not accessible anymore with LimeSurvey.
sv_SE: Svaren är inte längre åtkomliga via LimeSurvey.

en: All survey language settings meet consistency standards.
sv_SE: Alla språkinställningar för enkäter uppfyller konsistenskriterierna.

en: All surveys
sv_SE: Alla enkäter

en: All surveys meet consistency standards.
sv_SE: Alla enkäter uppfyller konsistenskriterierna.

en: All the attributes are automatically mapped
sv_SE: Alla attributen mappas automatiskt

en: All users
sv_SE: Alla användare

en: All your answers must be different and you must rank in order.
sv_SE: Alla dina svar måste vara unika och du måste rangordna dem.

en: Allow
sv_SE: Tillåt

en: Allow array style questions to be split over multiple pages
sv_SE: Tillåt frågor av typen "samlingar" att delas över flera sidor

en: Allow backward navigation:
sv_SE: Tillåt navigation bakåt:

en: Allow blacklisted participants to be added to a survey:
sv_SE: Tillåt svartlistade deltagare att läggas till som deltagare i en enkät:

en: Allow invalid email addresses:
sv_SE: Tillåt ogiltiga e-postadresser:

en: Allow multiple short text / numeric questions to be split over multiple pages
sv_SE: Tillåt frågor av typen "flera korta textsvar" och "flera numeriska inmatningar" att delas över flera sidor

en: Allow only numerical input
sv_SE: Tillåt endast numerisk inmatning

en: Allow only numerical input for 'Other' text
sv_SE: Tillåt endast numerisk inmatning för alternativ 'Annat'

en: Allow participant to unblacklist himself/herself:
sv_SE: Tillåt deltagare att ta bort svartlistningen från sig själv:

en: Allow public registration:
sv_SE: Tillåt publik registrering:

en: Allow reset the slider
sv_SE: Tillåt nollställning av skjutreglaget

en: Allow single choice questions to be split over multiple pages
sv_SE: Tillåt envalsfrågor att delas över flera sidor

en: Allow slider questions to be split over multiple pages
sv_SE: Tillåt frågor med skjutreglage att delas över flera sidor

en: Allow user to modify his last answers before terminate survey.
sv_SE: Tillåt användare att ändra sina sina svar innan enkäten avslutas.

en: Allowed file extensions
sv_SE: Tillåt fil utbredning

en: Allowed file types
sv_SE: Tillåtna filtyper

en: Allowed file types in comma separated format. e.g. pdf,doc,odt
sv_SE: Tillåtna filtyper separerade med kommatecken, till exempel pdf,doc,odt

en: Always
sv_SE: Alltid

en: Always closed
sv_SE: Alltid stängd

en: Always hide this question
sv_SE: Dölj alltid denna fråga

en: Always open
sv_SE: Alltid öppen

en: Amharic
sv_SE: Amhariska

en: An email has been sent to the address you provided with access details for this survey. Please follow the link in that email to proceed.
sv_SE: Ett e-postmeddelande har skickats till den adress du angav med uppgifter om hur du får tillgång till denna enkät. Följ den länk som bifogas i e-postmeddelandet för att fortsätta.

en: An email has been sent with details about your saved survey
sv_SE: Ett e-postmeddelande med detaljer om din sparade enkät har skickats.

en: An email with a generated password was sent to the user.
sv_SE: Ett e-postmeddelande med ett skapat lösenord har skickats till användaren.

en: An error occured while creating a backup of your files. Check your local system (permission, available space, etc.)
sv_SE: Ett fel inträffade när en backup av dina filer skulle göras. Kolla ditt lokala filsystem (filrättigheter, tillgängligt utrymme, etc.)

en: An error occured while creating your update package file.
sv_SE: Ett fel inträffade när din din uppdateringspaketfil skulle skapas.

en: An error occured while getting checksums.
sv_SE: Ett fel inträffade när checksummor hämtades.

en: An error occured while getting the changeset.
sv_SE: Ett fel inträffade när changeset skulle hämtas.

en: An error occurred saving a response to survey id
sv_SE: Ett fel uppstod under försök att spara ett svar till enkät med id

en: An error occurred uploading your file. This may be caused by incorrect permissions for the application /tmp folder.
sv_SE: Ett fel uppstod när filen laddades upp. Detta kan ha orsakats av felaktiga rättigheter i foldern /tmp.

en: An error occurred.
sv_SE: Ett fel inträffade.

en: An expired survey is not accessible to participants (they only see a message that the survey has expired).
sv_SE: En utgången enkät är inte nåbar för deltagare (de ser bara ett meddelande om att enkätens stängningsdatum har passerats).

en: An non-recoverable error happened during the update. Error details:
sv_SE: Ett oåterkalleligt fel inträffade under uppdateringen. Felbeskrivning:

en: An unexpected error has occurred and your responses cannot be saved.
sv_SE: Ett oväntat fel har uppstått och dina svar kan inte sparas.

en: An unknown error occured
sv_SE: Ett okänd fel inträffade

en: An unknown error occured.
sv_SE: Ett okänt fel inträffade.

en: An unknown error occurred
sv_SE: Ett okänt fel inträffade

en: Animate alert
sv_SE: Animera varning

en: Animate body
sv_SE: Animera body

en: Animate checkbox
sv_SE: Animera kryssrutan

en: Animate question
sv_SE: Animera fråga

en: Animate radio buttons
sv_SE: Animera radioknappar

en: Anonymized responses
sv_SE: Anonymiserade svar

en: Anonymized responses:
sv_SE: Anonymiserade svar:

en: Anonymized responses?
sv_SE: Anonymiserade svar?

en: Answer
sv_SE: Svar

en: Answer codes
sv_SE: Svarskod

en: Answer codes must be unique by question.
sv_SE: Svarskoder måste vara unika för varje fråga.

en: Answer label font size (normal)
sv_SE: Typsnittstorlek för svarsetikett (normal)

en: Answer label font size (small)
sv_SE: Typsnittstorlek för svarsetikett (liten)

en: Answer matched (regexp)
sv_SE: Svaret matchar (regexp)

en: Answer must be %s
sv_SE: Svaret måste vara %s

en: Answer must be between %s and %s
sv_SE: Svaret måste vara mellan %s och %s

en: Answer must be greater or equal to %s
sv_SE: Svaret måste vara större eller lika med %s

en: Answer must be less or equal to %s
sv_SE: Svaret måste vara mindre än eller lika med %s

en: Answer option / subquestion font size
sv_SE: Typsnittsstorlek för svars alternativ/delfråga

en: Answer options
sv_SE: Alternativ för svar

en: Answer options were successfully saved.
sv_SE: Svarsalternativ sparade.

en: Answer prefix
sv_SE: Svarsprefix

en: Answer scale %s
sv_SE: Svarskala %s

en: Answer suffix
sv_SE: Svarssuffix

en: Answer was
sv_SE: Svaret var

en: Answer was NOT
sv_SE: Svaret var INTE lika med

en: Answer was greater than
sv_SE: Svaret var större än

en: Answer was greater than or equal to
sv_SE: Svaret var större än eller lika med

en: Answer was less than
sv_SE: Svaret var mindre än

en: Answer was less than or equal to
sv_SE: Svaret var mindre än eller lika med

en: Answers
sv_SE: Svar

en: Answers cleared
sv_SE: Svar rensade

en: Answers column width
sv_SE: Svarskolumnens bredd

en: Answers with a code of 0 (zero) or blank code are not allowed, and will not be saved
sv_SE: Svar med koden 0 (noll) eller ingen kod är inte tillåtna och kommer inte att sparas

en: Answer|Left-slider-text|Right-slider-text separator character
sv_SE: Seperator bokstav: Svar|Vänster-skjutreglage-text|Höger-skjutreglage-text

en: Apply
sv_SE: Utför

en: April
sv_SE: april

en: Arabic
sv_SE: Arabiska

en: Arc cosine
sv_SE: Arcus cosinus

en: Arc sine
sv_SE: Arcus sinus

en: Arc tangent
sv_SE: Arcus tangens

en: Arc tangent of two variables
sv_SE: arcus tangens med två variabler

en: Are you sure you want to activate all selected quotas?
sv_SE: Är du säker på att du vill aktivera alla valda kvoter?

en: Are you sure you want to deactivate all selected quotas?
sv_SE: Är du säker på att du vill avaktivera alla valda kvoter?

en: Are you sure you want to delete all conditions for this question?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort alla villkor för denna fråga?

en: Are you sure you want to delete all conditions set in this scenario?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera alla beroenden som tillhör detta scenario?

en: Are you sure you want to delete all selected quotas?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera alla valda kvoter?

en: Are you sure you want to delete all those surveys?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera alla dessa enkäter?

en: Are you sure you want to delete all uploaded files from the selected responses?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera alla uppladdade filer från de valda svaren?

en: Are you sure you want to delete the selected entries?
sv_SE: Är du säker att du vill radera valda poster?

en: Are you sure you want to delete the selected participants?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera valda deltagare?

en: Are you sure you want to delete the selected responses?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera de valda svaren?

en: Are you sure you want to delete this URL parameter?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera den här URL-parametern?

en: Are you sure you want to delete this box ?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera denna låda?

en: Are you sure you want to delete this condition?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera detta beroende?

en: Are you sure you want to delete this entry?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera denna post?

en: Are you sure you want to delete this label set?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera denna etikettsamling?

en: Are you sure you want to delete this user group?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera denna användargrupp?

en: Are you sure?
sv_SE: Är du säker?

en: Arithmetic mean
sv_SE: Aritmetiskt medelvärde

en: Armenian
sv_SE: Armeniska

en: Array
sv_SE: Samling

en: Array (Increase/Same/Decrease)
sv_SE: Samling (öka, samma, minska)

en: Array (Numbers)
sv_SE: Samling (tal/siffor)

en: Array (Texts)
sv_SE: Samling (text)

en: Array (Yes/No/Uncertain)
sv_SE: Samling (ja/nej/osäker)

en: Array by column
sv_SE: Samling efter kolumn

en: Array dual scale
sv_SE: Samling med dubbla skalor

en: Array filter
sv_SE: Samlingsfilter

en: Array filter exclusion
sv_SE: Samlingsfilter att exkludera

en: Array filter style
sv_SE: Stil för array-filter

en: Arrays
sv_SE: Samlingar

en: As a last step you should clear your browser cache now.
sv_SE: Som sista steg bör du nu tömma din webbläsares cache.

en: As defined in question settings
sv_SE: Som definierad i frågeinställningarna

en: Assessment details
sv_SE: Detaljinformation för utvärdering

en: Assessment group score
sv_SE: Gruppoäng för utvärdering

en: Assessment heading
sv_SE: Rubrik för utvärdering

en: Assessment rules
sv_SE: Regler för utvärdering

en: Assessment value
sv_SE: Värde för utvärdering

en: Assessment:
sv_SE: Utvärdering:

en: Assessments
sv_SE: Utvärderingar

en: Assessments mode not activated
sv_SE: Utvärderingsläge är inte aktiverat

en: Assigning a new value to a variable.
sv_SE: Tilldela ett nytt värde till en variabel.

en: At beginning
sv_SE: Vid början

en: At end
sv_SE: Vid slutet

en: At least one installed
sv_SE: Åtminstone en installerad

en: At the end of the process the database will be updated.
sv_SE: Som sista steg i processen kommer databasen att uppdateras.

en: At the end of the process we'll proceed to the LimeSurvey update.
sv_SE: Vid slutet av processen kommer vi fortsätta med uppdateringen av LimeSurvey.

en: Attention: Several question codes were updated. Please check these carefully as the update  may not be perfect with customized expressions.
sv_SE: OBS! Flera frågekoder uppdaterades. Vänligen kontrollera frågekoderna då uppdateringen kanske inte ger idealiska koder för skräddarsydda uttryck.

en: Attribute
sv_SE: Attribut

en: Attribute %s (%s)
sv_SE: Attribut %s (%s)

en: Attribute %s was deleted.
sv_SE: Attribut %s raderades.

en: Attribute display setting updated
sv_SE: Inställningar för attributvisning uppdaterade

en: Attribute field
sv_SE: Attribut

en: Attribute management
sv_SE: Attributhantering

en: Attribute name:
sv_SE: Attributnamn:

en: Attribute settings
sv_SE: Attributinställningar

en: Attribute successfully deleted
sv_SE: Attribut raderat

en: Attribute successfully updated
sv_SE: Attribut uppdaterat

en: Attribute type
sv_SE: Attributtyp

en: Attribute type:
sv_SE: Attributtyp:

en: Attribute values for existing participants have been updated from the participants records
sv_SE: Attributfält för existerande deltagare har uppdaterats utifrån deltagarnas information

en: Attribute visible:
sv_SE: Attribut synligt:

en: Attribute was saved.
sv_SE: Attribut sparades.

en: Attributes
sv_SE: Attribut

en: Attributes to be created
sv_SE: Attribut som kommer att skapas

en: Attributes to export:
sv_SE: Attribut att exportera:

en: August
sv_SE: augusti

en: Authentication method
sv_SE: Autentiseringsmetod

en: Auto
sv_SE: Automatisk

en: Auto Translate
sv_SE: Automatöversättning

en: Auto-check exclusive option if all others are checked
sv_SE: Välj automatiskt "uteslutande alternativ"-valet om alla alternativ väljs av användaren

en: Autoload URL
sv_SE: Länkadress att ladda automatiskt

en: Autoload URL:
sv_SE: Autoladda URL:

en: Automatic
sv_SE: Automatisk

en: Automatic (UTF-8)
sv_SE: Automatisk (UTF-8)

en: Automatically rename question code if already exists?
sv_SE: Ändra frågekoden automatiskt om den redan finns?

en: Available functions
sv_SE: Tillgängliga funktioner

en: Available label sets:
sv_SE: Tillgängliga etikettsamlingar:

en: Available languages:
sv_SE: Tillgängliga språk:

en: Available space in directory:
sv_SE: Tillgängligt lagringsutrymme i katalogen:

en: Available survey themes:
sv_SE: Tillgängliga enkätteman:

en: Average
sv_SE: Genomsnitt

en: Average file size
sv_SE: Genomsnittlig storlek per fil

en: Average interview time:
sv_SE: Genomsnittlig tid för intervju:

en: Average no. of files per respondent
sv_SE: Genomsnittligt antal filer per svarande

en: Average size per respondent
sv_SE: Genomsnittlig storlek per svarande

en: Back
sv_SE: Tillbaka

en: Back to Response Import
sv_SE: Tillbaka till svars-import

en: Back to main menu
sv_SE: Tillbaka till huvudmenyn

en: Back to survey home
sv_SE: Tillbaka till huvudsidan för enkäten

en: Background color
sv_SE: Bakgrundsfärg

en: Background colour for questions (0 black - 255 white)
sv_SE: Bakgrundsfärg för frågor (0 svart - 255 vit)

en: Background colour for sections (0 black - 255 white)
sv_SE: Bakgrundsfärg för avdelningar (0 svart - 255 vit)

en: Background image
sv_SE: Bakgrundsbild

en: Background image file
sv_SE: Bakgrundsbildfil

en: Backup entire database
sv_SE: Säkerhetskopiera hela databasen

en: Bar chart
sv_SE: Stapeldiagram

en: Base language
sv_SE: Startspråk

en: Base language:
sv_SE: Grundspråk:

en: Basic admin notification
sv_SE: Enkel administratörsnotifikation

en: Basic admin notification body
sv_SE: Brevtexten för enkel administratörsnotifikation

en: Basic admin notification email body:
sv_SE: Enkel administratörsnotifikation, brevtext:

en: Basic admin notification subject
sv_SE: Ämnesraden för enkel administratörsnotifikation

en: Basic admin notification subject:
sv_SE: Enkel administratörsnotifikation, ämnesrad:

en: Basic attributes
sv_SE: Grundläggande attribut

en: Basic email notification is sent to:
sv_SE: Enkel e-postnotifikation ska sändas till:

en: Basic notification attachments:
sv_SE: Enkel notifikation, bilagor:

en: Basic settings
sv_SE: Grundläggande inställningar

en: Basque
sv_SE: Baskiska

en: Batch-edit participants
sv_SE: Batch-redigera respondenter

en: Before
sv_SE: Före

en: Before proceeding please back up your database using a backup tool!
sv_SE: Innan du fortsätter, se till att säkerhetskopiera din databas med ett backupverktyg!

en: Before you can add questions you must add a question group first.
sv_SE: Innan du kan lägga till frågor måste du skapa en frågegrupp först.

en: Before you proceed to the LimeSurvey update, we must first update ComfortUpdate itself.
sv_SE: Innan du uppdaterar LimeSurvey måste du först uppdatera ComfortUpdate självt.

en: Before you start, please prove you are human.
sv_SE: Före du börjar, bevisa att du inte är en robot.

en: Belarusian
sv_SE: Vitryska

en: Bengali
sv_SE: bengaliska

en: Big5 Traditional Chinese
sv_SE: Big5 traditionell kinesiska

en: Binary pseudo charset
sv_SE: Binär pseudo-textkodning

en: Binary safe case-insensitive string comparison
sv_SE: Skiftlägesokänslig strängjämförelse (binary safe)

en: Binary safe string comparison
sv_SE: Strängjämförelse (binary safe)

en: Blacklist all current surveys for participant once the global field is set:
sv_SE: Svartlista alla nuvarande enkäter för deltagare efter att det globala fältet är satt:

en: Blacklist participant for any new added survey once the global field is set:
sv_SE: Svartlista deltagare för nytillkomna enkäter efter att det globala fältet är satt:

en: Blacklist settings
sv_SE: Inställningar för svartlistning

en: Blacklist settings were saved.
sv_SE: Inställningar för svartlistning sparade.

en: Blacklist user:
sv_SE: Svartlista användare:

en: Blacklisted
sv_SE: Svartlistad

en: Blacklisted participants
sv_SE: Svartlistade deltagare

en: Body animation
sv_SE: Bodyanimation

en: Borders around questions in PDF:
sv_SE: Border kring frågor i PDF:

en: Borders around responses in PDF:
sv_SE: Border kring svar i PDF:

en: Bosnian
sv_SE: Bosniska

en: Both
sv_SE: Båda

en: Bounce processing
sv_SE: Hantering av e-poststudsar

en: Bounce processing is deactivated either application-wide or for this survey in particular.
sv_SE: Hantering av studsande meddelande är avaktiverat, antingen för hela den här LimeSurveyinstallationen eller specifikt för den här enkäten.

en: Bounce settings
sv_SE: Inställningar för studsande meddelanden

en: Bounce settings have been saved.
sv_SE: Inställningar för studsande meddelanden sparade.

en: Box deleted
sv_SE: Låda raderad

en: Box orientation:
sv_SE: Boxens riktning:

en: Box settings updated!
sv_SE: Lådeinställningar uppdaterades!

en: Box updated
sv_SE: Låda uppdaterad

en: Boxes
sv_SE: Lådor:

en: Boxes by row:
sv_SE: Lådor radvis:

en: Branch
sv_SE: Gren

en: Browse
sv_SE: Bläddra

en: Browse participants
sv_SE: Bläddra bland deltagarna

en: Browse responses
sv_SE: Bläddra bland svaren

en: Browse saved responses
sv_SE: Visa sparade svar

en: Browse survey participants
sv_SE: Bläddra bland enkätdeltagare

en: Buildnumber was successfully updated to %s.
sv_SE: Byggnummer har uppdaterats till %s.

en: Bulgarian
sv_SE: Bulgariska

en: But this one isn't.
sv_SE: Denna är inte det.

en: Button group
sv_SE: Knapp-grupp

en: Buy a new key
sv_SE: Köp en ny nyckel

en: By question group
sv_SE: Per frågegrupp

en: Bypass date control before sending email:
sv_SE: Åsidosätt datumkontroll innan e-post skickas:

en: CPDB CSV summary
sv_SE: CPDB-CSV-sammanfattning

en: CPDB mapping
sv_SE: CPDB-mappning

en: CSS Style for the message that displays in the countdown timer during the countdown
sv_SE: CSS-stil för meddelandet som visar nedräkningsuret under nedräkningen

en: CSS class(es)
sv_SE: CSS klass(er)

en: CSS class(es):
sv_SE: CSS-klass(er):

en: CSS files:
sv_SE: CSS-filer:

en: CSS style for the 'time limit expiry message'
sv_SE: CSS-stil för 'tiden är slut-meddelande'

en: CSS style used when the 'time limit warning' message is displayed
sv_SE: CSS-stil att använda när varningsmeddelande om tidsbegränsning visas

en: CSS style used when the 2nd 'time limit warning' message is displayed
sv_SE: CSS-stil som används när det andra varningsmeddelandet om tidsbegränsning visas

en: CSV field names
sv_SE: Fältnamn för CSV-fil

en: CSV file
sv_SE: CSV-fil

en: CSV input format
sv_SE: CSV-format

en: Calculate storage
sv_SE: Beräkna lagringsutrymme

en: Calculate the Sample Standard Deviation for the list of numbers
sv_SE: Beräkna standardavvikelsen för en lista med numeriska värden

en: Calculate the sum of values in an array
sv_SE: Beräkna summan av värdena i en lista/array?

en: Calculates the exponent of e
sv_SE: Beräkna exponenten av e

en: Calculation
sv_SE: Beräkning

en: Can edit?
sv_SE: Kan redigera?

en: Can not import a theme that already exists!
sv_SE: Kan inte importera ett tema som redan finns!

en: Can't bind to the LDAP directory. Error message: %s
sv_SE: Kan inte koppla mot LDAP-katalogen. Felmeddelande: %s

en: Can't connect to the LDAP directory
sv_SE: Kan inte ansluta till LDAP-katalogen

en: Can't delete question group when the survey is active
sv_SE: Kan inte radera frågegruppen när enkäten är aktiv

en: Can't find user group!
sv_SE: Kan inte hitta användargrupp!

en: Can't update labels because you are using duplicated codes
sv_SE: Kan inte uppdatera etiketter eftersom du använder dubblerade koder

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Cancel automatic sending
sv_SE: Avbryt automatisk sändning

en: Cancel editing
sv_SE: Avbryt redigering

en: Cannot be changed
sv_SE: Kan inte ändras

en: Cannot import the VVExport file.
sv_SE: Kunde inte importera VV-exportfilen.

en: Case-insensitive strstr
sv_SE: Skiftlägesokänslig strstr

en: Catalan
sv_SE: Katalanska

en: Catalan (Valencian)
sv_SE: Katalanska (Valencianska)

en: Category separator
sv_SE: Kategoriseparator

en: Caution: JavaScript execution is disabled in your browser or for this website. You may not be able to answer all questions in this survey. Please, verify your browser parameters.
sv_SE: Varning: JavaScript är avstängt i din webbläsare. Du kanske inte kan svara på alla frågor i enkäten. Var vänlig kontrollera inställningarna i din webbläsare.

en: Centered
sv_SE: Centrerad

en: Central database
sv_SE: Central databas

en: Central participant database
sv_SE: Central deltagardatabas

en: Central participant management
sv_SE: Central deltagarhantering

en: Central participants database summary
sv_SE: Sammanfattning för den centrala deltagardatabasen

en: Change log
sv_SE: Ändringslogg

en: Change scenario number
sv_SE: Ändra scenarionummer

en: Change settings
sv_SE: Ändra inställningar

en: Change texts
sv_SE: Ändra texter

en: Change the display style of the month when using select boxes
sv_SE: Ändra stilen månadsnamn skrivs på när rullgardinsmenyer används

en: Change the language
sv_SE: Ändra språk

en: Changed by
sv_SE: Ändrad av

en: Changed on
sv_SE: Ändrad

en: Character set for file import/export:
sv_SE: Teckenuppsättning för filimport/-export:

en: Character set of file:
sv_SE: Teckenkodning för filen:

en: Character set of the file:
sv_SE: Filens textkodning:

en: Chart type
sv_SE: Diagramtyp

en: Chart type:
sv_SE: Diagramtyp:

en: Check again
sv_SE: Kontrollera igen

en: Check any that apply
sv_SE: Välj de alternativ som stämmer

en: Check data
sv_SE: Kontrollera uppgifterna

en: Check data integrity
sv_SE: Verifiera datats integritet

en: Check if the content of a variable is a valid integer value
sv_SE: Kontrollera om innehållet i en variabel är ett giltigt heltalsvärde

en: Check logic
sv_SE: Kontrollera logik

en: Check survey logic for current question group
sv_SE: Kontrollera enkätens logik för nuvarande frågegrupp

en: Checkbox is checked
sv_SE: Kryssrutan är ikryssad

en: Checkbox is unchecked
sv_SE: Kryssrutan är inte ikryssad

en: Checkbox layout
sv_SE: Layout med kryssrutor

en: Checked
sv_SE: Kryssad

en: Checking basic requirements...
sv_SE: Kontrollerar grundläggande krav...

en: Checking existing LimeSurvey files...
sv_SE: Kontrollerar existerande LimeSurvey-filer...

en: Chinese (Simplified)
sv_SE: Kinesiska (förenklad)

en: Chinese (Traditional - Hong Kong)
sv_SE: Kinesiska (traditionell - Hong Kong)

en: Chinese (Traditional - Taiwan)
sv_SE: Kinesiska (traditionell - Taiwan)

en: Choice column width
sv_SE: Kolumnbredd för val

en: Choice header
sv_SE: Rubrik för val

en: Choice of rank %s
sv_SE: Val av rang %s

en: Choose 'Run/All' from the menu to run the import.
sv_SE: Välj 'Kör/Alla' ('Run/All') från menyn för att köra importfilen.

en: Choose one of the following answers
sv_SE: Välj ett av följande svar

en: Choose the CSV file to upload:
sv_SE: Välj en CSV-fil att ladda upp:

en: Choose the file to upload:
sv_SE: Välj fil att ladda upp:

en: Choose when user can add a comment
sv_SE: Välj när en användare kan skriva en kommentar

en: Choose your language
sv_SE: Välj språk

en: Chosen icon:
sv_SE: Vald ikon

en: Circle
sv_SE: Cirkel

en: Clear
sv_SE: Rensa

en: Clear all
sv_SE: Rensa alla

en: Clear assets cache:
sv_SE: Töm cache för resurser:

en: Clear now
sv_SE: Töm nu

en: Clear selection
sv_SE: Rensa val

en: Click here to log in.
sv_SE: Klicka här för att logga in.

en: Click here to start the survey.
sv_SE: Klicka här för att påbörja enkäten.

en: Click here to use ComfortUpdate or to download it.
sv_SE: Klicka här för att använda ComfortUpdate eller för att ladda ner den.

en: Click here to use ComfortUpdate.
sv_SE: Klicka här för att använda ComfortUpdate.

en: Click on 'No, thanks'
sv_SE: Klicka på 'Nej tack'

en: Click on the 'Create survey' box - or 'Next' in this tutorial
sv_SE: Klicka på rutan 'Skapa enkät' eller 'Nästa' i denna genomgång

en: Click on the following button if you want to
sv_SE: Klicka på följande knapp om du vill

en: Click this button to log out.
sv_SE: Klicka på denna knapp för att logga ut.

en: Click to adjust.
sv_SE: Klicka för att justera.

en: Click to expand
sv_SE: Klicka för att fälla ut

en: Click to set the location or drag and drop the pin. You may may also enter coordinates
sv_SE: Klicka här för att ställa in platsen eller dra och släpp knappnålen. Du kan även ange koordinater

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Close editor
sv_SE: Stäng editor

en: Close the picker
sv_SE: Stäng väljaren

en: Closed group
sv_SE: Stängd grupp

en: Code
sv_SE: Kod

en: Code filter
sv_SE: Frågekodsfilter

en: Code/text separator:
sv_SE: Separator för kod/text

en: Code:
sv_SE: Kod:

en: Collapse all
sv_SE: Fäll ihop alla

en: Columns
sv_SE: Kolumner

en: ComfortUpdate could not download the update!
sv_SE: ComfortUpdate kunde inte ladda ner uppdateringen!

en: ComfortUpdate could not find the update info data.
sv_SE: ComfortUpdate kunde inte hitta information om uppdateringen.

en: ComfortUpdate could not zip the files for your backup
sv_SE: ComfortUpdate kunde inte packa ihop filerna i din backup

en: ComfortUpdate couldn't find the update file on your local system (or the updater update file)
sv_SE: ComfortUpdate kunde inte hitta uppdateringsfilen på ditt lokala system (eller uppdaterarens uppdateringsfil)

en: ComfortUpdate couldn't remove one or more directories that were deleted with the update.
sv_SE: ComfortUpdate kunde inte radera en eller flera kataloger som skulle raderas med uppdateringen.

en: ComfortUpdate couldn't remove one or more files that were deleted with the update.
sv_SE: ComfortUpdate kunde inte radera en eller flera filer som skulle raderas med uppdateringen.

en: ComfortUpdate couldn't unzip the update file (or the updater update file)
sv_SE: ComfortUpdate kunde inte packa upp uppdateringsfilen (eller uppdaterarens uppdateringsfil)

en: ComfortUpdate encountered an error while trying to get data from your database.
sv_SE: ComfortUpdate stötte på ett fel när data skulle hämtas ur databasen.

en: ComfortUpdate has been updated!
sv_SE: ComfortUpdate har uppdaterats!

en: ComfortUpdate is disabled in your LimeSurvey configuration. Please contact your administrator for more information.
sv_SE: comfortUpdate är avstängt i din LimeSurveykonfiguration. Vänligen kontakta din administratör för mer information.

en: ComfortUpdate key
sv_SE: Nyckel för ComfortUpdate

en: ComfortUpdate key information
sv_SE: Information om ComfortUpdate-nyckel

en: ComfortUpdate needs to be updated
sv_SE: ComfortUpdate behöver uppdateras

en: ComfortUpdate step %s
sv_SE: ComfortUpdate steg %s

en: Comma
sv_SE: Komma

en: Comma (,)
sv_SE: Komma (,)

en: Comment
sv_SE: Kommentar

en: Comment only when
sv_SE: Kommentera endast när

en: Comment only when you choose an answer.
sv_SE: Kommentera endast när du väljer ett svarsalternativ.

en: Comment only when you don't choose an answer.
sv_SE: Kommentera endast när du inte väljer ett svarsalternativ.

en: Comment your answers.
sv_SE: Kommentera dina svar.

en: Comments
sv_SE: Kommentarer

en: Compact
sv_SE: Kompakt

en: Compare a string to a regular expression pattern
sv_SE: Jämför en sträng med ett reguljärt uttryck (regexp)

en: Comparison operator
sv_SE: Jämförelseoperator

en: Compatible
sv_SE: Kompatibel

en: Compatible with type coercion
sv_SE: Kompatibel med datatypsöversättning

en: Complete only
sv_SE: Endast kompletta

en: Completed
sv_SE: Avslutad

en: Completed responses only
sv_SE: Endast avslutade svar

en: Completed?
sv_SE: Färdig?

en: Completion state:
sv_SE: Svarsstatus:

en: Condition
sv_SE: Villkor

en: Condition added.
sv_SE: Villkor tillagt.

en: Condition successfully copied
sv_SE: Villkor kopierades

en: Condition successfully copied (some were skipped because they were duplicates)
sv_SE: Villkor kopierades (några hoppades över eftersom de var dubbletter)

en: Condition updated.
sv_SE: Villkor uppdaterat.

en: Conditional processing
sv_SE: Villkorlig behandling

en: Conditions
sv_SE: Beroenden

en: Conditions designer
sv_SE: Beroenderedigerare

en: Config file is malformed or null.
sv_SE: Konfigurationsfilen är felaktig eller tom.

en: Configuration
sv_SE: Konfiguration

en: Configuration directory is not writable
sv_SE: Konfigurationskatalogen är skrivskyddad

en: Confirm
sv_SE: Bekräfta

en: Confirm password:
sv_SE: Bekräfta lösenord:

en: Confirm your admin password
sv_SE: Bekräfta administratörens lösenord

en: Confirmation
sv_SE: Bekräftelse

en: Confirmation attachments:
sv_SE: Bekräftelse, bilagor:

en: Confirmation email
sv_SE: Bekräftelse (e-post)

en: Confirmation email body
sv_SE: Bekräftelsemejlets brevtext

en: Confirmation email body:
sv_SE: Bekräftelse via e-post, brevtext:

en: Confirmation email subject
sv_SE: Bekräftelse via e-post, ämnesrad

en: Confirmation email subject:
sv_SE: Bekräftelse via e-post, ämnesrad:

en: Confirmation of your participation in our survey
sv_SE: Bekräftelse av ditt deltagande i vår undersökning

en: Constant
sv_SE: Konstant

en: Continue
sv_SE: Fortsätt

en: Continue?
sv_SE: Fortsätt?

en: Convert N to:
sv_SE: Konvertera N ('Nej') till:

en: Convert Y to:
sv_SE: Konvertera Y ('Ja') till:

en: Convert a 8 bit string to a quoted-printable string
sv_SE: Konvertera en 8-bitarssträng till en quoted-printable-sträng

en: Convert a date/time string to unix timestamp
sv_SE: Konvertera datum/tidssträng till en tidsstämpel (unixformat).

en: Convert a numerical value using a inputTable and outputTable of numerical values
sv_SE: Konvertera ett numeriskt värde med hjälp av en inputTable och outputTable med numeriska värden

en: Convert a quoted-printable string to an 8 bit string
sv_SE: Konvertera en sträng i quoted-printable-format till en 8-bitarssträng

en: Convert all HTML entities to their applicable characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
sv_SE: Konvertera alla HTML-entiteter till deras motsvarande tecken (använder alltid ENT_QUOTES och UTF-8)

en: Convert all applicable characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
sv_SE: Konvertera alla tillämpbara tecken till motsvarande HTML-entitet (använder alltid ENT_QUOTES och UTF-8)

en: Convert resource links and expression fields?
sv_SE: Konvertera resurslänkar och uttrycksfält?

en: Convert resource links?
sv_SE: Konvertera resurslänkar?

en: Convert spaces in question text to underscores:
sv_SE: Konvertera alla mellanslag i frågornas texter till understreck:

en: Convert special HTML entities back to characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
sv_SE: Konvertera speciella HTML-entiteter tillbaka till motsvarande tecken (använder alltid ENT_QUOTES och UTF-8)

en: Convert special characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
sv_SE: Konvertera speciella tecken till motsvarande HTML-entiteter (använder alltid ENT_QUOTES och UTF-8)

en: Copy
sv_SE: Kopiera

en: Copy advanced settings?
sv_SE: Kopiera avancerade inställningar?

en: Copy answer options?
sv_SE: Kopiera svarsalternativ?

en: Copy conditions
sv_SE: Kopiera beroenden

en: Copy failed
sv_SE: Kopiering misslyckades

en: Copy of survey is completed.
sv_SE: Kopiering av enkäten är klar.

en: Copy options
sv_SE: Kopiera alternativ

en: Copy question
sv_SE: Kopiera fråga

en: Copy subquestions?
sv_SE: Kopiera delfrågor?

en: Copy survey
sv_SE: Kopiera enkäten

en: Copy the selected conditions to:
sv_SE: Kopiera valda villkor till:

en: Core plugin can not be disabled.
sv_SE: Tillägg (plugins) som tillhandahåller grundfunktioner kan inte avaktiveras.

en: Corner boxes
sv_SE: Hörnboxar

en: Corner lines
sv_SE: Hörnlinjer

en: Corrected time:
sv_SE: Korrigerad tid:

en: Cosine
sv_SE: Cosinus

en: Could not connect to LDAP server.
sv_SE: Kunde inte koppla upp mot LDAP-server.

en: Could not create new box
sv_SE: Kunde inte skapa ny låda

en: Could not delete user group.
sv_SE: Kunde inte radera användargrupp.

en: Could not delete user group. No group selected.
sv_SE: Kunde inte radera användargrupp. Ingen grupp vald.

en: Could not delete user. User was not supplied.
sv_SE: Kunde inte radera användare. Användare angavs inte.

en: Could not insert all conditions.
sv_SE: Kunde inte addera alla villkor.

en: Could not modify user data.
sv_SE: Kunde inte ändra användardata.

en: Could not open file
sv_SE: Kunde inte öppna filen

en: Could not remove deleted files
sv_SE: Kunde inte ta bort raderade filer

en: Could not remove the deleted directories
sv_SE: Kunde inte ta bort raderade kataloger

en: Could not retrieve update info data
sv_SE: Kunde inte hämta uppdateringsinformation

en: Could not save theme %s: %s
sv_SE: Kunde inte spara mall %s: %s

en: Could not update box
sv_SE: Kunde inte uppdatera låda

en: Could not update condition.
sv_SE: Kunde inte uppdatera villkor.

en: Could not write file
sv_SE: Kunde inte skriva till filen

en: Count
sv_SE: Antal

en: Count stats for each question based only on the total number of responses for which the question was displayed
sv_SE: Räkna statistik för varje fråga baserat endast på svaren där frågan visades

en: Count the number of answered questions in the list
sv_SE: Beräkna antalet besvarade frågor i listan

en: Count the number of answered questions in the list equal the first argument
sv_SE: Beräkna antalet besvarade frågor i listan som är lika med det första argumentet

en: Count the number of answered questions in the list which pass the critiera (arg op value)
sv_SE: Beräkna antalet besvarade frågor i listan som matchar kriteriet (argument operator värde)

en: Create
sv_SE: Skapa

en: Create a new box
sv_SE: Skapa ny låda

en: Create a new question group inside your survey.
sv_SE: Skapa en ny frågegrupp i din enkät.

en: Create a new survey
sv_SE: Skapa en ny enkät

en: Create a new survey clicking on the %s icon.
sv_SE: Skapa en ny enkät genom att klicka på ikonen %s.

en: Create a new survey group
sv_SE: Skapa ny enkätgrupp

en: Create database
sv_SE: Skapa databas

en: Create dummy participants
sv_SE: Skapa påhittade användare

en: Create new survey menu
sv_SE: Skapa en ny enkätmeny

en: Create one or more questions inside the new question group.
sv_SE: Skapa minst en fråga i den nya frågegruppen.

en: Create or import new label set(s)
sv_SE: Skapa eller importera ny(a) etikettsamling(ar)

en: Create survey
sv_SE: Skapa enkät

en: Create survey groups:
sv_SE: Skapa enkätgrupper:

en: Create, import, or copy survey
sv_SE: Skapa, importera eller kopiera enkät

en: Create...
sv_SE: Skapa...

en: Create/edit user groups
sv_SE: Skapa/redigera användargrupper

en: Created
sv_SE: Skapad

en: Created by
sv_SE: Skapad av

en: Created on
sv_SE: Skapad

en: Creating file backup
sv_SE: Skapar säkerhetskopia

en: Credentials are valid but we failed to create a user
sv_SE: Inloggningsuppgifter är giltiga men vi kunde inte skapa en användare

en: Croatian
sv_SE: Kroatiska

en: Current
sv_SE: Aktuell

en: Current database version:
sv_SE: Nuvarande version av databasen:

en: Current group is disabled
sv_SE: Nuvarande grupp är inaktiverad

en: Current password:
sv_SE: Nuvarande lösenord:

en: Currently there are no additional languages configured for this survey.
sv_SE: Det finns för närvarande inga ytterligare språk knutna till denna enkät.

en: Currently there are no conditions configured for this survey.
sv_SE: För tillfället finns det inga villkor konfigurerade för denna enkät.

en: Currently we detect and handle the following changes:
sv_SE: För närvarande upptäcker vi och hanterar följande förändringar:

en: Custom
sv_SE: Skräddarsydd

en: Custom attributes
sv_SE: Skräddarsydda attribut

en: Custom handle Unicode code
sv_SE: Unicode-kod för skräddarsytt handtag

en: Czech
sv_SE: Tjeckiska

en: Czech (informal)
sv_SE: Tjeckiska (informell)

en: DATA TO BE ENTERED
sv_SE: DATA SOM SKA FYLLAS I

en: DB backup created:
sv_SE: Säkerhetskopia av databas skapad:

en: DEC West European
sv_SE: DEC Västeuropeisk

en: DOS Central European (cp852)
sv_SE: DOS Centraleuropeisk (cp852)

en: DOS Cyrillic (cp866)
sv_SE: DOS Kryllisk (cp866)

en: DOS Kamenicky Czech-Slovak (cp895)
sv_SE: DOS Kamenicky Tjeckisk-Slovakisk (cp895)

en: DOS West European (cp850)
sv_SE: DOS Västeuropeisk (cp850)

en: Danish
sv_SE: Danska

en: Data consistency check
sv_SE: Kontroll av konsistenskriterier för data

en: Data entry
sv_SE: Datainmatning

en: Data entry screen
sv_SE: Datainmatningsskärm

en: Data redundancy check
sv_SE: Redundanskontroll

en: Data selection
sv_SE: Dataurval

en: Data selection:
sv_SE: Dataurval:

en: Data view control
sv_SE: Kontroller för data vy

en: Database
sv_SE: Databas

en: Database %s has been successfully populated.
sv_SE: Databasen %s har fyllts med data.

en: Database configuration
sv_SE: Databasinställning

en: Database creation
sv_SE: Skapa databas

en: Database doesn't exist!
sv_SE: Databasen existerar inte!

en: Database driver
sv_SE: Databasdrivrutin

en: Database driver version
sv_SE: Drivrutinsversion för databas

en: Database error
sv_SE: Databasfel

en: Database error!
sv_SE: Databasfel!

en: Database exists
sv_SE: Databas finns redan

en: Database has been created.
sv_SE: Databasen har skapats.

en: Database has been successfully upgraded to version %s
sv_SE: Databasen har uppgraderats till version %s

en: Database location
sv_SE: Databasens plats

en: Database name
sv_SE: Databasens namn

en: Database name:
sv_SE: Databasens namn:

en: Database password
sv_SE: Databaslösenord

en: Database server info
sv_SE: Databasserverns information

en: Database server version
sv_SE: Databasserverns version

en: Database settings
sv_SE: Databasinställningar

en: Database type
sv_SE: Databastyp

en: Database type:
sv_SE: Databastyp:

en: Database update
sv_SE: Databasuppdatering

en: Database upgrade
sv_SE: Databasuppgradering

en: Database user
sv_SE: Databasens användare

en: Date
sv_SE: Datum

en: Date (YYYY-MM-DD) equals
sv_SE: Datum (ÅÅÅÅ-MM-DD) är lika med

en: Date added
sv_SE: Tillagd datum

en: Date entered is invalid!
sv_SE: Det angivna datumet är inte giltigt!

en: Date format:
sv_SE: Datumformat:

en: Date in the format: %s
sv_SE: Datum på formatet: %s

en: Date is
sv_SE: Datum är

en: Date last action
sv_SE: Datum senaste åtgärd

en: Date saved
sv_SE: Datum sparad

en: Date stamp:
sv_SE: Tid-/datumstämpel:

en: Date stamp?
sv_SE: Datum- och tidsstämpel

en: Date started
sv_SE: Datum påbörjad

en: Date submitted
sv_SE: Datum inskickad

en: Date/Time
sv_SE: Datum/Tid

en: Date/Time format
sv_SE: Datum-/tidsformat

en: Datestamp
sv_SE: Datumstämpel

en: Day
sv_SE: Dag

en: Deactivate
sv_SE: Avaktivera

en: Deactivate Survey
sv_SE: Avavktivera enkäten

en: Deactivate quotas
sv_SE: Avaktivera kvoter

en: Deactivate survey
sv_SE: Avaktivera enkäten

en: Deactivated result tables
sv_SE: Avaktiverade tabeller för resultat

en: Deactivation
sv_SE: Avaktivering

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    Recently we invited you to participate in a survey.
    
    We note that you have not yet completed the survey, and wish to remind you that the survey is still available should you wish to take part.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
sv_SE: Hej {FIRSTNAME},
    
    Du har nyligen blivit inbjuden att delta i en enkät.
    
    Vi noterar att du ännu inte genomfört enkäten och vill påminna dig att den fortfarande är tillgänglig om du skulle vilja delta.
    
    Enkäten heter:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    För att delta, klicka på länken nedan.
    
    Med vänlig hälsning,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Klicka här för att komma till enkäten:
    {SURVEYURL}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    You, or someone using your email address, have registered to participate in an online survey titled {SURVEYNAME}.
    
    To complete this survey, click on the following URL:
    
    {SURVEYURL}
    
    If you have any questions about this survey, or if you did not register to participate and believe this email is in error, please contact {ADMINNAME} at {ADMINEMAIL}.
sv_SE: Hej {FIRSTNAME},
    
    Du, eller någon som angett din e-postadress, har anmält sig för att delta i en internet-enkät som heter {SURVEYNAME}.
    
    För att genomföra enkäten, klicka på följande länk:
    
    {SURVEYURL}
    
    Om du har några frågor om denna enkät eller om du inte anmält att du vill delta och anser att detta meddelande är felaktigt, var vänlig kontakta {ADMINNAME} på {ADMINEMAIL}.

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    this email is to confirm that you have completed the survey titled {SURVEYNAME} and your response has been saved. Thank you for participating.
    
    If you have any further questions about this email, please contact {ADMINNAME} on {ADMINEMAIL}.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME}
sv_SE: Hej  {FIRSTNAME},
    
    detta e-postmeddelande har sänts till dig för att bekräfta att du har slutfört undersökningen med titeln {SURVEYNAME} och ditt svar har sparats. Tack för ditt deltagande.
    
    Om du har ytterligare frågor om detta e-postmeddelande, vänligen kontakta {ADMINNAME} på {ADMINEMAIL}.
    
    Med vänlig hälsning,
    
    {ADMINNAME}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    you have been invited to participate in a survey.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
sv_SE: Hej  {FIRSTNAME},
    
    du har blivt inbjuden att delta i en undersökning.
    
    Undersökningen heter:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    För att delta, var snäll att klicka på länken nedan.
    
    Med vänlig hälsning,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Klicka här för att delta i undersökningan:
    {SURVEYURL}

en: December
sv_SE: december

en: Decimal mark:
sv_SE: Decimaltecken:

en: Decrease
sv_SE: Minska

en: Default
sv_SE: Förval

en: Default HTML editor mode:
sv_SE: Standardläge för HTML-redigerare:

en: Default answer for scale %s:
sv_SE: Standardsvar för skala %s:

en: Default answer value:
sv_SE: Värde för standardsvar:

en: Default answers
sv_SE: Fördefinierade svar

en: Default attribute name:
sv_SE: Förvalt attributnamn:

en: Default coordinates of the map when the page first loads. Format: latitude [space] longtitude
sv_SE: Förvalda koordinater på kartan när sidan laddas för första gången. Format: latitud [mellanslag] longitud

en: Default language
sv_SE: Förvalt språk

en: Default position
sv_SE: Förvald plats

en: Default scenario
sv_SE: Förvalt scenario

en: Default site admin email:
sv_SE: Standard e-postadress för admin:

en: Default site bounce email:
sv_SE: Standard e-postadress för studsande mejl:

en: Default site language:
sv_SE: Förvalt språk:

en: Default value for option 'Other':
sv_SE: Standardvärde för optionen 'Annat':

en: Default value settings were successfully saved.
sv_SE: Inställningar för förvalda värden sparade.

en: Default value:
sv_SE: Förvalt värde:

en: Default:
sv_SE: Förval:

en: Delete
sv_SE: Radera

en: Delete User
sv_SE: Radera användare

en: Delete all conditions
sv_SE: Radera alla beroenden

en: Delete all conditions in this scenario
sv_SE: Ta bort alla villkor i det här scenariot

en: Delete all notifications
sv_SE: Radera alla notifikationer

en: Delete attachments
sv_SE: Radera bilagor

en: Delete attribute
sv_SE: Radera attribut

en: Delete box
sv_SE: Radera rutan

en: Delete checked items!
sv_SE: Radera valda poster!

en: Delete condition
sv_SE: Radera villkor

en: Delete current question group
sv_SE: Radera denna frågegrupp

en: Delete current user group
sv_SE: Radera denna användargrupp

en: Delete exported participants:
sv_SE: Radera exporterade enkätdeltagare:

en: Delete from central panel, associated surveys and all associated responses
sv_SE: Radera från centrala panelen, tillhörande enkäter och alla tillhörande svar

en: Delete from the central panel and associated surveys
sv_SE: Radera från centrala panelen och tillhörande enkäter

en: Delete globally blacklisted participant from the database:
sv_SE: Radera globalt svartlistade deltagare från databasen:

en: Delete label set
sv_SE: Radera etikettsamling

en: Delete marked responses
sv_SE: Radera markerade svar

en: Delete menus
sv_SE: Radera menyer

en: Delete now
sv_SE: Radera nu

en: Delete one or more participants...
sv_SE: Radera en eller flera deltagare...

en: Delete only from the central panel
sv_SE: Radera endast från den centrala panelen

en: Delete participant
sv_SE: Radera deltagare

en: Delete participants table
sv_SE: Radera deltagartabellen

en: Delete question(s)
sv_SE: Radera frågor

en: Delete quotas
sv_SE: Radera kvoter

en: Delete responses
sv_SE: Raderade svar

en: Delete survey
sv_SE: Radera enkät

en: Delete survey files
sv_SE: Radera enkätfiler

en: Delete survey group
sv_SE: Radera enkätgrupp

en: Delete survey group not possible
sv_SE: Radering av enkätgruppen är inte möjlig

en: Delete survey participant
sv_SE: Radera enkätdeltagare

en: Delete survey participants
sv_SE: Radera enkätdeltagare

en: Delete survey participants table
sv_SE: Radera tabellen med enkätdeltagare

en: Delete surveys
sv_SE: Radera enkät(er)

en: Delete table
sv_SE: Radera tabell

en: Delete the selected entries
sv_SE: Radera valda poster

en: Delete this attribute
sv_SE: Ta bort detta attribut

en: Delete this attribute:
sv_SE: Radera detta attribut:

en: Delete this entry
sv_SE: Radera denna post

en: Delete this participant
sv_SE: Radera denna deltagare

en: Delete this response
sv_SE: Radera detta svar

en: Delete this subquestion
sv_SE: Radera denna delfråga

en: Delete this survey menu
sv_SE: Radera enkätmeny

en: Delete this survey menu entry
sv_SE: Radera menyalternativet

en: Delete this user
sv_SE: Radera denna användare

en: Delete this user group
sv_SE: Radera denna användargrupp

en: Delete user
sv_SE: Radera användare

en: Delete user group
sv_SE: Radera användargrupp

en: Delete value
sv_SE: Radera värde

en: Deleted
sv_SE: Raderad

en: Deleting  will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
sv_SE: Raderas denna fråga kommer också tillhörande svarsalternativ och delfrågor att raderas. Är det säkert att du vill fortsätta?

en: Deleting User
sv_SE: Raderar användare

en: Deleting answers: %u answers deleted
sv_SE: Raderar svar: %u svar raderade

en: Deleting assessments: %u assessment entries deleted
sv_SE: Radera utvärderingar: %u utvärderingsposter raderade

en: Deleting conditions: %u conditions deleted
sv_SE: Radera villkor: %u villkor raderade

en: Deleting groups: %u groups deleted
sv_SE: Radera grupper: %u grupper raderade

en: Deleting question attributes: %u attributes deleted
sv_SE: Radera frågeattribut: %u attribut raderade

en: Deleting questions: %u questions deleted
sv_SE: Radera frågor: %u frågor raderade

en: Deleting survey languagesettings: %u survey languagesettings deleted
sv_SE: Radera enkäters språkinställningar: %u enkäters språkinställningar raderade

en: Deleting survey table: %s
sv_SE: Raderar enkätens tabell: %s

en: Deleting surveys: %u surveys deleted
sv_SE: Radera enkäter: %u enkäter raderade

en: Deleting this group will also delete any questions and answers it contains. Are you sure you want to continue?
sv_SE: Raderas denna grupp kommer också alla frågor och svar gruppen innehåller att raderas. Vill du fortsätta?

en: Deleting this question will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
sv_SE: Radea denna fråga kommer innebära att svarsalternativ eller delfrågor som tillhör den också kommer raderas. Är du säker på att du vill fortsätt?

en: Demo mode only: Uploading files is disabled in this system.
sv_SE: Demonstrationsläge: Uppladdning av filer är inte tillåtet.

en: Demo mode: Login credentials are prefilled - just click the Login button.
sv_SE: Demoläge: Inloggningsuppgifterna är förifyllda - klicka bara på Logga in-knappen.

en: Demo mode: Uploading template files is disabled.
sv_SE: Demonstrationsläge: Uppladdning av filer till mallar är inte tillåtet.

en: Demo mode: Uploading templates is disabled.
sv_SE: Demonstrationsläge: Uppladdning av mallar är inte tillåtet.

en: Depending on the number of uploaded files, this might take some time.
sv_SE: Tidsåtgången beror på antalet uppladdade filer. Detta kan ta lite tid.

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Description of the survey
sv_SE: Beskrivning av enkäten

en: Description:
sv_SE: Beskrivning:

en: Destination URL:
sv_SE: Mål-URL:

en: Destination question group:
sv_SE: Målfrågegrupp:

en: Detailed Error
sv_SE: Utförligt felmeddelande

en: Detailed admin notification
sv_SE: Detaljerad administratörsnotifikation

en: Detailed admin notification body
sv_SE: Brevtexten för detaljerad administratörsnotifikation

en: Detailed admin notification email body:
sv_SE: Detaljerad administratörsnotifikation, brevtext:

en: Detailed admin notification subject
sv_SE: Ämnesraden för detaljerad administratörsnotifikation

en: Detailed admin notification subject:
sv_SE: Detaljerad administratörsnotifikation, ämnesrad:

en: Detailed email notification with response data is sent to:
sv_SE: Detaljerad e-postnotifikation med svarsdata ska sändas till:

en: Detailed notification attachments:
sv_SE: Detaljerad administratörsnotifikation, bilagor:

en: Determine whether a variable is considered to be empty
sv_SE: Avgör om en variabel anses vara tom eller ej

en: Did Not Save
sv_SE: Sparade inte

en: Directory with the name `%s` already exists - choose another name
sv_SE: Katalogen '%s' finns redan - välj ett annat namn

en: Disable chart
sv_SE: Inaktivera diagram

en: Disable map display
sv_SE: Inaktivera visning av karta

en: Disable only
sv_SE: Avaktivera frågan

en: Disable the next button until time limit expires
sv_SE: Inaktivera nästaknappen tills tidsbegränsningen upphör

en: Disable the prev button until the time limit expires
sv_SE: Inaktivera föregåendeknappen tills tidsbegränsningen upphör

en: Disabled
sv_SE: Avstängd

en: Display
sv_SE: Visning

en: Display CPDB participants
sv_SE: Visa CPDB-deltagare

en: Display a 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
sv_SE: Visa en 'tidsvarning' när det är såhär många sekunder kvar i nedräkningen (varningen kommer inte att visas om det är blankt)

en: Display a chart in the statistics?
sv_SE: Visa diagram i statistiken?

en: Display as bar chart
sv_SE: Visa som stapeldiagram

en: Display as pie chart
sv_SE: Visa som pajdiagram

en: Display attribute warnings:
sv_SE: Visa varningar för attribut:

en: Display chart
sv_SE: Visa diagram

en: Display chart:
sv_SE: Visa diagram:

en: Display columns
sv_SE: Antal kolumner att visa

en: Display dropdown boxes
sv_SE: Visa rullgardinsmenyer

en: Display logo:
sv_SE: Visa logotyp

en: Display map
sv_SE: Visa karta

en: Display min and max value under the slider
sv_SE: Visa minsta och maximala värdet under skjutreglaget

en: Display mode:
sv_SE: Visningsläge:

en: Display numbers with comma as decimal separator, if needed
sv_SE: Visa tal med komma som decimaltecken, om nödvändigt

en: Display participants
sv_SE: Visa deltagare

en: Display responses
sv_SE: Visa svar

en: Display rows
sv_SE: Antal rader att visa

en: Display slider min and max value
sv_SE: Visa skjutreglagets min- och maxvärde

en: Display survey participants after adding?
sv_SE: Visa enkätdeltagarna efter tillägg?

en: Display the 'time limit expiry message' for this many seconds before performing the 'time limit action' (defaults to 1 second if left blank)
sv_SE: Visa tidsbegränsningsmeddelande för såhär många sekunder före verkställande av tidsbegränsningsåtgärd (standard är 1 sekund om detta lämnas blankt)

en: Display the 2nd 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
sv_SE: Visa ett andra varningsmeddelande om tidsbegränsning när det är såhär många sekunder kvar i nedräkningen (varning kommer inte att visas något meddelande om detta lämnas blankt)

en: Display this box to:
sv_SE: Visa denna låda för:

en: Display type
sv_SE: Visningsläge

en: Display:
sv_SE: Visa:

en: Displaying {count} survey(s).
sv_SE: Visar {count} enkät(er).

en: Displaying {start}-{end} of {count} result(s).
sv_SE: Visar {start}-{end} av {count} resultat.

en: Do you really want to continue?
sv_SE: Vill du verkligen fortsätta?

en: Do you really want to delete all marked responses?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera alla markerade svar?

en: Do you really want to delete this label set?
sv_SE: Är det säkert att du vill radera denna etikettsamling?

en: Do you really want to delete this response?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera detta svar?

en: Do you want to continue?
sv_SE: Vill du fortsätta?

en: Do you want to create a survey participant table for this survey?
sv_SE: Vill du skapa en tabell för enkätdeltagarna för denna enkät?

en: Do you want to delete this user?
sv_SE: Vill du radera denna användare?

en: Do you want to populate that database now by creating the necessary tables?
sv_SE: Vill du fylla databasen nu genom att skapa de nödvändiga tabellerna?

en: Don't import if label set already exists:
sv_SE: Importera inte ifall etikettsamlingen redan existerar:

en: Don't touch the values below unless you know what you're doing.
sv_SE: Ändra inte värdena nedan om du inte är helt säker på vad du gör.

en: Done. Test your survey using the %s icon.
sv_SE: Färdig. Testa enkäten genom att klicka på %s-ikonen.

en: Dot (.)
sv_SE: Punkt (.)

en: Double-click or drag-and-drop items in the left list to move them to the right - your highest ranking item should be on the top right, moving through to your lowest ranking item.
sv_SE: Dubbelklicka eller dra-och-släpp alternativ från den vänstra listan för att ordna dem i listan till höger. Listan till höger ska vara ordnad med ditt förstahandsalternativ högst upp och därefter fallande rang.

en: Doughnut chart
sv_SE: Doughnutdiagram

en: Download
sv_SE: Ladda ned

en: Download all files in this response as a zip file
sv_SE: Ladda ner alla filer tillhörande detta svar som en .zip-fil

en: Download archive
sv_SE: Ladda ner arkiv

en: Download error!
sv_SE: Fel vid nedladdning!

en: Download files
sv_SE: Hämta filer

en: Download marked files
sv_SE: Ladda ner markerade filer

en: Download the data and the syntax file.
sv_SE: Ladda ned datafilen och syntaxfilen.

en: Download this file
sv_SE: Ladda ner den här filen

en: Drag and drop the pin to the desired location. You may also right click on the map to move the pin.
sv_SE: Dra och släpp nålen på önskad plats. Du kan också högerklicka på kartan för att flytta nålen.

en: Drag this attribute to another column to map it to the central participants database
sv_SE: Dra detta attribut till en annan kolumn för att mappa det mot den centrala användardatabasen

en: Drop a CSV field into an existing participant attribute listed below to import your data into it.
sv_SE: Släpp ett CSV-fält på ett existerande användarattribut listat nedan för att importera ditt data till det.

en: Drop a CSV field into this area to create a new participant attribute and import your data into it.
sv_SE: Släpp ett CSV-fält i detta område för att skapa ett nytt attribut för deltagarna och importera ditt data till det.

en: Drop-down list
sv_SE: Rullgardinsmeny

en: Dropdown fields
sv_SE: Dropdown-fält

en: Dropdown prefix/suffix
sv_SE: Rullgardinsmenyns prefix/suffix

en: Dropdown separator
sv_SE: Rullgardinsmenyns separator

en: Duplicate codes found, these entries won't be updated
sv_SE: Dubblett-koder hittades, dessa kommer inte att uppdateras

en: Duplicate label set name
sv_SE: Dubblettnamn för etikettsamling

en: Duplicate records removed
sv_SE: Dubbletter raderades

en: Duplicates are determined by:
sv_SE: Dubbletter definieras av:

en: Duplicates will be detected by a combination of firstname, lastname and email addresses.
sv_SE: Dubbletter kommer att upptäckas med hjälp av en kombination av fälten firstname, lastname och email den här CSV-filen.

en: Duplicates will be detected using the participant_id field in this CSV file.
sv_SE: Dubbletter kommer att upptäckas med hjälp av fältet participant_id i den här CSV-filen.

en: Duration
sv_SE: Varaktighet

en: Dutch
sv_SE: Holländska

en: Dutch (informal)
sv_SE: Nederländska (informell)

en: E-mail:
sv_SE: E-post:

en: EM value
sv_SE: EM-värde

en: ERROR MESSAGE
sv_SE: FELMEDDELANDE

en: EUC-JP Japanese
sv_SE: EUC-JP Japanska

en: EUC-KR Korean
sv_SE: EUC-KR Koreansk

en: Each answer may only be a number.
sv_SE: Varje svar kan bara vara ett tal.

en: Each answer must be %s
sv_SE: Varje svar måste vara %s

en: Each answer must be at least %s
sv_SE: Varje svar måste vara åtminstone %s

en: Each answer must be at most %s
sv_SE: Varje svar får högst vara %s

en: Each answer must be between %s and %s
sv_SE: Varje svar bör anges mellan %s och %s

en: Each question has its own graph type defined in its advanced settings.
sv_SE: Varje fråga har sin egen diagramtyp definierad i frågans avancerade inställningar.

en: Earlier than:
sv_SE: Tidigare än:

en: Easy navigation with the "breadcrumbs"
sv_SE: Enkel navigation med "brödsmulorna"

en: Edge detection format:
sv_SE: Format på kantdetektion

en: Edit
sv_SE: Ändra

en: Edit Group
sv_SE: Ändra grupp

en: Edit URL parameter
sv_SE: Redigera URL-parameter

en: Edit answer options
sv_SE: Ändra svaralternativ

en: Edit answer options for this question
sv_SE: Ändra svaralternativ för denna fråga

en: Edit assessments
sv_SE: Redigera utvärdering

en: Edit attribute
sv_SE: Ändra attribut

en: Edit condition
sv_SE: Ändra beroendet

en: Edit current user group
sv_SE: Redigera denna användargrupp

en: Edit default answer values
sv_SE: Redigera värden för standardsvar

en: Edit default answers
sv_SE: Redigera förvalda svar

en: Edit email templates
sv_SE: Redigera e-postmallar

en: Edit global settings
sv_SE: Redigera globala inställningar

en: Edit group
sv_SE: Redigera grupp

en: Edit label set
sv_SE: Ändra etikettsamling

en: Edit label sets
sv_SE: Redigera etikettsamlingar

en: Edit participant
sv_SE: Redigera deltagare

en: Edit permissions
sv_SE: Redigera rättigheter

en: Edit question
sv_SE: Redigera fråga

en: Edit quota
sv_SE: Redigera kvot

en: Edit quotas
sv_SE: Redingera kvoter

en: Edit response URL
sv_SE: Länk för att redigera svar

en: Edit subquestions
sv_SE: Redigera delfrågor

en: Edit subquestions for this question
sv_SE: Rediga delfrågor för denna fråga

en: Edit survey group
sv_SE: Redigera enkätgrupp

en: Edit survey menu
sv_SE: Redigera enkätmeny

en: Edit survey participant
sv_SE: Redigera enkätdeltagare

en: Edit survey permissions
sv_SE: Redigera enkäträttigheter

en: Edit survey permissions for group %s
sv_SE: Redigera enkäträttigheterna för användargruppen %s

en: Edit survey permissions for user %s
sv_SE: Redigera enkäträttigheterna för användare %s

en: Edit survey settings
sv_SE: Ändra enkätinställningar

en: Edit text elements and general settings
sv_SE: Redigera texter och allmänna inställningar

en: Edit the %s line and complete the filename with a full path to the downloaded data file.
sv_SE: Redigera raden %s med komplett filnamn och sökväg till den nedladdade datafilen

en: Edit theme permissions for user %s
sv_SE: Redigera mallbehörigheter för användaren %s

en: Edit this attribute
sv_SE: Redigera detta attribut

en: Edit this entry
sv_SE: Ändra denna inmatning

en: Edit this participant
sv_SE: Redigera denna deltagare

en: Edit this response
sv_SE: Redigera detta svar

en: Edit this survey menu
sv_SE: Redigera enkätmeny

en: Edit this survey menu entry
sv_SE: Redigera menyalternativet

en: Edit this survey participant
sv_SE: Redigera denna enkätdeltagare

en: Edit this user
sv_SE: Redigera denna användare

en: Edit user group
sv_SE: Redigera användargrupp

en: Edit user permissions for user %s
sv_SE: Redigera användarbehörigheten för användaren %s

en: Edit value
sv_SE: Redigera värde

en: Editing
sv_SE: Ändrar

en: Editing %s
sv_SE: Redigerar %s

en: Editing response (ID %s)
sv_SE: Ändrar svar (ID %s)

en: Editing user
sv_SE: Ändra användare

en: Editing user group (Owner: %s)
sv_SE: Redigerar användargrupp (Ägare: %s)

en: Either admin login name, password or email is empty
sv_SE: Antingen är inloggningsnamnet, lösenordet eller e-postadressen tom

en: Either you have been inactive for too long, you have cookies disabled for your browser, or there were problems with your connection.
sv_SE: Du har antingen varit inaktiv för länge, har stängt av cookies i din webbläsare eller har problem med din uppkoppling.

en: Email
sv_SE: E-post

en: Email address
sv_SE: E-postadress

en: Email address is not valid.
sv_SE: E-postadressen är ogiltig.

en: Email address of the participant
sv_SE: Deltagarens e-postadress

en: Email address of the survey administrator
sv_SE: E-postadressen till enkätens administratör

en: Email address:
sv_SE: E-postadress:

en: Email batch size:
sv_SE: Antal e-postmeddelande per omgång:

en: Email failed
sv_SE: Kunde inte skicka e-post

en: Email method:
sv_SE: Funktion för att skicka e-post:

en: Email settings
sv_SE: E-postinställningar

en: Email status
sv_SE: E-poststatus

en: Email status:
sv_SE: E-poststatus:

en: Email templates
sv_SE: E-postmallar

en: Email templates successfully saved.
sv_SE: E-postmallar sparade.

en: Email user group
sv_SE: Skicka e-post till användargrupp

en: Email was not sent because demo-mode is activated.
sv_SE: E-post skickades inte eftersom systemet kör i  demonstrationsläge.

en: Email:
sv_SE: E-post:

en: Enable assessment mode:
sv_SE: Slå på utvärderingsläge:

en: Enable chart
sv_SE: Slå på diagram

en: Enable map display
sv_SE: Aktivera visning av karta

en: Encryption type:
sv_SE: Krypteringsmetod:

en: End
sv_SE: Färdig

en: End URL:
sv_SE: Avslutande URL:

en: End message:
sv_SE: Avslutande meddelande:

en: End tour
sv_SE: Avsluta tur

en: End: %s
sv_SE: Slut: %s

en: English
sv_SE: Engelska

en: Ensure a minimum number of possible answers (0=No limit)
sv_SE: Försäkra ett minsta antal av möjliga svar (0=Ingen gräns)

en: Enter a boolean equation to validate the whole question.
sv_SE: Ange ett boolskt utryck för att validera hela frågan.

en: Enter a header text for the first scale
sv_SE: Ange rubriktext för den första skalan

en: Enter a header text for the second scale
sv_SE: Ange rubriktext för den andra skalan

en: Enter a name and password for this survey and click save below.
sv_SE: Fyll i ett namn och lösenord för denna enkät och klicka spara nedan.

en: Enter a new key
sv_SE: Mata in ny nyckel

en: Enter question ID to get subquestion order from a previous question
sv_SE: Mata in fråge-ID för att få ordningen på delfrågorna från en föregående fråga

en: Enter the code(s) of Multiple choice question(s) (separated by semicolons) to exclude the matching answer options in this question.
sv_SE: Ange koderna för flervalsfrågans svarsalternativ (separerade av semikolon) för att exkludera visa de matchande svarsalterantiven från denna fråga.

en: Enter the code(s) of Multiple choice question(s) (separated by semicolons) to only show the matching answer options in this question.
sv_SE: Ange koderna för flervalsfrågans svarsalternativ (separerade av semikolon) för att endast visa de matchande svarsalterantiven i denna fråga.

en: Enter your answers:
sv_SE: Mata in dina svar:

en: Enter your details below, and an email containing the link to participate in this survey will be sent immediately.
sv_SE: Fyll i dina uppgifter nedan och så skickas en länk till enkäten till dig med e-post genast.

en: Enter your hostname and port, e.g.: imap.gmail.com:995
sv_SE: Mata in servernamn och port, till exempel: imap.gmail.com:995

en: Enter your labels:
sv_SE: Mata in dina etiketter:

en: Enter your update key:
sv_SE: Ange din uppdateringsnyckel.

en: Entity
sv_SE: Entitet

en: Equals
sv_SE: Är lika med

en: Equals sum value
sv_SE: Summa ska vara lika med

en: Equals:
sv_SE: Är lika med:

en: Equation
sv_SE: Ekvation

en: Error
sv_SE: Fel

en: Error : %s
sv_SE: Fel: %s

en: Error Files List
sv_SE: Lista felaktiga filer

en: Error code:
sv_SE: Felkod:

en: Error creating LDAP connection
sv_SE: Fel vid anslutning till LDAP

en: Error files list
sv_SE: Lista på felaktiga filer

en: Error message returned by IMAP:
sv_SE: Felmeddelande från IMAP:

en: Error on %s for subquestion %s: %s
sv_SE: Fel i %s för delfråga %s: %s

en: Error saving privacy policy text
sv_SE: Det gick inte att spara sekretesspolicy meddelandet

en: Error saving results
sv_SE: Fel när resultaten skulle sparas

en: Error saving survey texts
sv_SE: Ett fel uppstod vid sparandet av undersökningstexter

en: Error when saving %s for plugin %s
sv_SE: Fel vid sparning av %s för plugin %s

en: Error while creating zip file
sv_SE: Fel inträffade när zipfilen skulle skapas

en: Error while updating template permissions.
sv_SE: Fel vid uppdatering av mallbehörighet.

en: Error!
sv_SE: Fel!

en: Error. Deleted %s attribute(s). Error message: %s
sv_SE: Fel. Raderade %s attribut. Felmeddelandet var: %s

en: Error:
sv_SE: Fel:

en: Error: 'other' is a reserved keyword.
sv_SE: Fel: 'other' är ett reserverat nyckelord.

en: Error: Cannot purge files for a survey that is not deleted. Please delete the survey normally in the survey view.
sv_SE: Fel: Kunde inte radera filer för en enkät som inte är raderad. Vänligen radera enkäten på normalt sätt via enkätvyn.

en: Error: Could not delete some files:
sv_SE: Fel: Kunde inte radera några filer:

en: Error: Could not delete survey files.
sv_SE: Fel: Kunde inte radera enkätfiler.

en: Error: Email failed, this may indicate a PHP Mail Setup problem on the server. Your survey details have still been saved, however you will not get an email with the details. You should note the "name" and "password" you just used for future reference.
sv_SE: Fel: E-post fungerar inte, det kan bero på fel av mailkonfigurationen för PHP på din server. Din enkät har sparats, men du kommer inte att få e-post med din information. Anteckna det namn och lösenord du angav för framtida bruk.

en: Error: Response table does not exist. Survey cannot be deactivated.
sv_SE: Fel: Tabell med svar existerar ej. Kan inte avaktivera enkäten.

en: Error: There are no answer options for this question and/or they don't exist in this language.
sv_SE: Fel: Etikettsamlingen som används i frågan är inte tillgänglig för detta språk.

en: Error: There are no answers defined for this question.
sv_SE: Fel: Inga svarsalternativ har definierats för denna fråga.

en: Error: This question has no answers.
sv_SE: Fel: Frågan har inga svar.

en: Error: You are trying to use duplicate answer codes.
sv_SE: Fel: Du försöker använda dubbla svarskoder.

en: Error: You are trying to use duplicate label codes.
sv_SE: Fel: Du kan inte använda dubblerade etikettkoder.

en: Error: You are trying to use duplicate subquestion codes.
sv_SE: Fel: Du kan inte använda samma kod för flera delfrågor.

en: Error: You have to enter a group title for each language.
sv_SE: Fel: Du måste ange ett gruppnamn för varje språk.

en: Error: You have to enter a name for this label set.
sv_SE: Fel: Du måste ange ett namn för denna etikettsamling.

en: Estonian
sv_SE: Estniska

en: Everybody
sv_SE: Alla

en: Everything looks alright. Please proceed to the next step.
sv_SE: Allt ser ut att stämma. Gå vidare till nästa steg.

en: Example data
sv_SE: Exempeldata

en: Exclude answers?
sv_SE: Utelämna svar?

en: Exclude quotas?
sv_SE: Utelämna kvoter?

en: Exclude record IDs?
sv_SE: Utelämna post-ID?

en: Exclude survey permissions?
sv_SE: Utelämna enkäträttigheter?

en: Exclusive option
sv_SE: Uteslutande alternativ

en: Execute survey
sv_SE: Utför enkät

en: Existing attribute
sv_SE: Existerande attribut

en: Existing participant attributes
sv_SE: Existerande deltagarattribut

en: Exit and clear survey
sv_SE: Avbryt och rensa svar

en: Expand all
sv_SE: Expandera alla

en: Expand/Collapse
sv_SE: Expander/Fäll ihop

en: Expected expressions separated by commas
sv_SE: Förväntade uttryck separerade med kommatecken

en: Expected left parentheses after function name
sv_SE: Förväntade vänster parentes efter funktionsnamnet

en: Expected right parentheses
sv_SE: Förväntade höger parentes

en: Expert mode
sv_SE: Expertläge

en: Expiration
sv_SE: Göra enkät utgången

en: Expiration date/time:
sv_SE: Giltighetsdatum/tid:

en: Expire survey
sv_SE: Gör enkäten utgången

en: Expired
sv_SE: Har upphört

en: Expired: %s
sv_SE: Utgången: %s

en: Expiry date/time:
sv_SE: Blir stängd den:

en: Exponential expression
sv_SE: Exponent

en: Export
sv_SE: Exportera

en: Export
sv_SE: Exportera

en: Export %s participants to CSV
sv_SE: Exportera %s deltagare till CSV

en: Export VV file
sv_SE: Exportera till VV-fil

en: Export a VV survey file
sv_SE: Exportera en VV-enkätfil

en: Export all participants
sv_SE: Exportera alla deltagare

en: Export as...
sv_SE: Exportera som...

en: Export data
sv_SE: Exportera data

en: Export format:
sv_SE: Exportformat:

en: Export label set
sv_SE: Exportera etikettsamling

en: Export language:
sv_SE: Exportera språk

en: Export multiple label sets
sv_SE: Exportera flera etikettsamlingar

en: Export participant to CSV
sv_SE: Exportera deltagare till CSV

en: Export participants
sv_SE: Exportera deltagare

en: Export printable survey
sv_SE: Exportera utskrivbar enkät

en: Export questions as:
sv_SE: Exportera frågor som:

en: Export resources as ZIP archive
sv_SE: Exportera resurser som ZIP-arkiv

en: Export response data to SPSS
sv_SE: Exportera resultat till SPSS

en: Export responses
sv_SE: Exportera svar

en: Export responses as:
sv_SE: Exportera svar som:

en: Export responses to SPSS
sv_SE: Exportera svar till SPSS

en: Export results
sv_SE: Exportera svar

en: Export selected label sets
sv_SE: Exportera valda etikettsamlingar

en: Export survey
sv_SE: Exportera enkät

en: Export survey archive
sv_SE: Exportera enkätarkiv

en: Export survey results
sv_SE: Exportera enkätresultat

en: Export survey structure
sv_SE: Exportera enkätstruktur

en: Export syntax
sv_SE: Exportera syntax

en: Export this label set
sv_SE: Exportera denna etikettsamling

en: Export this question group
sv_SE: Exportera denna frågegrupp

en: Export this question to PDF.
sv_SE: Exportera denna fråga till PDF.

en: Export this response
sv_SE: Exportera detta svar

en: Exported
sv_SE: Exporterad

en: Extend
sv_SE: Utöka

en: Extended
sv_SE: Utökad

en: Extends
sv_SE: Utökar

en: Extra comma found in function
sv_SE: Extra kommatecken funnet i funktionen

en: Extra right parentheses detected
sv_SE: Extra högerparentes funnen

en: Extra token found after expressions
sv_SE: Extra token funnen efter uttrycket

en: Extra tokens found
sv_SE: Extra tokens funna

en: Failed
sv_SE: Misslyckades

en: Failed to activate the plugin.
sv_SE: Misslyckades aktivera tillägget.

en: Failed to add group! Group Name was not supplied.
sv_SE: Misslyckades skapa användargruppen! Inget gruppnamn angavs.

en: Failed to add group! Group already exists.
sv_SE: Misslyckades skapa användargruppen! Gruppen finns redan.

en: Failed to add group! Group name length more than 20 characters.
sv_SE: Misslyckades skapa användargruppen! Gruppnamnet var mer än 20 tecken långt.

en: Failed to add user
sv_SE: Misslyckades att lägga till användare

en: Failed to add user group.
sv_SE: Kunde inte skapa användargrupp.

en: Failed to add user.
sv_SE: Lyckades inte lägga till användare.

en: Failed to deactivate the plugin.
sv_SE: Misslyckades avaktivera tillägget.

en: Failed to delete answer
sv_SE: Lyckades inte radera svaret

en: Failed to edit user group!
sv_SE: Misslyckades att redigera användargruppen!

en: Failed to open the inbox of the bounce email account.
sv_SE: Misslyckades öppna inkorgen för de studsande brevens e-postkonto.

en: Failed to open the uploaded file!
sv_SE: Misslyckades att öppna uppladdad fil!

en: Failed to remove user.
sv_SE: Misslyckades att ta bort användaren.

en: Failed to update answer:
sv_SE: Misslyckades att uppdatera svar:

en: Failed to update answers
sv_SE: Lyckades inte uppdatera svaren

en: Failed to update survey permissions!
sv_SE: Kunde inte uppdatera enkäträttigheterna!

en: Failed.
sv_SE: Misslyckades.

en: Fax to:
sv_SE: Faxa till:

en: February
sv_SE: februari

en: Female
sv_SE: Kvinna

en: Field caption
sv_SE: Fälttitel

en: Field description
sv_SE: Fältbeskrivning

en: Fields marked with an asterisk (%s) are mandatory.
sv_SE: Fält som markerats med en asterisk (%s) är obligatoriska.

en: Fields with %s are required.
sv_SE: Fält med %s är nödvändiga.

en: Fields with %s*%s are required.
sv_SE: Fält med %s*%s krävs.

en: File
sv_SE: Fil

en: File %s
sv_SE: Fil %s

en: File %s deleted
sv_SE: Filen %s raderad

en: File %s uploaded
sv_SE: Filen %s laddades upp

en: File %s, line %s.
sv_SE: Fil %s, rad %s.

en: File backup created: %s
sv_SE: Säkerhetskopia till fil skapad: %s

en: File count
sv_SE: Antal filer

en: File extension:
sv_SE: Filändelse:

en: File metadata
sv_SE: Metadata för fil

en: File name
sv_SE: Filnamn

en: File seems empty or has only one line
sv_SE: Filen verkar vara tom eller bara ha en rad

en: File size
sv_SE: Filstorlek

en: File system
sv_SE: Filsystem

en: File upload
sv_SE: Filuppladdning

en: File upload succeeded.
sv_SE: Filen laddades upp.

en: Files
sv_SE: Filer

en: Files imported:
sv_SE: Filer importerade:

en: Files skipped:
sv_SE: Filer som hoppades över:

en: Filter HTML for XSS:
sv_SE: Filtrera HTML för XSS:

en: Filter blank email addresses:
sv_SE: Rensa tomma e-postadresser

en: Filter by email address:
sv_SE: Filtrera på e-postadress:

en: Filter by language:
sv_SE: Filtrera på språk:

en: Filter duplicate records:
sv_SE: Filtrera dubblerade poster:

en: Filter the available answers by this value
sv_SE: Filtrera de tillgängliga svar med detta värde

en: Filtered from statistics script
sv_SE: Filtrerat från statistikskript

en: Final equation to set in database, defaults to question text.
sv_SE: Slutgiltig ekvation att lägga i databasen, standardvärdet är "frågetext".

en: Finalize response submission
sv_SE: Slutför svarsinlämning

en: Finally, activate your survey
sv_SE: Slutligen, aktivera din enkät

en: Find first occurrence of a string
sv_SE: Hitta första förekomsten av en sträng

en: Find highest value
sv_SE: Hitta det högsta värdet

en: Find lowest value
sv_SE: Hitta det minsta värdet

en: Find position of first occurrence of a case-insensitive string
sv_SE: Hitta första positionen för en förekomst av en sträng i en annan sträng (skiftlägesokänslig)

en: Find position of first occurrence of a string
sv_SE: Hitta första positionen för en förekomst av en sträng i en annan sträng

en: Find whether the type of a variable is string
sv_SE: Avgör om variabeln är en textsträng (string)

en: Finds whether a value is not a number
sv_SE: Avgör om ett värde är ett tal eller ej

en: Finds whether a variable is NULL
sv_SE: Avgör om en variabel är NULL eller ej

en: Finds whether a variable is a number or a numeric string
sv_SE: Avgör om en variabel är ett tal eller en numerisk sträng

en: Finds whether the type of a variable is float
sv_SE: Avgör om en variabel är ett flyttal (decimaltal) eller ej

en: Finish
sv_SE: Avsluta

en: Finish & save
sv_SE: Avsluta och spara

en: Finnish
sv_SE: Finska

en: First choice
sv_SE: Första val

en: First line contains the code of questions:
sv_SE: Första raden innehåller koden till frågorna:

en: First name
sv_SE: Förnamn

en: First name of the participant
sv_SE: Deltagarens förnamn

en: First name:
sv_SE: Förnamn:

en: Follow the following link to update it
sv_SE: Klicka på följande länk för att uppdatera det

en: Following survey(s) are not yet active but you can register for them.
sv_SE: Följande enkät(er) har ännu inte aktiverats, men du kan registrera dig på dem.

en: Font color
sv_SE: Teckensnitt färg

en: Font size of PDFs:
sv_SE: Typsnittsstorlek i PDFer

en: Fontawesome icon
sv_SE: Ikon för Fontawesome

en: For easy opening in MS Excel, change the extension to 'tab' or 'txt'
sv_SE: För att lätt öppna filen i Microsoft Excel, ändra filändelsen till 'tab' eller 'txt'

en: For list dropdown boxes, show up to this many rows
sv_SE: För rullgardinsmenyer, visa så här många rader

en: For more information consult our manual, or our forums.
sv_SE: För mer information, konsultera vår manual eller våra forum.

en: For this simple survey the default settings are ok, but read the disclaimer carefully when you activate your own surveys.
sv_SE: För en enkel enkät som denna är de förvalda inställningarna ok, men läs noga informationen när du aktiverar dina egna enkäter.

en: Forbidden Extension
sv_SE: Otillåtet tillägg

en: Force HTTPS:
sv_SE: Tvinga HTTPS:

en: Force import:
sv_SE: Tvinga import:

en: Forgot your password?
sv_SE: Glömt ditt lösenord?

en: Format a GMT date/time
sv_SE: Formatera en tidsangivelse (datum/tid) angiven i GMT

en: Format a local date/time
sv_SE: Ange format för lokalt datum/tid

en: Format a local time/date as integer
sv_SE: Formatera en lokal tidsangivelse (tid/datum) som ett heltal

en: Format a number with grouped thousands
sv_SE: Formatera ett tal med gruppering i tusental

en: Found & writable
sv_SE: Existerar och är skrivbar

en: Found no participant share
sv_SE: Hittade ingen deltagare att dela

en: Found no response with ID %d
sv_SE: Kunde inte hitta svar med ID %d

en: Four
sv_SE: Fyra

en: French
sv_SE: Franska

en: From:
sv_SE: Från:

en: Fruity fonts
sv_SE: Fruity teckensnitt

en: Fruity variations
sv_SE: Fruity variationer

en: Full
sv_SE: Hela

en: Full answers
sv_SE: Fullständigt svar

en: Full name
sv_SE: Fullt namn

en: Full name:
sv_SE: Fullständigt namn:

en: Full names
sv_SE: Fullständiga namn

en: Full question text
sv_SE: Fullständig frågetext

en: Full responses
sv_SE: Avslutade svar

en: Full selector
sv_SE: Fullständig

en: Full template editor
sv_SE: Fullständig mallredigerare

en: Function does not support %s arguments
sv_SE: Funktionen stöder inte %s argument

en: Function supports this many arguments, where -1=unlimited: %s
sv_SE: Funktionen stödjer detta antal argument (där -1 motsvarar godtyckligt antal): %s

en: Further settings for application administrator
sv_SE: Ytterligare inställningar för administratören för applikationen

en: GB2312 Simplified Chinese
sv_SE: GB2312 förenklad kinesiska

en: GBK Simplified Chinese
sv_SE: GBK förenklad kinesiska

en: GEOSTD8 Georgian
sv_SE: GEOSTD8 Georgisk

en: Galician
sv_SE: Galiciska

en: Gender
sv_SE: Kön

en: General
sv_SE: Allmän

en: General filters
sv_SE: Allmänna filter

en: General options
sv_SE: Allmänna val

en: General settings
sv_SE: Allmänna inställningar

en: General settings & texts
sv_SE: Allmänna inställningar och texter

en: Generate a random integer
sv_SE: Generera ett slumpmässigt heltal

en: Georgian
sv_SE: Georgiska

en: German
sv_SE: Tyska

en: German (informal)
sv_SE: Tyska (informell)

en: Get UNIX timestamp for a date (each of the 6 arguments are optional)
sv_SE: Returnera ett UNIX timestamp för ett datum (varje av de sex argumenten är frivilliga)

en: Get order from previous question
sv_SE: Hämta ordningen från föregående fråga

en: Get string length
sv_SE: Beräkna längden på en sträng

en: Get system information
sv_SE: Hämta systeminformation

en: Get the default location using the user's IP address?
sv_SE: Hämta förvald plats genom att använda deltagarens IP-adress?

en: Get the integer value of a variable
sv_SE: Returnera heltalsvärdet från en variabel

en: Get value of pi
sv_SE: Värde för pi

en: Global settings
sv_SE: Globala inställningar

en: Global settings were saved.
sv_SE: Globala inställningar sparades.

en: Go to question
sv_SE: Gå till fråga

en: Go to question group
sv_SE: Gå till frågegrupp

en: Go to survey
sv_SE: Gå till enkäten

en: Go to today
sv_SE: Gå till dagens datum

en: Google Analytics Tracking ID:
sv_SE: Google Analytics spårnings-ID:

en: Google Analytics settings:
sv_SE: Inställningar för Google Analytics:

en: Google Analytics style:
sv_SE: Stil för Google Analytics:

en: Google Maps API key:
sv_SE: Google Maps API-nyckel:

en: Google Translate API key:
sv_SE: Google Translate API-nyckel:

en: Grand total
sv_SE: Totalsumma

en: Graph labels:
sv_SE: Diagrametiketter:

en: Greater than
sv_SE: Större än

en: Greater than (Strings)
sv_SE: Större än (lexikografiskt)

en: Greater than or equal to
sv_SE: Större än eller lika med

en: Greater than or equal to (Strings)
sv_SE: Större än eller lika med (lexikografiskt)

en: Greater than:
sv_SE: Större än:

en: Greek
sv_SE: Grekiska

en: Group
sv_SE: Grupp

en: Group 1: The first lot of questions
sv_SE: Grupp 1: Första gruppen med en massa frågor

en: Group by Group
sv_SE: Grupp för grupp

en: Group by group
sv_SE: Grupp för grupp

en: Group cant be deleted, because of depending conditions
sv_SE: Gruppen kan inte raderas på grund av beroende villkor

en: Group could not be deleted
sv_SE: Gruppen kunde inte tas bort

en: Group description
sv_SE: Gruppbeskrivning

en: Group description:
sv_SE: Gruppbeskrivning:

en: Group member can only see own group:
sv_SE: Gruppmedlem kan endast se sin egen grupp:

en: Group members
sv_SE: Gruppmedlemmar

en: Group name
sv_SE: Gruppnamn

en: Group not found
sv_SE: Kunde inte hitta grupp

en: Group not found.
sv_SE: Användargruppen kan inte hittas.

en: Group of checkboxes
sv_SE: Grupp med kryssrutor

en: Group quick actions
sv_SE: Snabbhandlingar för grupper

en: Group summary
sv_SE: Gruppsammanfattning

en: Group time
sv_SE: Tid för frågegruppen

en: Group:
sv_SE: Grupp:

en: Group:
sv_SE: Grupp:

en: Groups to which I belong
sv_SE: Grupper jag är medlem i

en: HP West European
sv_SE: HP Västeuropeisk

en: HTML editor mode:
sv_SE: Läge för HTML-redigerare:

en: Handle shape
sv_SE: Handtagsform

en: Header for first scale
sv_SE: Rubrik för första skalan

en: Header for second scale
sv_SE: Rubrik för andra skalan

en: Heading
sv_SE: Rubrik

en: Headings
sv_SE: Rubrik

en: Hebrew
sv_SE: Hebreiska

en: Height of dropdown
sv_SE: Längd på rullgardinsmeny

en: Hello %s,
sv_SE: Hej %s,

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
sv_SE: Hej,
    
    En ny svar lämnades för din enkät '{SURVEYNAME}'.
    
    Klicka på följande länk för att ladda om undersökningen:
    {RELOADURL}
    
    Klicka på följande länk för att se det individuella svaret:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Klicka på följande länk för att redigera det individuella svaret:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    Visa statistik genom att klicka här:
    {STATISTICSURL}

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
    
    
    The following answers were given by the participant:
    {ANSWERTABLE}
sv_SE: Hej,
    
    Ett nytt svar lämnades för din enkät '{SURVEYNAME}'.
    
    Klicka på följande länk för att ladda om undersökningen:
    {RELOADURL}
    
    Klicka på följande länk för att se det individuella svaret:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Klicka på följande länk för att redigera det individuella svaret:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    Visa statistik genom att klicka här:
    {STATISTICSURL}
    
    
    Följande svar gavs av deltagaren:
    {ANSWERTABLE}

en: Help
sv_SE: Hjälp

en: Help about this question
sv_SE: Hjälp för denna fråga

en: Help:
sv_SE: Hjälp:

en: Hidden
sv_SE: Gömd

en: Hidden:
sv_SE: Gömd:

en: Hide advanced settings
sv_SE: Göm avancerade inställningar

en: Hide blacklisted participants:
sv_SE: Dölj svartlistade deltagare:

en: Hide both
sv_SE: Göm båda

en: Hide the tip that is normally shown with a question
sv_SE: Göm hjälptexten som normalt visas med en fråga

en: Hide this question at any time. This is useful for including data using answer prefilling.
sv_SE: Dölj alltid denna fråga. Detta kan vara användbart för att inkludera data när man använder förifyllda svar.

en: Hide tip
sv_SE: Göm hjälp

en: Hint when response is not valid
sv_SE: Indikation när svaret är ogiltigt

en: Hint when response is valid
sv_SE: Indikation när svaret är giltigt

en: Home page settings
sv_SE: Hemsidesinställningar

en: Horizontal
sv_SE: Horisontell

en: Hour
sv_SE: Timme

en: How many roads must a man walk down?
sv_SE: Hur många vägar måste en människa vandra längs?

en: How many rows to display
sv_SE: Hur många rader ska visas

en: However it is very important that you clear your browser cache now. After that please click the button below.
sv_SE: Det är väldigt viktigt att du rensar din webbläsares cache nu. Efter du gjort det, klicka på knappen nedan.

en: Hungarian
sv_SE: Ungerska

en: I accept
sv_SE: Jag godkänner

en: I confirm
sv_SE: Jag bekräftar

en: IFrame embedding allowed:
sv_SE: IFrame-embedding tillåtet:

en: IP Addresses will be logged
sv_SE: IP-adressen kommer att loggas

en: IP Info DB API Key:
sv_SE: IP-adressinformationsdatabas API-nyckel:

en: IP address
sv_SE: IP-adress

en: IP as default location
sv_SE: IP som förvald plats

en: ISO 8859-1 West European (latin1)
sv_SE: ISO 8859-1 Västeuropeisk (latin1)

en: ISO 8859-13 Baltic (latin7)
sv_SE: ISO 8859-13 Baltisk (latin7)

en: ISO 8859-2 Central European (latin2)
sv_SE: ISO 8859-2 Centraleuropeisk (latin2)

en: ISO 8859-7 Greek
sv_SE: ISO 8859-7 Grekisk

en: ISO 8859-8 Hebrew
sv_SE: ISO 8859-8 Hebreisk

en: ISO 8859-9 Turkish (latin5)
sv_SE: ISO 8859-9 Turkisk (latin5)

en: Icelandic
sv_SE: Isländska

en: Icon
sv_SE: Ikon

en: Icon:
sv_SE: Ikon:

en: Identifier
sv_SE: Identifierare

en: Identifier:
sv_SE: Identifiering:

en: If errors are showing up you might have to execute this script repeatedly.
sv_SE: Vid fel kan du behöva köra skriptet flera gånger.

en: If necessary the database will be updated in a final step.
sv_SE: Om det behövs kommer databasen att uppdateras som det sista steget.

en: If necessary the database will be updated.
sv_SE: Om det är nödvändigt kommer databasen att uppdateras.

en: If one of the subquestions is marked then for each marked subquestion this value is added as assessment.
sv_SE: Om en av delfrågorna är markerade då kommer för varje markerad delfråga detta värde bli adderat som utvärdering.

en: If the database does not yet exist it will be created (make sure your database user has the necessary permissions). In contrast, if there are existing LimeSurvey tables in that database they will be upgraded automatically after installation.
sv_SE: Om inte databasen redan existerar kommer den att skapas (kom ihåg att säkerställa att din databasanvändare har de nödvändiga rättigheterna). Om det redan existerar tabeller för LimeSurvey i databasen kommer de att uppgraderas automatiskt efter installationen.

en: If the link does not work and you turn on HTTPS, LimeSurvey will break and you won't be able to access it.
sv_SE: Om länken inte fungerar och du väljer att slå på HTTPS kommer LimeSurvey att gå sönder och du kan inte komma åt din Limesurveyinstallation.

en: If the option -Anonymized responses- is activated only a dummy date stamp (1980-01-01) will be used for all responses to ensure the anonymity of your participants.
sv_SE: Om inställningen -Anonymiserade svar- är påslagen kommer endast en påhittad tidsstämpel (1980-01-01) att användas för alla svar för att säkerställa anonymiteten hos dina deltagare.

en: If the participant marks all options, uncheck all and check the option set in the "Exclusive option" setting
sv_SE: Om deltagaren markerar alla alternativ, avmarkera alla och markera istället valet angivet i inställningen "Uteslutande alternativ"

en: If you are blacklisted but want to participate in this survey and want to receive invitations please click the following link:
    {OPTINURL}
sv_SE: Om du tidigare valt att inte delta i enkäten (opt-out) men har ändrat dig och vill delta igen, klicka på följande länk:
    {OPTINURL}

en: If you are using token functions or notifications emails you need to set an administrator email address.
sv_SE: Om du använder dig av behörighetskoder eller notfikation via e-post måste du ange en e-postadress till administratören.

en: If you choose '%s' please also specify your choice in the accompanying text field.
sv_SE: Om du väljer '%s', ange då också ditt val i det anslutande textfältet.

en: If you do not want to participate in this survey and don't want to receive any more invitations please click the following link:
    {OPTOUTURL}
sv_SE: Om du inte vill delta i denna enkät och inte heller vill ha vidare inbjudan, klicka på följande länk:
    {OPTOUTURL}

en: If you don't have an account on limesurvey.org, please %sregister first%s.
sv_SE: Om du inte har ett konto på limesurvey.org, %sregistrera dig först%s.

en: If you give an email address, an email containing the details will be sent to you.
sv_SE: Om du anger en e-postadress kommer ett meddelande med dina uppgifter att skickas till dig.

en: If you have any questions regarding this mail please do not hesitate to contact the site administrator at %s. Thank you!
sv_SE: Om du har frågor rörande detta brev, vänd dig till webbplatsens administratör på %s. Tack!

en: If you remove this attribute, you will lose all information.
sv_SE: Om du raderar detta attribut kommer du förlora all information.

en: If you replace the label set the existing asssessment values will be lost.
sv_SE: Om du ersätter etikettsamlingen kommer tillhörande värden för utvärdering att gå förlorade.

en: If you replace the label set these translations will be lost.
sv_SE: Om du ersätter etikettsamlingen kommer dessa översättningar att gå förlorade.

en: If you turn on the -Anonymized responses- option and create a tokens table, LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
sv_SE: Om du slår på inställningen -Anonymiserade svar- och skapar en tabell för behörighetskoder kommer LimeSurvey att markera använda behörighetskoder med ett 'Y' istället för en tidsstämpel för att säkerställa anonymiteten för dina deltagare.

en: If you want to export blacklisted participants, set "Hide blacklisted participants" to "No" in CPDB settings.
sv_SE: Om du vill exportera svartlistade deltagare, sätt inställningen "Göm svartlistade deltagare" till "Nej" i CPDB-inställningarna.

en: If you want to import survey on old installation or if your survey have problem: use old version (automatically selected if some code are duplicated).
sv_SE: Om du vill importera en enkät i en gammal installation eller om din enkät har problem: använd en gammal version (väljs automatiskt om viss kod är duplicerad).

en: If you wish, you may upload %s more file(s); else you may return back to survey.
sv_SE: Om du önskar kan du ladda upp %s fil(er) till. Annars kan du återvända till enkäten.

en: If your database is shared, recommended prefix is "lime_" else you can leave this setting blank.
sv_SE: Om databasen är delad rekommenderar vi att prefixet är "lime_". I annat fall kan du lämna detta fält tomt.

en: If your database is using a custom port attach it using a colon. Example: db.host.com:5431
sv_SE: Om du använder en annan port än den förvalda för databasen, ange den genom att skilja datornamnet från porten med ett kolon. Exempel: db.host.com:5431

en: Ignore
sv_SE: Ignorera

en: Ignored columns
sv_SE: Ignorerade kolumner

en: Image
sv_SE: Bild

en: Images
sv_SE: Bilder

en: Import
sv_SE: Importera

en: Import CSV
sv_SE: Importera CSV

en: Import Label Set
sv_SE: Importera etikettsamling

en: Import VV file
sv_SE: Importera en VV-enkätfil

en: Import a VV response data file
sv_SE: Importera svar från en VV-datafil

en: Import a VV survey file
sv_SE: Importera en VV-enkätfil

en: Import a group
sv_SE: Importera en grupp

en: Import a question
sv_SE: Importera en fråga

en: Import as not finalized answers?
sv_SE: Importera som inte slutförda svar?

en: Import failed. You specified an invalid file type '%s'.
sv_SE: Import misslyckades. Du angav en felaktig filtyp: '%s'.

en: Import failed: Forced import was requested but the input file doesn't contain enough columns to fill the survey.
sv_SE: Import misslyckades: Tvingad import önskades men indatafilen har inte tillräckligt med kolumner för att fylla enkäten.

en: Import failed: No answers could be mapped.
sv_SE: Import misslyckades: Inga svar kunde mappas.

en: Import label set resources
sv_SE: Importera resurser till etikettsamling

en: Import label set(s)
sv_SE: Importera etikettsamling(ar)

en: Import of label set(s) is completed.
sv_SE: Importen av etikettsamlingen är klar.

en: Import of survey is completed.
sv_SE: Import av enkät är slutförd.

en: Import participants from:
sv_SE: Importera deltagare från:

en: Import question group
sv_SE: Importera frågegrupp

en: Import resources ZIP archive
sv_SE: Importera resurser i ZIP-arkiv

en: Import responses
sv_SE: Importera svar

en: Import responses from a deactivated survey table
sv_SE: Importera svar från en avaktiverad enkättabell

en: Import survey
sv_SE: Importera enkät

en: Import survey data
sv_SE: Importera enkätdata

en: Import survey participants from CSV file
sv_SE: Importera enkätdeltagare från en CSV-fil

en: Import survey participants from LDAP
sv_SE: Importera enkätdeltagare från LDAP

en: Import survey resources
sv_SE: Importera enkätresurser

en: Import theme result:
sv_SE: Resultat av tema import:

en: Import timings (if exist)
sv_SE: Importera tidtagningar (om de existerar)

en: Importance
sv_SE: Viktighet

en: Important instructions
sv_SE: Viktiga instruktioner

en: Imported Files List
sv_SE: Lista på importerade filer

en: Imported files list
sv_SE: Lista på importerade filer

en: Imported files:
sv_SE: Importerade filer:

en: Imported resources for
sv_SE: Importerade resurser för

en: Impossible to delete this group because there is at least one question having a condition on its content
sv_SE: Det är omöjligt att radera denna grupp eftersom det finns minst en fråga som sätter ett beroende för senare frågor

en: Inactive
sv_SE: Inaktiv

en: Include:
sv_SE: Inkludera:

en: Incomplete only
sv_SE: Endast inkompletta

en: Incomplete responses
sv_SE: Ofullständiga svar

en: Incomplete responses only
sv_SE: Endast ofullständiga svar

en: Incorrect permissions in your %s folder.
sv_SE: Felaktiga rättigheter i din %s mapp.

en: Incorrect username and/or password!
sv_SE: Felaktigt användarnamn och/eller e-postadress!

en: Increase
sv_SE: Öka

en: Incremental
sv_SE: Inkrementell

en: Indonesian
sv_SE: Indonesiska

en: Info
sv_SE: Information

en: Initial Superadmin cannot be deleted!
sv_SE: Första Superadmin kan inte raderas!

en: Initialise participant table
sv_SE: Skapa tabell för enkätdeltagare

en: Inline HTML editor
sv_SE: HTML-redigerare i sidan

en: Input
sv_SE: Indata

en: Insert a new subquestion after this one
sv_SE: Infoga ny delfråga efter denna

en: Insert a page break before this question in printable view by setting this to Yes.
sv_SE: Infoga sidbrytning före denna fråga i utskriftsversionen genom att sätta detta val till 1.

en: Insert page break in printable view
sv_SE: Infoga sidbrytning i utskriftsversion

en: Insert/edit placeholder field
sv_SE: Infoga/redigera fält för platshållare

en: Inserting the label set failed.
sv_SE: Misslyckades att lägga till etikettsamlingen.

en: Inserts HTML line breaks before all newlines in a string
sv_SE: Stoppar in HTML-radbrytningar före alla radbrytningar i en sträng

en: Install
sv_SE: Installera

en: Installed survey themes:
sv_SE: Installerade enkätteman:

en: Instructions for the impatient
sv_SE: Instruktioner för otåliga personer

en: Integer only
sv_SE: Endast heltal

en: Interface language:
sv_SE: Språk för gränssnittet:

en: Interfaces
sv_SE: Gränssnitt

en: Internal database authentication
sv_SE: Intern autentiseringsdatabas

en: Internal database authentication method is not allowed for this user
sv_SE: Metoden intern autentiseringsdatabas är inte tillåtet att denna användare

en: Interview time
sv_SE: Intervjutid

en: Invalid PERL Regular Expression: %s
sv_SE: Ogiltig reguljärt uttryck (PERL): %s

en: Invalid email address.
sv_SE: Ogiltig e-postadress.

en: Invalid group id
sv_SE: Ogiltigt gruppid

en: Invalid group number for this survey:
sv_SE: Ogiltigt gruppnummer för enkäten:

en: Invalid notification id
sv_SE: Ogiltigt notifikationsid

en: Invalid question id
sv_SE: Ogiltigt frågeid

en: Invalid screen name
sv_SE: Ogiltigt namn

en: Invalid survey ID
sv_SE: Ogiltigt enkät-ID

en: Invalid survey id
sv_SE: Ogitlitgt enkätid

en: Invalid type.
sv_SE: Ogiltig datatyp.

en: Invalid value(s) on the stack
sv_SE: Ogiltigt värde på stacken

en: Invitation
sv_SE: Inbjudan

en: Invitation %s skipped, already sent.
sv_SE: Inbjudan %s hoppades över, har skickats tidigare.

en: Invitation attachments:
sv_SE: Inbjudan via e-post, bilagor:

en: Invitation email
sv_SE: Inbjudan (e-post)

en: Invitation email body
sv_SE: Inbjudansmejlets brevtext

en: Invitation email body:
sv_SE: Inbjudan via e-post, brevtext:

en: Invitation email subject
sv_SE: Inbjudan via e-post, ämnesrad

en: Invitation email subject:
sv_SE: Inbjudan via e-post, ämnesrad:

en: Invitation email:
sv_SE: Inbjudan via e-post, brevtext:

en: Invitation sent date
sv_SE: Datum inbjudan skickades

en: Invitation sent to:
sv_SE: Inbjudan skickad till:

en: Invitation sent?
sv_SE: Inbjudan skickad?

en: Invitation status:
sv_SE: Status för inbjudan:

en: Invitation to participate in a survey
sv_SE: Inbjudan att delta i en undersökning

en: Invitations & reminders
sv_SE: Inbjudningar och påminnelser

en: Invited
sv_SE: Inbjuden

en: Irish
sv_SE: Irisk

en: Is no answer (missing) allowed when either 'Equals sum value' or 'Minimum sum value' are set?
sv_SE: Är det tillåtet att inte lämna svar när antingen inställningen 'Summa ska vara lika med ' eller 'Minvärde för summa' är satt?

en: Is the participant required to give a comment to the uploaded file?
sv_SE: Måste deltagaren skriva en kommentar till den uppladdade filen?

en: Is the participant required to give a title to the uploaded file?
sv_SE: Måste deltagaren ange namn på den uppladdade filen?

en: Is your ComfortUpdate up to date?
sv_SE: Har din ComfortUpdate uppdaterats till aktuell version?

en: It is missing a quota message for the following languages:
sv_SE: Det saknas ett meddelande för kvoten på följande språk:

en: It is presented group by group.
sv_SE: Den presenteras grupp för grupp.

en: It is presented on one single page.
sv_SE: Den presenteras på en enda sida.

en: It is presented question by question.
sv_SE: Den presenteras fråga för fråga.

en: It seems that ComfortUpdate doesn't know the version you're trying to update to. Please restart the process.
sv_SE: Det verkar som om ComfortUpdate inte vet vilken version du försöker uppdatera till. Vänligen starta om uppdateringsprocessen.

en: It seems that the ComfortUpdate server is not responding. Please try again in few minutes or contact the LimeSurvey team.
sv_SE: ComfortUpdate-servern verkar inte svara. Försök igen om några minuter eller kontakta LimeSurvey-teamet.

en: It seems that your server doesn't support PHP CURL Library. Please install it before proceeding to ComfortUpdate.
sv_SE: Det verkar som din server inte har biblioteket PHP CURL. Installera det innan du försöker köra ComfortUpdate igen.

en: It seems you're using a version coming from the LimeSurvey GitHub repository. You can't use ComfortUpdate.
sv_SE: Det verkar som du använder en version som kommer från LimeSurveys GitHub-repository. Du kan inte använda ComfortUpdate.

en: It uses cookies for access control.
sv_SE: Kakor används för behörighetskontroll.

en: It will also delete any resources/files that have been uploaded for this survey.
sv_SE: Den kommer också radara resurser och filer som laddats upp för denna enkät.

en: It will not affect your update key.
sv_SE: Det kommer inte att påverka din uppdateringsnyckel.

en: It's still possible to perform statistics on responses using LimeSurvey.
sv_SE: Det är fortfarande möjligt att få statistik för svar i LimeSurvey.

en: Italian
sv_SE: Italienska

en: Italian (informal)
sv_SE: Italienska (informell)

en: Iterate survey
sv_SE: Upprepa enkät

en: January
sv_SE: januari

en: Japanese
sv_SE: Japanska

en: JavaScript files:
sv_SE: Javaskript-filer:

en: Join array elements with a string
sv_SE: Slå samman element i en lista med en sträng som avskiljare

en: Join strings, return joined string.This function is an alias of implode("",argN)
sv_SE: Konkatenera strängar och returnera sammanlagd sträng. Denna funktion är ett alias för implode ("", argN)

en: July
sv_SE: juli

en: June
sv_SE: juni

en: Just share this link with some of your friends and of course, test it yourself.
sv_SE: Dela denna länk med några vänner och testa själv, så klart.

en: KOI8-R Relcom Russian
sv_SE: KOI8-R Relcom Rysk

en: KOI8-U Ukrainian
sv_SE: KOI8-U Ukrainsk

en: Key can't be null!
sv_SE: Nyckeln kan inte vara tom!

en: Key update
sv_SE: Nyckeluppdatering

en: Kinyarwanda
sv_SE: Rwanda, kinyarwanda

en: Korean
sv_SE: Koreansk

en: Kurdish (Sorani)
sv_SE: Kurdiska (sorani)

en: Kyrgyz
sv_SE: Kirgiziska

en: LDAP authentication
sv_SE: LDAP-autentisering

en: LDAP authentication failed: LDAP PHP module is not available.
sv_SE: LDAP autentisering misslyckades: PHP-modulen för LDAP är inte tillgänglig

en: LDAP is disabled or no LDAP query defined.
sv_SE: LDAP är avstängt eller ingen LDAP-fråga har angivits.

en: LDAP queries are defined by the administrator in the configuration file /application/config/ldap.php .
sv_SE: LDAP-frågor definieras av administratören i konfigurationsfilen /application/config/ldap.php .

en: LDAP query
sv_SE: LDAP-sökning

en: Label
sv_SE: Etikett

en: Label %s
sv_SE: Etikett %s

en: Label for 'Other:' option
sv_SE: Etikett för 'Annat:' svar

en: Label set ID
sv_SE: Etikettsamlings-ID

en: Label set browser
sv_SE: Bläddra i etikettsamlingar

en: Label set import summary
sv_SE: Sammanfattning import av etikettsamling

en: Label set name
sv_SE: Namn för etikettsamling

en: Label set storage
sv_SE: Lagringsutrymme för etiketter

en: Label set successfully saved.
sv_SE: Etikettuppsättningen har sparats.

en: Label set sucessfully deleted.
sv_SE: Etikettsamling sparad.

en: Label sets
sv_SE: Etikettsamlingar

en: Label sets list
sv_SE: Lista med etikettsamlingar

en: Label:
sv_SE: Etikett:

en: Labels
sv_SE: Etiketter

en: Labels sucessfully updated
sv_SE: Etiketter uppdaterade

en: Landscape
sv_SE: Liggande

en: Language
sv_SE: Språk

en: Language code
sv_SE: Språkkod

en: Language selection
sv_SE: Språkval

en: Language successfully deleted
sv_SE: Språk raderat

en: Language:
sv_SE: Språk:

en: Language?
sv_SE: Språk?

en: Languages
sv_SE: Språk

en: Languages:
sv_SE: Språk:

en: Last VV version
sv_SE: Senaste VV-version

en: Last invited
sv_SE: Senast inbjuden

en: Last name
sv_SE: Efternamn

en: Last name of the participant
sv_SE: Deltagarens efternamn

en: Last name:
sv_SE: Efternamn:

en: Last page
sv_SE: Sista sidan

en: Last reminder sent date
sv_SE: Senaste datum för påminnelse

en: Last visited question:
sv_SE: Senast besökta fråga:

en: Last visited survey:
sv_SE: Senast besökta enkät:

en: Later than:
sv_SE: Större än:

en: Latvian
sv_SE: Lettiska

en: Left to right
sv_SE: Vänster till höger

en: Less than
sv_SE: Mindre än

en: Less than (Strings)
sv_SE: Mindre än (lexikografiskt)

en: Less than or equal to
sv_SE: Mindre än eller lika med

en: Less than or equal to (Strings)
sv_SE: Mindre än eller lika med (lexikografiskt)

en: Less than:
sv_SE: Mindre än:

en: Let's have a look at your first survey.
sv_SE: Låt oss titta på din första enkät.

en: Level
sv_SE: Nivå

en: License
sv_SE: Licens

en: LimeSurvey build
sv_SE: Byggversion av LimeSurvey

en: LimeSurvey can attempt to create this database for you.
sv_SE: LimeSurvey kan försöka skapa denna databas åt dig.

en: LimeSurvey has been installed successfully.
sv_SE: LimeSurvey har installerats.

en: LimeSurvey installer
sv_SE: LimeSurvey-installeraren

en: LimeSurvey online manual
sv_SE: Onlinemanual för LimeSurvey

en: LimeSurvey version
sv_SE: LimeSurvey-version

en: Limesurvey online manual
sv_SE: Onlinemanualen för Limesurvey

en: Limit
sv_SE: Begränsning

en: Limit the number of possible answers
sv_SE: Begränsa antalet möjliga svar för flervalsfrågan

en: Limit the number of possible answers fixed by number of columns in database
sv_SE: Begränsa antalet möjliga svar till antalet kolumner i databasen

en: Limit time to answer question (in seconds)
sv_SE: Begränsa tiden till att besvara denna fråga (i sekunder)

en: Limit:
sv_SE: Gräns:

en: Line
sv_SE: Linje

en: Line %s
sv_SE: Rad %s

en: Line %s : %s
sv_SE: Rad %s : %s

en: Line %s : %s %s
sv_SE: Rad %s : %s %s

en: Line %s : %s %s (%s)
sv_SE: Rad %s : %s %s (%s)

en: Line %s : %s %s (%s) - token : %s
sv_SE: Rad %s : %s %s (%s) - behörighetskod : %s

en: Line %s: Fields found: %s Expected: %s
sv_SE: Rad %s: Fält funna: %s Förväntade: %s

en: Line chart
sv_SE: Linjediagram

en: List
sv_SE: Visa

en: List (Dropdown)
sv_SE: Lista (rullgardinslista)

en: List (Radio)
sv_SE: Lista (radio)

en: List active surveys
sv_SE: Lista aktiva undersökningar

en: List available surveys
sv_SE: Lista tillgängliga enkäter

en: List question groups
sv_SE: Lista frågegrupper

en: List questions
sv_SE: Lista frågor

en: List survey publicly:
sv_SE: Lista enkäten öppet:

en: List surveys
sv_SE: Lista enkäter

en: List with comment
sv_SE: Lista med kommentarer

en: Lithuanian
sv_SE: Litauiska

en: Load
sv_SE: Ladda

en: Load now
sv_SE: Ladda nu

en: Load unfinished survey
sv_SE: Öppna sparat frågeformulär

en: Loading translations
sv_SE: Laddar översättningar

en: Loading...
sv_SE: Laddar...

en: Location
sv_SE: Plats

en: Log in
sv_SE: Logga in

en: Logic
sv_SE: Logiken

en: Logic File for Survey #
sv_SE: Logik för enkät #

en: Logo
sv_SE: Logotyp

en: Logo file
sv_SE: Logo-fil

en: Logout
sv_SE: Logga ut

en: Logout successful.
sv_SE: Utloggningen lyckades.

en: Luxembourgish
sv_SE: Luxemburgiska

en: MYSQL version is only %s
sv_SE: MYSQL-versionen är endast %s

en: MYSQL version required:
sv_SE: Nödvändig MYSQL-version:

en: Mac Central European
sv_SE: Mac Centraleuropeisk

en: Mac West European
sv_SE: Mac Västeuropeisk

en: Macedonian
sv_SE: Makedonska

en: Mail to all Members
sv_SE: E-post till alla medlemmar

en: Main Admin Screen
sv_SE: Startsida för administration

en: Maintenance!
sv_SE: Underhåll!

en: Make a comment on your choice here:
sv_SE: Kommentera dina val här:

en: Make a string lowercase
sv_SE: Gör tecknen i en sträng gemena

en: Make a string uppercase
sv_SE: Gör tecknen i en sträng versala

en: Make the 'Other:' comment field mandatory when the 'Other:' option is active
sv_SE: Kräv att kommentar-fältet vid 'Annat:' fylls i när användaren valt svarsalternativet 'Annat:'

en: Make these mappings automatic in future
sv_SE: Gör dessa mappningar automatiska i framtiden

en: Malay
sv_SE: Malajisk

en: Male
sv_SE: Man

en: Maltese
sv_SE: Maltesisk

en: Manage attribute fields
sv_SE: Hantera attributfält

en: Manage attributes
sv_SE: Hantera attribut

en: Manage label sets
sv_SE: Hantera etikettsamlingar

en: Manage survey administrators
sv_SE: Hantera enkätadministratörer

en: Manage your key
sv_SE: Hantera din nyckel

en: Mandatory
sv_SE: Obligatorisk

en: Mandatory Question
sv_SE: Obligatorisk fråga

en: Mandatory field:
sv_SE: Obligatoriska fält:

en: Mandatory fields:
sv_SE: Obligatoriska fält:

en: Mandatory:
sv_SE: Obligatorisk:

en: Mandatory?
sv_SE: Obligatorisk?

en: Map height
sv_SE: Karthöjd

en: Map height in pixel
sv_SE: Kartans höjd i pixlar

en: Map participant attributes
sv_SE: Mappa deltagares attribut

en: Map width
sv_SE: Kartbredd

en: Map width in pixel
sv_SE: Kartans bredd i pixlar

en: Map zoom level
sv_SE: Kartans inzoomningsnivå

en: March
sv_SE: mars

en: Margin before questionnaireInfo element (mm)
sv_SE: Marginal före elementet questionnaireInfo (mm)

en: Mask questions
sv_SE: Mallfrågor

en: Max number of files
sv_SE: Maximalt antal filer

en: Max reminders:
sv_SE: Maximalt antal påminnelser:

en: Maximum answers
sv_SE: Maximalt antal svar

en: Maximum characters
sv_SE: Maximalt antal tecken

en: Maximum characters allowed
sv_SE: Maximalt antal tecken

en: Maximum columns for answers
sv_SE: Maximalt antal kolumner för svar

en: Maximum date
sv_SE: Senaste datum

en: Maximum date, valide date in any English textual datetime description (YYYY-MM-DD for example). Expression Managed can be used (only with YYYY-MM-DD format) value. For dropdown : only the year is restricted if date use variable not in same page.
sv_SE: Senaste datum. Giltigt format är YYYY-MM-DD eller godtyckligt annat format på engelska som följer datetime-formaten. Uttryckshanteraren kan användas (dock bara med datum på formen YYYY-MM-DD). För dropdown-listor: endast året är begränsat om datumet använder en variabel från en annan sida.

en: Maximum file size allowed (in KB)
sv_SE: Största filstorlek tillåten (angivet i KB)

en: Maximum number of files that the participant can upload for this question
sv_SE: Maximalt antal filer en deltagare kan ladda upp till den här frågan

en: Maximum sum value
sv_SE: Maxvärde för summa

en: Maximum sum value of multiple numeric input
sv_SE: Maximalt värde för summan av alla numeriska inmatningar

en: Maximum value
sv_SE: Maxvärde

en: Maximum value for array(mult-flexible) question type
sv_SE: Största värdet för frågan av typ samling (flera flexibla etiketter)

en: Maximum value of the numeric input
sv_SE: Största värde för numerisk indata

en: May
sv_SE: Maj

en: Maybe you don't have permission.
sv_SE: Du kanske inte har behörighet.

en: Members
sv_SE: Medlemmar

en: Menu
sv_SE: Meny

en: Menu ID?
sv_SE: Meny-ID?

en: Menu class?
sv_SE: Meny-klass?

en: Message
sv_SE: Meddelande

en: Message(s) sent successfully!
sv_SE: Meddelande(n) skickades!

en: Message:
sv_SE: Meddelande:

en: Min days between reminders:
sv_SE: Minsta vänteperiod i dagar mellan påminnelser:

en: Min number of files
sv_SE: Minsta antal filer

en: Minimum answers
sv_SE: Minsta antal svar

en: Minimum date
sv_SE: Tidigaste datum

en: Minimum date, valide date in YYYY-MM-DD format or any English textual datetime description. Expression Managed can be used (only with YYYY-MM-DD format). For dropdown : only the year is restricted if date use variable not in same page.
sv_SE: Tidigaste datum. Giltigt format är YYYY-MM-DD eller godtyckligt annat format på engelska som följer datetime-formaten. Uttryckshanteraren kan användas (dock bara med datum på formen YYYY-MM-DD). För dropdown-listor: endast året är begränsat om datumet använder en variabel från en annan sida.

en: Minimum height of single choice answer boxes
sv_SE: Minsta höjd för envalsfrågornas svarsrutor

en: Minimum height of subquestion items
sv_SE: Minsta höjd för delfrågor

en: Minimum memory available
sv_SE: Minsta minne tillgängligt

en: Minimum number of files that the participant must upload for this question
sv_SE: Minsta antal filer en deltagare måste ladda upp till den här frågan

en: Minimum requirements
sv_SE: Lägsta systemkrav

en: Minimum section height (mm)
sv_SE: Minsta höjd för avdelningar (mm)

en: Minimum sum value
sv_SE: Minvärde för summa

en: Minimum value
sv_SE: Minvärde

en: Minimum value for array(multi-flexible) question type
sv_SE: Minsta värdet för frågan av typ samling (flera flexibla etiketter)

en: Minimum value of the numeric input
sv_SE: Minsta värde för numeriskt indata

en: Minute
sv_SE: Minut

en: Minute step interval
sv_SE: Stegintervall för minuter

en: Missing %s closing right parentheses
sv_SE: Saknar %s stängande högerparenteser

en: Missing columns
sv_SE: Saknade kolumner

en: Mobile
sv_SE: Mobil

en: Modify
sv_SE: Modifiera

en: Mongolian
sv_SE: Mongoliska

en: Month
sv_SE: Månad

en: Month display style
sv_SE: Visningsstil på månadsnamn

en: More about conditions and the ExpressionScript engine.
sv_SE: Mer om förhållanden och ExpressionScript-motorn.

en: Move all fields to create column
sv_SE: Flytta alla fält för att skapa en kolumn

en: Move on without warning
sv_SE: Gå vidare utan varning

en: Move to question:
sv_SE: Gå till fråga:

en: Moving user templates to new location at %s...
sv_SE: Flyttar användarmallar till den nya platsen %s...

en: Multiple choice
sv_SE: Flervalsfråga

en: Multiple choice questions
sv_SE: Flervalsfrågor

en: Multiple choice with comments
sv_SE: Flervalsfråga med kommentarer

en: Multiple numeric inputs sum must equal this value
sv_SE: Summan för alla numeriska inmatningar måste vara lika med detta värde

en: My account
sv_SE: Mitt konto

en: My first question group
sv_SE: Min första frågegrupp

en: My personal menu entries
sv_SE: Mina personliga menyval

en: My personal menus
sv_SE: Mina personliga menyer

en: My personal settings
sv_SE: Dina personliga inställningar

en: My profile
sv_SE: Min profil

en: My user groups
sv_SE: Mina användargrupper

en: Name
sv_SE: Namn

en: Name [ID]
sv_SE: Namn [ID]

en: Name of the page where the box should be shown
sv_SE: Namnet på sidan där lådan ska visas

en: Name of the survey
sv_SE: Enkätens namn

en: Name of the survey administrator
sv_SE: Namn på enkätens administratör

en: Name:
sv_SE: Namn:

en: Navigation delay (seconds):
sv_SE: Navigationsfördröjning (sekunder):

en: New UNSTABLE update available:
sv_SE: Ny uppdatering i UNSTABLE-grenen tillgänglig:

en: New answer for quota '%s'
sv_SE: Nytt svar för kvot '%s'

en: New answer option
sv_SE: Nytt svar

en: New box
sv_SE: Ny låda

en: New box created
sv_SE: Ny låda skapad

en: New dummy participants were added.
sv_SE: Ny påhittad deltagare lades till.

en: New entry was added.
sv_SE: Ny post lades till.

en: New files were successfully installed.
sv_SE: Nya filer har installerats.

en: New files will be downloaded and installed.
sv_SE: Nya filer kommer bli nedladdade och installerade.

en: New key
sv_SE: Ny nyckel

en: New label set
sv_SE: Ny etikettsamling

en: New password: %s
sv_SE: Nytt lösenord: %s

en: New question group was saved.
sv_SE: Den nya frågegruppen sparades.

en: New quota
sv_SE: Ny kvot

en: New quota saved
sv_SE: Ny kvot sparad

en: New scenario number:
sv_SE: Nytt scenarionummer:

en: New survey
sv_SE: Ny enkät

en: New survey id:
sv_SE: Ny undersökning id:

en: New survey title:
sv_SE: Ny enkättitel:

en: New update available:
sv_SE: Ny uppdatering tillgänglig:

en: Next
sv_SE: Nästa

en: Next century
sv_SE: Nästa århundrade

en: Next choice
sv_SE: Nästa val

en: Next decade
sv_SE: Nästa årtionde

en: Next month
sv_SE: Nästa månad

en: Next year
sv_SE: Nästa år

en: No
sv_SE: Nej

en: No (but optional)
sv_SE: Nej (men frivillig)

en: No CFIELDNAME field set!
sv_SE: Ingen CFIELDNAME fältset!

en: No GID (Group) has been provided. Cannot import question
sv_SE: Inget GID (Grupp) har specificerats. Kan inte importera frågan

en: No SID (Survey) has been provided. Cannot import question.
sv_SE: Inget SID (enkät) har specificerats. Kan inte importera frågan.

en: No Username selected.
sv_SE: Inget användarnamn valt.

en: No answer
sv_SE: Inget svar

en: No answer:
sv_SE: Inget svar:

en: No answers have been set for this quota.
sv_SE: Inga svar har angetts för denna kvot.

en: No attributes found.
sv_SE: Inga attribut funna.

en: No available surveys
sv_SE: Inga passande enkäter

en: No build version found!
sv_SE: Ingen byggversion hittad!

en: No conditions could be copied (due to duplicates)
sv_SE: Inga beroenden kunde kopieras (på grund av dubbletter)

en: No control on checkbox
sv_SE: Ingen koll på kryssruta

en: No customizable entries found.
sv_SE: Inga konfigurerbara poster funna.

en: No database action required!
sv_SE: Ingen åtgärd behövs för databasen!

en: No file selected
sv_SE: Ingen fil vald

en: No group found!
sv_SE: Ingen grupp funnen!

en: No invitation code is needed to complete the survey.
sv_SE: Behörighetskod behövs inte för att genomföra enkäten.

en: No label sets available
sv_SE: Ingen etikettsamling tillgänglig

en: No label sets found.
sv_SE: Inga etikettsamlingar hittades.

en: No matching CFIELDNAME group!
sv_SE: Ingen matchande CFIELDNAME-grupp!

en: No matching CQID
sv_SE: Ingen matchande CQID

en: No matching group
sv_SE: Ingen passande grupp

en: No matching question
sv_SE: Ingen passande fråga

en: No matching survey
sv_SE: Ingen passande enkät

en: No new participants were created
sv_SE: Inga nya deltagare skapades

en: No notifications found
sv_SE: Inga aktuella notifikationer finns

en: No of surveys
sv_SE: Antal enkäter

en: No old responses found.
sv_SE: Inga gamla svar hittades.

en: No parent menu
sv_SE: Ingen överliggande meny

en: No participant information lost.
sv_SE: Ingen deltagarinformation förlorad.

en: No participant shares were deleted
sv_SE: Ingen deltagardelning raderades

en: No participant table found for this survey!
sv_SE: Ingen repondenttabell funnen för denna enkät!

en: No participants deleted
sv_SE: Inga deltagare raderade

en: No participants found.
sv_SE: Inga deltagare funna.

en: No permission
sv_SE: Ingen behörighet

en: No preview available
sv_SE: Ingen förhandsgranskning tillgänglig

en: No question group found.
sv_SE: Ingen frågegrupp funnen.

en: No question group in this survey
sv_SE: Inga frågegrupper i denna enkät

en: No question index will be shown with this format.
sv_SE: Inget frågeindex kommer att visas i denna presentation av enkäten.

en: No questions found.
sv_SE: Inga frågor funna.

en: No quotas
sv_SE: Inga kvoter

en: No quotas have been set for this survey
sv_SE: Inga kvoter har angetts för denna enkät

en: No reminder(s) sent
sv_SE: Inga påminnelser skickade

en: No replacement variable available for this field
sv_SE: Ingen ersättningsvariabel tillgänglig för detta fält

en: No response lines in your file.
sv_SE: Inga svarsrader i din fil.

en: No responses are lost.
sv_SE: Inga svar förlorade.

en: No server answer
sv_SE: Inget svar från servern

en: No server answer!
sv_SE: Inget svar från servern!

en: No shared participants found
sv_SE: Inga delade deltagare funna

en: No simple graph for this question type
sv_SE: Inget enkelt diagram för denna frågetyp

en: No survey ID has been provided. Cannot copy survey
sv_SE: Inget enkät-ID valt, kan inte kopiera enkät

en: No survey participants found.
sv_SE: Inga enkätdeltagare funna.

en: No surveys found.
sv_SE: Inga enkäter funna.

en: No syntax errors detected in this survey.
sv_SE: Inga syntaxfel upptäcktes i denna enkät.

en: No update available for your version.
sv_SE: Ingen uppdatering tillgänglig för din version.

en: No user groups found.
sv_SE: Inga användargupper funna.

en: No, cancel
sv_SE: Nej, avbryt

en: No, thanks.
sv_SE: Nej tack.

en: Nobody
sv_SE: Ingen

en: Nominal
sv_SE: Nominell

en: Non-existing survey participants table
sv_SE: Icke-existerande tabell för enkätdeltagare

en: None
sv_SE: Ingen

en: None found
sv_SE: Ingen funnen

en: None selected
sv_SE: Inga valda

en: Norwegian (Bokmal)
sv_SE: Norska (bokmål)

en: Norwegian (Nynorsk)
sv_SE: Norska (nynorsk)

en: Not Selected
sv_SE: Inte vald

en: Not a valid expression
sv_SE: Inte ett giltigt uttryck

en: Not active.
sv_SE: Inte aktiv.

en: Not all answer options were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
sv_SE: Inte alla svarsalternativ sparades. Det här händer vanligtvis på grund av begränsningar på servern (inställningen max_input_vars i PHP). Vänligen kontakta din systemadministratör.

en: Not all emails were sent:
sv_SE: Inte alla e-postmeddelanden skickades:

en: Not all labels were updated successfully.
sv_SE: Inte alla etiketter kunde uppdateras.

en: Not all subquestions were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
sv_SE: Inte alla delfrågor sparades. Det här händer vanligtvis på grund av begränsningar på servern (inställningen max_input_vars i PHP). Vänligen kontakta din systemadministratör.

en: Not completed
sv_SE: Inte avslutad

en: Not completed or Not displayed
sv_SE: Inte avslutad eller inte visad

en: Not displayed
sv_SE: Inte visad

en: Not enough response data
sv_SE: Inte tillräckligt med svarsdata

en: Not enough space
sv_SE: Inte nog med utrymme

en: Not enough values for calculation
sv_SE: Inte tillräckligt med värden för beräkning

en: Not equal to
sv_SE: Inte lika med

en: Not found
sv_SE: Ej funnen

en: Not found!
sv_SE: Inte funnen!

en: Not imported label sets
sv_SE: Inte importerade etikettsamlingar

en: Not invited
sv_SE: Inte inbjuden

en: Not relevant for this question type
sv_SE: Inte relevant för denna frågetyp

en: Not started
sv_SE: Inte påbörjad

en: Not updatable!
sv_SE: Inte uppdateringsbar!

en: Note : In some hosting, like shared hosting, it can happen that the available free space is not correctly evaluated. If you checked manually that you have enough free space to update, please, just ignore this error.
sv_SE: I vissa typer av hosting, till exempel med delad hosting, kan det hända att det fria utrymmet som är tillgängligt inte beräknas korrekt. Om du har kontrollerat manuellt att du har tillräckligt med tomt utrymme för att uppdatera kan du bortse från detta felmeddelande.

en: Note that this assessment section will only show if assessment rules have been set and assessment mode is activated.
sv_SE: Lägg märke till att denna utvärderingssektion är endast synlig om utvärderingsregler har definierats och utvärderingsläge är aktiverat.

en: Note that you cannot undo a delete if you proceed. The data will be gone.
sv_SE: Notera att du inte kan ångra en radering om du fortsätter. Datan kommer att kasseras.

en: Note:
sv_SE: Kommentar:

en: Note: All fields marked with (*) are required.
sv_SE: Anmärkning: Alla fält markerade med (*) är nödvändiga.

en: Note: Because you are updating from a stable to an unstable version or vice versa a change log might not be available or incomplete.
sv_SE: Notera: Eftersom du uppdaterar från en stabil till en instabil version (eller vice versa) kan ändringsloggen vara inkomplett eller saknas helt.

en: Note: Demo mode is activated. Marked (*) settings can't be changed.
sv_SE: Notera: Demoläge är aktiverat. Markering (*) innebär att inställningen inte kan ändras.

en: Note: If you deactivated this survey in error, it is possible to restore this data easily if you do not make any changes to the survey structure. See the LimeSurvey documentation for further details
sv_SE: Notera: Ifall du inaktiverat denna enkät av misstag, så är det enkelt att återställa data om du inte gör förändringar i enkätstrukturen. Läs mer i LimeSurvey dokumentationen för ytterligare detaljer

en: Note: If you turn on the -Anonymized responses- option for this survey then LimeSurvey will mark participants who complete the survey only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
sv_SE: Notera: Om du står på Anonymisera svar-alternativet för enkäten kommer LimeSurvey att markera använda behörighetskoder med ett 'Y' istället för en tidsstämpel för att garantera anonymiteten hos dina svarande.

en: Note: This is a standard theme.
sv_SE: Anmärkning: Detta är en standardmall.

en: Note: XSS filtering is always disabled for the superadministrator.
sv_SE: XSS-filtrering är alltid inaktiverat för superadministratören.

en: Note: You can only give limited permissions to other users because your own permissions are limited, too.
sv_SE: Anmärkning: Du kan endast ge vissa rättigheter till andra användare eftersom din behörighet är begränsad.

en: Note: You can't edit the relevance equation because there are currently conditions set for this question.
sv_SE: Anmärkning: Du kan inte redigera relevansberäkningen eftersom det finns villkor för den här frågan.

en: Nothing to translate on this page
sv_SE: Inget att översätta på denna sida

en: Nothing to update
sv_SE: Inget att uppdatera

en: Notice: Field '%s' was left empty, even though it is a mandatory attribute.
sv_SE: Notis: Fältet '%s' lämnades tomt, trots att det är ett obligatoriskt attribut.

en: Notification %s not found
sv_SE: Notifikation %s kunde ej hittas

en: Notification & data management
sv_SE: Notifikation och datahantering

en: Notifications
sv_SE: Notifikation

en: Notifications & data
sv_SE: Notifikationer & data

en: November
sv_SE: november

en: Now click on "Save & activate survey"
sv_SE: Tryck på "Spara & aktivera enkät"

en: Now click on 'Save and add question'.
sv_SE: Klicka på 'Spara och lägg till en fråga'.

en: Now save the answer options
sv_SE: Spara svarsalternativen

en: Now save the subquestions
sv_SE: Spara delfrågorna

en: Null values are ignored in calculations
sv_SE: Tomma (null-) värden ignoreras i beräkningarna.

en: Number greater than
sv_SE: Siffra större än

en: Number less than
sv_SE: Siffra mindre än

en: Number of attribute fields to add:
sv_SE: Antal attributfält att lägga till:

en: Number of cases
sv_SE: Antal fall

en: Number of characters:
sv_SE: Antal tecken

en: Number of columns:
sv_SE: Antal kolumner:

en: Number of files greater than
sv_SE: Antal filer större än

en: Number of files less than
sv_SE: Antal filer mindre än

en: Number of participants:
sv_SE: Antal enkätdeltagare:

en: Number of questions/groups:
sv_SE: Antal frågor/grupper:

en: Number of records in this query:
sv_SE: Antalet poster i denna sökning:

en: Numbers
sv_SE: Tal

en: Numbers only
sv_SE: Endast siffror

en: Numbers only for 'Other'
sv_SE: Endast siffror för svarsalternativ 'Annat'

en: OR
sv_SE: ELLER

en: Occitan
sv_SE: Occitanska

en: Oct
sv_SE: Okt

en: October
sv_SE: oktober

en: Off
sv_SE: Av

en: Offset:
sv_SE: Förskjutning/offset:

en: Old VV version
sv_SE: Gammal VV-version

en: On
sv_SE: På

en: On errors
sv_SE: Vid fel

en: On requesting the update information from limesurvey.org there has been an error:
sv_SE: Vid begäran av uppdateringsinformation från limesurvey.org uppstod följande fel:

en: Once a survey is activated you can no longer:
sv_SE: När en enkät är aktiverad kan du inte längre:

en: One
sv_SE: Ett

en: One or more file have either exceeded the filesize/are not in the right format or the minimum number of required files have not been uploaded. You cannot proceed until these have been completed
sv_SE: En eller flera filer har antingen överskridit filstorleken, är inte i korrekt format eller mista antalet filer har inte laddats upp. Du kan inte fortsätta förrän du rättat till detta.

en: One or more mandatory questions have not been answered. You cannot proceed until these have been completed.
sv_SE: En eller flera obligatoriska frågor har inte besvarats. Du kan inte fortsätta innan de är besvarade.

en: One or more questions have not been answered in a valid manner. You cannot proceed until these answers are valid.
sv_SE: En eller flera frågor har inte besvarats på ett giltigt sätt. Du kan inte fortsätta förrän dessa svar är giltiga.

en: One or more uploaded files are not in proper format/size. You cannot proceed until these files are valid.
sv_SE: En eller flera av de uppladdade filerna har inte korrekt format och/eller storlek. Du kan inte fortsätta förrän du korrigerat filuppladdningarna.

en: Online Manual
sv_SE: Manual på internet

en: Online manual
sv_SE: Manual på internet

en: Only %s new dummy participants were added after %s trials.
sv_SE: Endast %s nya behörighetskoder lades till efter %s försök.

en: Only CSV files are allowed.
sv_SE: Endast CSV-filer är tillåtna.

en: Only Superadmin
sv_SE: Endast superadministratörer

en: Only admin
sv_SE: Endast administratörer

en: Only an integer value may be entered in this field.
sv_SE: Endast ett heltal kan skrivas in i detta fält.

en: Only answer the following question if:
sv_SE: Svara endast på följande fråga om:

en: Only answer this if the following conditions are met:
sv_SE: Svara bara på detta om följande villkor är uppfyllda:

en: Only answer this question for the items you did not select in question %s ('%s')
sv_SE: Besvara endast denna fråga för det INTE du valde i fråga %s ('%s')

en: Only answer this question for the items you selected in question %s ('%s')
sv_SE: Besvara endast denna fråga för det du valde i fråga %s ('%s')

en: Only answer this question if the following conditions are met:
sv_SE: Svara bara på denna fråga om följande villkor är uppfyllda:

en: Only export entries which contain this string in the email address.
sv_SE: Exportera endast poster som innehåller denna text i e-postadressen.

en: Only integer values may be entered in these fields.
sv_SE: Endast heltalsvärden kan anges i dessa områden.

en: Only numbers may be entered in '%s' accompanying text field.
sv_SE: Endast tal får anges i '%s' tillhörande textfält.

en: Only numbers may be entered in these fields.
sv_SE: Endast tal får anges i dessa fält.

en: Only numbers may be entered in this field.
sv_SE: Endast siffror kan skrivas i detta fält.

en: Only one CSV attribute is mapped with central attribute.
sv_SE: Endast ett CSV-attribut mappas mot ett centralt attribut.

en: Only previous pages answers are available
sv_SE: Endast föregående sidas svar är tillgängliga

en: Only show question
sv_SE: Visa endast fråga:

en: Only variables can be assigned values
sv_SE: Endast variabler kan tilldelas värden

en: Oops, There was an error deleting the file
sv_SE: Ett fel uppstod vid radering av fil

en: Open imported theme
sv_SE: Öppna importerat tema

en: Open printable view
sv_SE: Öppna vy för utskrift

en: Open template editor in new window
sv_SE: Öppna malleditor i nytt fönster

en: Open template options
sv_SE: Öppna mallalternativ

en: Open the syntax file in SPSS in Unicode mode.
sv_SE: Öppna syntaxfilen i SPSS. Syntaxfilen är i Unicode.

en: Open-access mode:
sv_SE: Läget öppen åtkomst:

en: Operating system
sv_SE: Operativsystem

en: Option 'Other':
sv_SE: Svarsalternativ 'Annat':

en: Optional
sv_SE: Valfri

en: Optional Question
sv_SE: Valfri fråga

en: Optional fields:
sv_SE: Valfria fält:

en: Optional modules
sv_SE: Valfria moduler

en: Or, try out our interactive tutorial tour
sv_SE: Eller testa vår interaktiva guidade tur

en: Order
sv_SE: Ordning

en: Order - like 3)
sv_SE: Ordning - exempelvis 3)

en: Ordinal
sv_SE: Ordningstal

en: Orientation
sv_SE: Riktning

en: Other
sv_SE: Annat

en: Other comment
sv_SE: Annan kommentar

en: Other files:
sv_SE: Andra filer:

en: Other users may edit this participant
sv_SE: Andra användare kan redigera denna deltagare

en: Other:
sv_SE: Annat:

en: Outdated
sv_SE: För gammal version

en: Output format
sv_SE: Utdataformat

en: Output options
sv_SE: Inställningar för utdata

en: Overall assessment score
sv_SE: Total utvärderingspoäng

en: Overview
sv_SE: Översikt

en: Overwrite existing attribute values if a participant already exists?
sv_SE: Skriv över existerande attributvärden om en deltagare redan finns?

en: Overwrite existing auto mapped attribute values if a participant already exists?
sv_SE: Skriv över automatiskt mappade attributvärden om en deltagare redan finns?

en: Overwrite existing standard field values if a participant already exists?
sv_SE: Skriv över standardfältens värden om en deltagare redan finns?

en: Owner
sv_SE: Ägare

en: Owner ID
sv_SE: Ägarens ID

en: Owner UID
sv_SE: Ägar-UID

en: Owner:
sv_SE: Ägare:

en: PDF export
sv_SE: Exportera PDF

en: PDF header string (if empty, survey name will be used):
sv_SE: PDF huvudets text (om den lämnas tom så används enkätens namn)

en: PDF header title (if empty, site name will be used):
sv_SE: PDF huvudets titel (om den lämnas tom så används sajtnamnet)

en: PDF questions in bold:
sv_SE: Frågor i PDF i fetstil:

en: PHP GD library
sv_SE: PHP GD bibliotek

en: PHP LDAP library
sv_SE: PHP LDAP bibliotek

en: PHP PDO driver library
sv_SE: PHP PDO drivrutinsbibliotek

en: PHP imap library
sv_SE: PHP imap bibliotek

en: PHP mbstring library
sv_SE: PHP mbstring bibliotek

en: PHP version
sv_SE: PHP-version

en: PHP version is only %s
sv_SE: PHP-versionen är bara %s

en: PHP version required:
sv_SE: Nödvändig PHP-version

en: PHP zip library
sv_SE: PHP zip bibliotek

en: PHP zlib library
sv_SE: PHP zlib bibliotek

en: PHP/PECL JSON library
sv_SE: PHP/PECL JSON bibliotek

en: PHP_CURL library not loaded
sv_SE: Biblioteket PHP_CURL är inte laddat

en: Pad a string to a certain length with another string
sv_SE: Utöka en sträng till en bestämd längd genom att använda en annan sträng

en: Page format:
sv_SE: Pappersformat

en: Page orientation:
sv_SE: Sidriktning

en: Panel integration
sv_SE: Panelintegration

en: Parent
sv_SE: Förälder/överliggande

en: Parent group
sv_SE: Överliggande grupp

en: Parent menu?
sv_SE: Överliggande meny?

en: Partial
sv_SE: Delvist

en: Partial (saved) responses
sv_SE: Delvis besvarade (sparade) svar

en: Partial:
sv_SE: Delvis:

en: Participant
sv_SE: Deltagare

en: Participant ID
sv_SE: Deltagar-ID

en: Participant attributes to create
sv_SE: Deltagarattribut att skapas

en: Participant deleted
sv_SE: Deltagare raderad

en: Participant may save and resume later:
sv_SE: Deltagare får spara och fortsätta senare:

en: Participant removed from sharing
sv_SE: Deltagare slutade delas

en: Participant settings
sv_SE: Deltagarinställningar

en: Participant share deleted
sv_SE: Deltagardelning raderad

en: Participant shared.
sv_SE: Deltagare delad.

en: Participant successfully added
sv_SE: Deltagare tillagd

en: Participant successfully updated
sv_SE: Deltagare uppdaterad

en: Participants can save partially finished surveys
sv_SE: Deltagare kan spara delvis ifyllda enkäter.

en: Participants may print answers:
sv_SE: Deltagare kan skriva ut sina svar:

en: Participants owned by you
sv_SE: Deltagare som tillhör dig

en: Participants shared with you
sv_SE: Deltagare som delats med dig

en: Participants you have shared
sv_SE: Deltagare som du delat med dig av

en: Password
sv_SE: Lösenord

en: Password:
sv_SE: Lösenord:

en: Passwords do not match!
sv_SE: Lösenorden matchar inte!

en: Percentage
sv_SE: Procentvärde

en: Percentage of total:
sv_SE: Procent av totala antalet poster:

en: Permission
sv_SE: Rättigheter

en: Permission to activate/deactivate a survey
sv_SE: Behörighet att aktivera/avaktivera en enkät

en: Permission to create participants in the central participants database (for which all permissions are automatically given) and view, update and delete participants from other users
sv_SE: Behörighet att skapa dina egna deltagare i den centrala användardatabasen (för vilka alla rättigheter anges automatiskt) samt se, uppdatera och radera deltagare från andra användare

en: Permission to create surveys (for which all permissions are automatically given) and view, update and delete surveys from other users
sv_SE: Behörighet att skapa enkäter (för vilka alla rättigheter anges automatiskt) och se, uppdatera och radera enkäter från andra användare

en: Permission to create(data entry)/view/update/delete/import/export responses
sv_SE: Behörighet att skapa (datainmatning)/se/uppdatera/radera/importera/exportera svar

en: Permission to create, view, update and delete user groups
sv_SE: Behörighet att skapa, se, uppdatera och radera användargrupper

en: Permission to create, view, update and delete users
sv_SE: Behörighet att skapa, se, uppdatera och radera användare

en: Permission to create, view, update, delete, export and import label sets/labels
sv_SE: Behörighet att skapa, se, uppdatera, radera, exportera och importera etikettsamlingar/etiketter

en: Permission to create, view, update, delete, export and import templates
sv_SE: Behörighet att skapa, se, uppdatera, radera, exportera och importera mallar

en: Permission to create/view/update/delete assessments rules for a survey
sv_SE: Behörighet att skapa/se/uppdatera/radera utvärderingsregler för en enkät

en: Permission to create/view/update/delete quota rules for a survey
sv_SE: Behörighet att skapa/se/uppdatera/radera kvoter för en enkät

en: Permission to create/view/update/delete/import/export the questions, groups, answers & conditions of a survey
sv_SE: Behörighet att skapa/se/uppdatera/radera/importera/exportera frågorna, grupperna, svarsalternativen och villkoren för en enkät

en: Permission to delete a survey
sv_SE: Behörighet att radera en enkät

en: Permission to modify survey security settings
sv_SE: Behörighet att ändra enkätbehörigheter

en: Permission to view & update the translations using the quick-translation feature
sv_SE: Behörighet att se och uppdatera enkätens översättningar genom att använda snabböversättningsfunktionen

en: Permission to view and update global settings & plugins and to delete and import plugins
sv_SE: Behörighet att se och uppdatera de globala inställningarna och tillägg (plugins) och att radera och importera tillägg (plugins)

en: Permission to view statistics
sv_SE: Behörighet att se statistik

en: Permission?
sv_SE: Rättigheter?

en: Permissions were successfully updated.
sv_SE: Behörigheter sparades.

en: Persian
sv_SE: Persiska

en: Pie chart
sv_SE: Pajdiagram

en: Place questions into a specified randomization group, all questions included in the specified group will appear in a random order
sv_SE: Placera frågor i en namngiven slumpgrupp. Alla frågor i den gruppen kommer att visas i slumpmässig ordning.

en: Placeholder fields
sv_SE: Fält för platshållare

en: Please %s check your settings %s.
sv_SE: Var god %s kontrollera dina inställningar %s.

en: Please <a href="%s">log in</a>.
sv_SE: Vänligen <a href="%s">Logga in</a>.

en: Please be patient and try again in about 5 minutes.
sv_SE: Ha tålamod och försök igen om ungefär 5 minuter.

en: Please be patient until you are forwarded to the final URL.
sv_SE: Vänligen vänta tills du vidarebefordras till den slutgiltiga adressen.

en: Please be very careful.
sv_SE: Vänligen var väldigt försiktig.

en: Please buy a new one!
sv_SE: Vänligen köp en ny!

en: Please check any problems above and then proceed to the final step.
sv_SE: Åtgärda felen ovan och fortsätt sedan till det sista steget.

en: Please check the directory permissions.
sv_SE: Kontrollera katalogens rättigheter.

en: Please check the format of your answer.
sv_SE: Vänligen kontrollera formatet på ditt svar.

en: Please check the matching combinations.
sv_SE: Var god kontrollera matchande kombinationer.

en: Please check these settings now:
sv_SE: Var god kontrollera följande inställningar nu:

en: Please choose
sv_SE: Välj

en: Please choose *all* that apply:
sv_SE: Välj *alla* som stämmer:

en: Please choose *only one* of the following:
sv_SE: Välj *bara en* av följande:

en: Please choose all that apply and provide a comment:
sv_SE: Välj alla som stämmer och skriv en kommentar:

en: Please choose at least %s items.
sv_SE: Välj åtminstone %s alternativ.

en: Please choose no more than %s items.
sv_SE: Välj inte fler än %s alternativ.

en: Please choose one option.
sv_SE: Välj ett val.

en: Please choose the appropriate response for each item:
sv_SE: Välj det korrekta svaret för varje punkt:

en: Please choose the label sets you want to export:
sv_SE: Välj dem etikettsamlingar du vill exportera:

en: Please choose...
sv_SE: Välj...

en: Please click and drag the slider handles to enter your answer.
sv_SE: Vänligen klicka och dra på skjutreglagets handtag för att mata in ditt svar.

en: Please complete all parts of the date.
sv_SE: Vänligen ange alla delar av datumet.

en: Please confirm
sv_SE: Vänligen bekräfta

en: Please confirm that you want to opt out of this survey by clicking the button below.
sv_SE: Var god bekräfta att du väljer att avstå från att delta i denna enkät genom att klicka på knappen nedan.

en: Please confirm you want to clear your response?
sv_SE: Vänligen bekräfta att du vill rensa ditt svar?

en: Please contact %s ( %s ) for further assistance.
sv_SE: Var vänlig kontakta %s (%s) för ytterligare hjälp.

en: Please contact %s to report this problem.
sv_SE: Vänligen kontakta %s för att rapportera problemet.

en: Please contact the LimeSurvey team.
sv_SE: Var vänlig kontakta LimeSurvey-teamet.

en: Please contact your LimeSurvey administrator for your password.
sv_SE: Var vänlig, kontakta din LimeSurvey-administratör angående ditt lösenord.

en: Please continue with populating the database.
sv_SE: Var god fortsätt med att fylla databasen med data.

en: Please enter a date:
sv_SE: Fyll i ett datum:

en: Please enter only numbers.
sv_SE: Var god ange endast tal.

en: Please enter the database settings you want to use for LimeSurvey:
sv_SE: Mata in de databasinställningar du vill LimeSurvey ska använda sig av:

en: Please enter your comment here
sv_SE: Skriv din kommentar här

en: Please explain something in detail:
sv_SE: Svara utförligt på en fråga:

en: Please fax your completed survey to:
sv_SE: Faxa den ifyllda enkäten till:

en: Please fill in %s answers
sv_SE: Lämna %s svar

en: Please fill in at least %s answers
sv_SE: Lämna minst %s

en: Please fill in at least one answer
sv_SE: Lämna minst ett svar

en: Please fill in at most %s answers
sv_SE: Lämna som mest %s svar

en: Please fill in at most one answer
sv_SE: Lämna som mest ett svar

en: Please fill in from %s to %s answers.
sv_SE: Vänligen fyll i minst %s och upp till %s svar.

en: Please first update to Version 2.6.4 or any later 2.x version before you update to Version 3.x.
sv_SE: Vänligen uppgradera version 2.6.5 till en senare 2.x-version innan du uppgraderar till version 3.x.

en: Please fix this error in your database and try again
sv_SE: Var vänlig och rätta till felet i din databas och gör sedan ett nytt försök

en: Please have patience and retry in 30 minutes. Thank you for your understanding.
sv_SE: Vänligen ha tålamod och försök igen om 30 minuter. Tack för din förståelse.

en: Please log in first.
sv_SE: Vänligen logga in först.

en: Please make sure that your CSV contains the fields '%s', '%s', '%s', '%s', and '%s'
sv_SE: Se till att din CSV innehåller fälten \ ' %s \', \ ' %s \', \ ' %s \', \ ' %s \' och \ ' %s \'

en: Please note that once responses have collected with this survey and you want to add or remove groups/questions or change one of the settings above, you will need to deactivate this survey, which will move all data that has already been entered into a separate archived table.
sv_SE: Lägg märke till att när svar väl samlats in via den här enkäten kan du bara lägga till eller ta bort frågor/grupper eller ändra en av inställningarna ovan genom att först avaktivera enkäten. Avaktiverar du enkäten kommer allt data som samlats in att flyttas till en separat tabell för arkivering.

en: Please number each box in order of preference from 1 to
sv_SE: Vänligen rangordna varje alternativ genom att sätta ett nummer i varje ruta, från 1 till

en: Please select %s answers
sv_SE: Välj %s svar

en: Please select a file to import!
sv_SE: Välj en fil att importera!

en: Please select a language:
sv_SE: Välj ett språk:

en: Please select a user first
sv_SE: Välj först en användare

en: Please select a user group first
sv_SE: Välj först en användargrupp

en: Please select an answer for each combination.
sv_SE: Var god ange ett svar för varje kombination.

en: Please select at least %s answers
sv_SE: Välj minst %s svar

en: Please select at least one answer
sv_SE: Välj minst ett svar

en: Please select at least one file for deletion
sv_SE: Väl minst en fil för att radera

en: Please select at least one file for download
sv_SE: Välj minst en fil för att ladda ner

en: Please select at least one item
sv_SE: Gör minst ett val

en: Please select at most %s answers
sv_SE: Välj max %s svar

en: Please select at most one answer
sv_SE: Välj högst ett svar

en: Please select filters and click on the "View statistics" button to generate the statistics.
sv_SE: Vänligen välj filterkriterier och klicka på "Visa statistik"-knappen för att generera statistik.

en: Please select from %s to %s answers.
sv_SE: Vänligen välj minst %s och upp till %s svar.

en: Please select one answer
sv_SE: Vänligen välj ett svar

en: Please select your preferred language:
sv_SE: Välj det språk du föredrar:

en: Please solve the following equation:
sv_SE: Var vänlig lös följande ekvation:

en: Please submit by %s
sv_SE: Skicka senast den %s

en: Please type in the new theme name above.
sv_SE: Vänligen skriv in det nya temamanet ovan.

en: Please upload %s files
sv_SE: Ladda upp %s filer

en: Please upload %s more file(s).
sv_SE: Var god ladda upp %s fil(er) till.

en: Please upload at least %s files
sv_SE: Ladda upp minst %s filer

en: Please upload at least one file
sv_SE: Ladda upp minst en fil

en: Please upload at most %s files
sv_SE: Ladda upp %s filer som mest

en: Please upload at most one file
sv_SE: Ladda upp minst en fil

en: Please upload between %s and %s files
sv_SE: Ladda upp %s till %s filer

en: Please upload one file
sv_SE: Ladda upp en fil

en: Please use the survey navigation buttons or index.  It appears you attempted to use the browser back button to re-submit a page.
sv_SE: Vänligen använd enkätens navigationsknappar eller innehållsförteckning. Det verkar som om du försökte använda webbläsarens tillbakaknapp för att besöka en sida på nytt.

en: Please verify the following information before continuing with the database upgrade:
sv_SE: Vänligen verifiera följande information innan du fortsätter med uppgraderingen av databasen:

en: Please visit %s to download the update.
sv_SE: Besök %s för att ladda ner uppdateringen.

en: Please wait, loading data...
sv_SE: Var god vänta, data laddas...

en: Please write your answer here:
sv_SE: Skriv ditt svar här:

en: Please write your answer(s) here:
sv_SE: Skriv ditt/dina svar här:

en: Plugin
sv_SE: Tillägg (plugin)

en: Plugin %s didn't exist, settings not imported
sv_SE: Plugin %s finns inte. Inställningar inte importerade

en: Plugin error
sv_SE: Fel i plugin

en: Plugin is not active
sv_SE: Plugin är inte aktiv

en: Plugin manager
sv_SE: Tilläggshanterare

en: Plugin settings:
sv_SE: Plugin-inställningar:

en: Plugin was activated.
sv_SE: Plugin aktiverades.

en: Plugin was deactivated.
sv_SE: Plugin avaktiverades.

en: Plugins
sv_SE: Tillägg

en: Polar chart
sv_SE: Polärt diagram

en: PolarArea
sv_SE: Polärarea

en: Polish
sv_SE: Polska

en: Polish (Informal)
sv_SE: Polska (informell)

en: Poorly terminated expression - expected a constant or variable
sv_SE: Felaktigt avslutat uttryck - en konstant eller variabel förväntades

en: Populate database
sv_SE: Fyll databas

en: Portrait
sv_SE: Stående

en: Portuguese
sv_SE: Portugisiska

en: Portuguese (Brazilian)
sv_SE: Portugisiska (Brasilien)

en: Pre-installation check
sv_SE: Kontroll före installation

en: Pre-installation check for LimeSurvey
sv_SE: Kontroll före installation av LimeSurvey

en: Pre-mapped attributes
sv_SE: För-mappade attribut

en: Predefined
sv_SE: Fördefinierad

en: Predefined label sets...
sv_SE: Fördefinierade etikettsamlingar...

en: Prefix for list items
sv_SE: Prefix för listelement

en: Prefix|Suffix for dropdown lists
sv_SE: Prefix|Suffix för rullgardinslista

en: Present answer options in reverse order
sv_SE: Visa svarsalternativen i omvänd ordning

en: Present as text input boxes instead of dropdown lists
sv_SE: Presentera som textinmatningsfält istället för rullgardinslista

en: Present dropdown control(s) instead of list of radio buttons
sv_SE: Visa rullgardinsmeny istället för radioknappar

en: Present subquestions/answer options in random order
sv_SE: Visa delfrågor/svarsalternativ i slumpmässig ordning

en: Presentation & navigation
sv_SE: Presentation och navigation

en: Preview
sv_SE: Förhandsvisa

en: Preview question
sv_SE: Förhandsgranska fråga

en: Preview question group
sv_SE: Förhandsgranska frågegrupp

en: Preview survey
sv_SE: Förhandsgranska enkät

en: Preview:
sv_SE: Förhandsvisning:

en: Previous
sv_SE: Föregående

en: Previous answer fields
sv_SE: Föregående svarsfält

en: Previous century
sv_SE: Föregående århundrade

en: Previous decade
sv_SE: Föregående årtionde

en: Previous month
sv_SE: Föregående månad

en: Previous questions
sv_SE: Föregående frågor

en: Previous session is set to be finished.
sv_SE: Föregående session kommer att avslutas.

en: Previous year
sv_SE: Föregående år

en: Print answers
sv_SE: Skriv ut svar

en: Print your answers.
sv_SE: Skriv ut dina svar.

en: Printable survey
sv_SE: Utskrivbar enkät

en: Printable survey (*.html)
sv_SE: Utskrivbar enkät (*.html)

en: Prior to 16
sv_SE: Tidigare än 16

en: Privacy policy error text:
sv_SE: Sekretesspolicy fel meddelande:

en: Privacy policy label text:
sv_SE: Sekretesspolicy etiketttext:

en: Privacy policy text:
sv_SE: Sekretesspolicy meddelande:

en: Pro tip: The subquestion may even contain HTML code.
sv_SE: Tips från proffsen: Delfrågan kan till och med innehålla HTML-kod.

en: Processing...
sv_SE: Behandlar...

en: Progress
sv_SE: Förlopp

en: Public statistics:
sv_SE: Publik statistik:

en: Publication & access control
sv_SE: Publikation och åtkomstkontroll

en: Publish API on /admin/remotecontrol:
sv_SE: Tillhandahåll API på /admin/remotecontrol:

en: Q1 and Q3 calculated using %s
sv_SE: Q1 och Q3 beräknade med %s

en: Question
sv_SE: Fråga

en: Question ID
sv_SE: Fråge-ID

en: Question Type:
sv_SE: Frågetyp:

en: Question animation
sv_SE: Frågeanimation

en: Question attribute
sv_SE: Frågeattribut

en: Question attributes
sv_SE: Frågeattribut:

en: Question attributes:
sv_SE: Frågeattribut:

en: Question background color
sv_SE: Frågebakgrundsfärg

en: Question borders
sv_SE: Frågegränser

en: Question by Question
sv_SE: Fråga för fråga

en: Question by question
sv_SE: Fråga för fråga

en: Question by question mode not yet supported.
sv_SE: Läget fråga för fråga stöds inte ännu.

en: Question code
sv_SE: Frågekod

en: Question code %s was updated to %s.
sv_SE: Frågekod %s ändrades till %s.

en: Question code & question text
sv_SE: Frågors nummer och text

en: Question code / ID
sv_SE: Frågekod/ID

en: Question code:
sv_SE: Frågekod:

en: Question codes must be unique.
sv_SE: Frågekoder måste vara unika.

en: Question codes must start with a letter and may only contain alphanumeric characters.
sv_SE: Frågekoder måste börja med en bokstav och får endast innehålla alfanumeriska tecken.

en: Question codes were successfully regenerated.
sv_SE: Frågekoder återskapade.

en: Question could not be created with error on %s: %s
sv_SE: Frågan kunde inte skapas, fel på %s: %s

en: Question could not be created.
sv_SE: Frågan kunde inte skapas.

en: Question could not be deleted. There are conditions for other questions that rely on this question. You cannot delete this question until those conditions are removed.
sv_SE: Frågan kan inte tas bart. Det finns villkor i andra frågor som är relaterade till denna fråga. Du kan inte ta bort frågan förrän dessa villkor är borttagna.

en: Question could not be updated
sv_SE: Frågan kunde inte uppdateras

en: Question could not be updated with error on %s: %s
sv_SE: Frågan kunde inte updateras, fel på %s: %s

en: Question could not be updated.
sv_SE: Frågan kunde inte uppdateras.

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions  before you can change the type of this question.
sv_SE: Frågan kunde inte uppdateras. Det finns andra frågor som har ett beroende på denna frågas svar. Ändra frågetypen skulle skapa problem. Du måste ta bort dessa beroenden innan du kan ändra frågetypen.

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions before you can change the type of this question.
sv_SE: Frågan kunde inte uppdateras. Det finns andra frågor som har ett beroende på denna frågas svar. Ändra frågetypen skulle skapa problem. Du måste ta bort dessa beroenden innan du kan ändra frågetypen.

en: Question explorer
sv_SE: Frågeutforskare

en: Question group
sv_SE: Frågegrupp

en: Question group description
sv_SE: Frågegruppens beskrivning

en: Question group import is complete.
sv_SE: Import av frågegrupp är klar.

en: Question group import summary
sv_SE: Sammanfattning av frågeimport

en: Question group name
sv_SE: Frågegruppens namn

en: Question group successfully saved.
sv_SE: Frågegruppen sparad.

en: Question group:
sv_SE: Frågegrupp:

en: Question groups
sv_SE: Frågegrupper

en: Question groups in this survey
sv_SE: Frågegrupper i denna enkät

en: Question help
sv_SE: Hjälptext till frågor

en: Question id
sv_SE: Fråge-ID

en: Question import is complete.
sv_SE: Import av frågor är klar.

en: Question import summary
sv_SE: Sammanfattning av frågeimport

en: Question in language %s could not be created with error on %s: %s
sv_SE: Fråga på %s kunde inte skapas, fel på %s: %s

en: Question in language %s could not be created.
sv_SE: Frågan kunde inte skapas i språket %s.

en: Question index
sv_SE: Frågeindex

en: Question is added to target (result is set to database default value).
sv_SE: Frågan läggs till målet (resutatet sätts till databasens förvalda värde).

en: Question is moved to another group (result is imported correctly).
sv_SE: Frågan flyttas till en annan grupp (resultaten importeras korrekt).

en: Question is removed from target (result is ignored).
sv_SE: Frågan raderas från målet (resultatet ignoreras).

en: Question not found
sv_SE: Kunde inte hitta fråga

en: Question preview
sv_SE: Förhandsvisa frågor

en: Question quick actions
sv_SE: Frågors snabbåtgärder

en: Question selection
sv_SE: Välj fråga

en: Question shadow
sv_SE: Frågeskugga

en: Question summary
sv_SE: Översikt över frågor

en: Question text
sv_SE: Frågetext

en: Question themes:
sv_SE: Frågeteman:

en: Question time
sv_SE: Tid för frågan

en: Question title
sv_SE: Frågans rubrik

en: Question type
sv_SE: Frågetyp

en: Question type selector:
sv_SE: Val av frågetyper:

en: Question type:
sv_SE: Frågetyp:

en: Question validation equation
sv_SE: Valideringsuttryck för frågan

en: Question validation tip
sv_SE: Tips för frågevalidering

en: Question was successfully added.
sv_SE: Frågan skapad.

en: Question was successfully deleted.
sv_SE: Frågan sparad.

en: Question was successfully saved.
sv_SE: Frågan sparad.

en: Question:
sv_SE: Fråga:

en: Question:
sv_SE: Frågor:

en: Questions
sv_SE: Frågor

en: Questions in group:
sv_SE: Frågor i gruppen:

en: Questions in this survey
sv_SE: Frågor i den här enkäten

en: Questions with conditions to this group
sv_SE: Frågor med villkor till denna grupp

en: Quick CSV report
sv_SE: Snabbrapport som CSV

en: Quick add...
sv_SE: Snabbaddera...

en: Quick statistics
sv_SE: Översiktlig statistik

en: Quick translation
sv_SE: Snabböversättning

en: Quick-add answers
sv_SE: Snabbaddera svar

en: Quick-add conditions
sv_SE: Snabbaddera villkor

en: Quick-add subquestion or answer items
sv_SE: Snabbval för att lägga till delfrågor eller svarsalternativ

en: Quick-translation
sv_SE: Snabböversättning

en: Quota action
sv_SE: Kvotåtgärd

en: Quota could not be added!
sv_SE: Kvot kunde inte läggas till!

en: Quota language settings:
sv_SE: Kvotspråkets inställningar:

en: Quota members
sv_SE: Kvotmedlemmar

en: Quota members:
sv_SE: Kvotamedlemmar:

en: Quota message (%s)
sv_SE: Kvotmeddelande (%s)

en: Quota message:
sv_SE: Kvotmeddelande:

en: Quota name
sv_SE: Kvotens namn

en: Quota name (%s)
sv_SE: Kvotnamn (%s)

en: Quota saved
sv_SE: Kvot sparad

en: Quota with ID %s was deleted
sv_SE: Kvot med id %s raderades

en: Quotas
sv_SE: Kvoter

en: Quote meta characters
sv_SE: Sätt citattecken kring speciella tecken

en: R (data file)
sv_SE: R (datafil)

en: R (syntax file)
sv_SE: R (syntaxfil)

en: RANK
sv_SE: RANG

en: RPC interface enabled:
sv_SE: Gränssnitt för RPC:

en: Radar chart
sv_SE: Radardiagram

en: Radio button animation
sv_SE: Radioknappanimering

en: Radio list
sv_SE: Radiolista

en: Random order
sv_SE: Slumpmässig ordning

en: Random order:
sv_SE: Slumpmässig ordning:

en: Randomization group name
sv_SE: Namn på slumpgrupp

en: Randomization group:
sv_SE: Slumpgrupp:

en: Randomize on each page load
sv_SE: Slumpa vid varje laddning av sida

en: Range
sv_SE: Område:

en: Rank %s
sv_SE: Rangordning %s

en: Rank header
sv_SE: Rubrik för rangordning

en: Ranking
sv_SE: Rangordning

en: Read
sv_SE: Läs

en: Really delete this survey menu?
sv_SE: Ska du verkligen radera denna enkätmeny?

en: Reason:
sv_SE: Orsak:

en: Recommended
sv_SE: Rekommenderad

en: Record Deleted
sv_SE: Posten raderat

en: Records displayed:
sv_SE: Antal visade poster:

en: Records imported
sv_SE: Poster importerade

en: Recover your password
sv_SE: Återställ ditt lösenord

en: Referrer URL
sv_SE: Hänvisande URL

en: Referrer URL will be saved.
sv_SE: Hänvisande adress (Referrer URL) kommer att sparas.

en: RegExp
sv_SE: Reguljärt uttryck

en: Regenerate question codes
sv_SE: Återskapa frågekoder

en: Registration
sv_SE: Registrering

en: Registration attachments:
sv_SE: Registrering via e-post, bilagor:

en: Registration email
sv_SE: Registrering (e-post)

en: Registration email body
sv_SE: Registreringsmejlets brevtext

en: Registration email body:
sv_SE: Registrering via e-post, brevtext:

en: Registration email subject
sv_SE: Registrering via e-post, ämnesrad

en: Registration email subject:
sv_SE: Registrering via e-post, ämnesrad:

en: Regular expression
sv_SE: Reguljärt uttryck

en: Regular update
sv_SE: Vanlig uppdatering

en: Relative width of checkbox wrapper element
sv_SE: Relativ bredd för det omslutande elementet för checkboxarna

en: Relative width of the labels
sv_SE: Relativ bredd på etiketterna

en: Relative width of the text input wrapper element
sv_SE: Relativ bredd för det omslutande elementet för textinmatningsfältet

en: Relevance
sv_SE: Relevans

en: Relevance equation:
sv_SE: Relevansuttryck:

en: Relevance:
sv_SE: Relevans:

en: Reload URL
sv_SE: Ladda om URL

en: Reload image
sv_SE: Ladda om bild

en: Reload your survey by clicking on the following link (or pasting it into your browser):
sv_SE: Ladda om enkäten genom att klicka på följande länk (eller klistra in länken i din webbläsares adressfält):

en: Reloading screen. Please wait.
sv_SE: Uppdaterar sidan. Var god vänta.

en: Remaining
sv_SE: Återstående

en: Remaining updates:
sv_SE: Återstående uppdateringar:

en: Reminder
sv_SE: Påminnelse

en: Reminder %s skipped, already sent.
sv_SE: Påminnelse %s hoppades över, har skickats tidigare.

en: Reminder Email:
sv_SE: Påminnelse e-post:

en: Reminder attachments:
sv_SE: Påminnelse via e-post, bilagor:

en: Reminder count
sv_SE: Antal påminnelser

en: Reminder count:
sv_SE: Antal skickade påminnelser:

en: Reminder email
sv_SE: Påminnelse (e-post)

en: Reminder email body
sv_SE: Påminnelsemejlets brevtext

en: Reminder email body:
sv_SE: Påminnelse via e-post, brevtext:

en: Reminder email subject
sv_SE: Påminnelse via e-post, ämnesrad

en: Reminder email subject:
sv_SE: Påminnelse via e-post, ämnesrad:

en: Reminder sent to:
sv_SE: Påminnelse skickad till:

en: Reminder sent?
sv_SE: Påminnelse skickad?

en: Reminder status:
sv_SE: Påminnelsestatus:

en: Reminder to participate in a survey
sv_SE: Påminnelse att delta i en undersökning

en: Reminder(s) sent
sv_SE: Påminnelse(r) skickad

en: RemoteControl is available using %s for transport and exposes the following functionality:
sv_SE: RemoteControl är tillgänglig med %s för transport och har följande funktionalitet:

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Remove attachment
sv_SE: Radera bilaga

en: Remove filters
sv_SE: Ta bort filter

en: Remove from blacklist?
sv_SE: Ta bort från svartlistan?

en: Remove text or uncheck checkbox automatically
sv_SE: Ta bort text eller kryssa ur kryssrutor automatiskt

en: Rename
sv_SE: Döp om

en: Rename this theme to:
sv_SE: Byt namn på det här temat till:

en: Renumber the new record.
sv_SE: Numrera om den nya posten.

en: Repeat a string
sv_SE: Upprepa en sträng

en: Repeat headers
sv_SE: Upprepa rubriker

en: Repeat password:
sv_SE: Upprepa lösenord

en: Repeating headings in array questions every X subquestions:
sv_SE: Upprepa rubriker i frågesamlingar varje X delfrågor:

en: Replace
sv_SE: Ersätt

en: Replace all occurrences of the search string with the replacement string
sv_SE: Ersätt alla förekomster av söksträngen med ersättningssträngen

en: Replace answers in file in the existing record.
sv_SE: Ersätt svar i filen för den befintliga posten.

en: Replace choice header (default: "%s")
sv_SE: Ersätt rubrik för val (standard: "%s")

en: Replace existing label set
sv_SE: Ersätt existerande etikettsamling

en: Replace label set?
sv_SE: Ersätt etikettsamling?

en: Replace rank header (default: "%s")
sv_SE: Ersätt rangordningsrubrik (standard: "%s")

en: Replace the existing record.
sv_SE: Byt ut befintlig post.

en: Replaces the label of the 'Other:' answer option with a custom text
sv_SE: Ersätter rubriken 'Annat.' med en egen text

en: Report and skip the new record.
sv_SE: Rapportera ett fel och hoppa över den nya posten.

en: Required
sv_SE: Obligatorisk

en: Required PHP modules:
sv_SE: Nödvändiga PHP-moduler:

en: Reset
sv_SE: Återställ

en: Reset conditions
sv_SE: Nollställ villkor

en: Reset response start ID?
sv_SE: Nollställ svarsstartsid?

en: Reset start/end date/time?
sv_SE: Nollställ start/slut datum/tid?

en: Reset this template
sv_SE: Återställ denna mall

en: Reset to default
sv_SE: Återställ till standard

en: Reset to default boxes
sv_SE: Återställ till förvalda lådor

en: Resources
sv_SE: Resurser

en: Resources Import Summary
sv_SE: Sammanfattning av resursimport

en: Resources import summary
sv_SE: Sammanställning av importerade resurser

en: Response
sv_SE: Svar

en: Response ID
sv_SE: Svars-ID

en: Response data file (*.csv,*.vv,*.txt) (maximum size: %d MB):
sv_SE: Responsdatafil (*.csv, *.vv, *.txt) (maximal filstorlek: %d MB):

en: Response filters
sv_SE: Svarsfilter

en: Response import summary
sv_SE: Sammanfattning för import av svar

en: Response submission for survey {SURVEYNAME}
sv_SE: Svar inskickat för undersökningen {SURVEYNAME}

en: Response submission for survey {SURVEYNAME} with results
sv_SE: Svar inskickat för undersökningen {SURVEYNAME} med resultat

en: Response summary
sv_SE: Svarssammanfattning

en: Response(s) deleted.
sv_SE: Svar raderade.

en: Responses
sv_SE: Svar

en: Responses & statistics
sv_SE: Svar och statistik

en: Responses and statistics
sv_SE: Svar och statistik

en: Responses containing
sv_SE: Svar innehållande

en: Responses to this survey are NOT anonymized.
sv_SE: Svaren till den här enkäten anonymiseras INTE.

en: Responses to this survey are anonymized.
sv_SE: Svaren till den här enkäten anonymiseras.

en: Responses will be date stamped.
sv_SE: Svaren kommer att datumstämplas.

en: Responses will have the IP address logged
sv_SE: IP-adresser kommer att bifogas med svaren

en: Responses will have their referring URL logged.
sv_SE: Hänvisande URL kommer att loggas med svaren.

en: Responses will not be date stamped.
sv_SE: Svaren kommer inte att datumstämplas.

en: Responses will not have the IP address logged.
sv_SE: IP-adresser kommer inte att bifogas med svaren.

en: Responses will not have their referring URL logged.
sv_SE: Hänvisande URL kommer inte att loggas med svaren.

en: Restore
sv_SE: Återställ

en: Restore options
sv_SE: Återställ alternativ

en: Restrict input to integer values
sv_SE: Begränsa svar till heltalsvärden

en: Result
sv_SE: Resultat

en: Results
sv_SE: Resultat

en: Results from LDAP Query.
sv_SE: Resultat från LDAP-sökningen.

en: Resume later
sv_SE: Fortsätta senare

en: Return a formatted string
sv_SE: Returnera en formaterad sträng

en: Return comma-separated list of values
sv_SE: Returnerar en kommaseparerad lista av värden

en: Return current UNIX timestamp
sv_SE: Returnera nuvarande tidsstämpel (UNIX timestamp)

en: Return part of a string
sv_SE: Returnera en del av en sträng

en: Return to admin home
sv_SE: Återvänd till administratörssidan

en: Return to label set administration
sv_SE: Tillbaka till administrationen för etikettsamlingar

en: Return to survey
sv_SE: Tillbaka till formuläret

en: Return to survey administration
sv_SE: Tillbaka till enkätadministrationen

en: Return to survey list
sv_SE: Återgå till enkätlistan

en: Return to theme list
sv_SE: Återgå till temalista

en: Returns true if all non-empty responses are unique
sv_SE: Returnera sant om alla icke-tomma svar är unika

en: Returns true(1) if it is a valid date in gregorian calendar
sv_SE: Returnera sant(1) om datumet är ett giltigt datum enligt den Gregorianska kalendern.

en: Reverse a string
sv_SE: Vänd på en sträng

en: Reverse answer order
sv_SE: Omvänd svarsordning

en: Reverse the slider direction
sv_SE: Vänd på riktningen för skjutreglaget

en: Reverses the slider direction and repositions the min/max text accordingly.
sv_SE: Vänder på riktningen för skjutreglaget och flyttar texterna min/max i enlighet med detta.

en: Right to left
sv_SE: Höger till vänster

en: Romanian
sv_SE: Rumänska

en: Root URL:
sv_SE: Bas-URL

en: Round fractions down
sv_SE: Avrunda decimaler nedåt

en: Round fractions up
sv_SE: Avrunda decimaler uppåt

en: Rounds a number to an optional precision
sv_SE: Avrunda ett decimaltal (med valfri precision om sådan angivits)

en: Rows
sv_SE: Rader

en: Rows & columns
sv_SE: Rader och kolumner

en: Russian
sv_SE: Ryska

en: SMTP debug mode:
sv_SE: SMTP debug-läge:

en: SMTP debug output:
sv_SE: SMTP debug utdata:

en: SMTP encryption:
sv_SE: SMTP-kryptering:

en: SMTP host:
sv_SE: SMTP-värd:

en: SMTP password:
sv_SE: SMTP-lösenord:

en: SMTP username:
sv_SE: SMTP-användarnamn:

en: SPSS export scale type
sv_SE: SPSS-exportskaletyp

en: SQL CODE THAT FAILED
sv_SE: SQL-KOD SOM HAR MISSLYCKATS

en: SQL command failed: %s
sv_SE: SQL-kommando misslyckades: %s

en: Same
sv_SE: Samma

en: Same height for all answer options
sv_SE: Samma höjd på alla svarsalternativ

en: Same height for lists
sv_SE: Samma höjd på listor

en: Same origin
sv_SE: Samma källa

en: Save
sv_SE: Spara

en: Save & activate survey
sv_SE: Spara och aktivera enkät

en: Save IP address:
sv_SE: Spara IP-adress:

en: Save IP address?
sv_SE: Spara IP-adress?

en: Save Now
sv_SE: Spara nu

en: Save and add a new question
sv_SE: Spara och lägg till ny fråga

en: Save and add question
sv_SE: Spara och lägg till fråga

en: Save and close
sv_SE: Spara och stäng

en: Save and new
sv_SE: Spara och ny

en: Save and new group
sv_SE: Spara och ny grupp

en: Save as label set
sv_SE: Spara som etikettsamling

en: Save as label set:
sv_SE: Spara som etikettsamling:

en: Save both of them on the R working directory (use getwd() and setwd() on the R command window to get and set it)
sv_SE: Spara båda dessa i arbetskatalogen för R (använd funktionerna getwd() och setwd() i kommandofönstret för R för att leta reda på arbetskatalogen respektive ändra den)

en: Save boxes settings
sv_SE: Spara inställningar för studs

en: Save changes
sv_SE: Spara ändringarna

en: Save city
sv_SE: Spara stad

en: Save country
sv_SE: Spara land

en: Save for further completion by survey user
sv_SE: Spara för vidare komplettering av enkätanvändare

en: Save postal code
sv_SE: Spara postkod

en: Save question group
sv_SE: Spara frågegrupp

en: Save referrer URL:
sv_SE: Spara hänvisande URL (referrer URL):

en: Save referrer URL?
sv_SE: Spara hänvisande URL (Referrer URL)?

en: Save settings
sv_SE: Spara inställningar

en: Save state
sv_SE: Spara (del)stat

en: Save this, then create another:
sv_SE: Spara denna, sedan skapa en till:

en: Save timings:
sv_SE: Spara tidtagningar:

en: Save timings?
sv_SE: Spara tidtagningar?

en: Save your unfinished survey
sv_SE: Spara din oavslutade enkät

en: Saved
sv_SE: Sparad

en: Saved Survey Details
sv_SE: Sparade enkätsvar

en: Saved name:
sv_SE: Sparat namn:

en: Saved responses
sv_SE: Sparade svar

en: Scale
sv_SE: Skala

en: Scale 1
sv_SE: Skala 1

en: Scale 2
sv_SE: Skala 2

en: Scope
sv_SE: Omfattning

en: Scope:
sv_SE: Omfattning:

en: Screen part files:
sv_SE: Filer med skärmdelar:

en: Screen:
sv_SE: Mallsida:

en: Search
sv_SE: Sök

en: Search for something...
sv_SE: Sök efter någonting...

en: Search:
sv_SE: Sök:

en: Second choice
sv_SE: Andra valet

en: Section
sv_SE: Avdelning

en: Security
sv_SE: Säkerhet

en: Security question:
sv_SE: Säkerhetsfråga:

en: Security update
sv_SE: Säkerhetsuppdatering

en: Security update!
sv_SE: Säkerhetsuppdatering!

en: Select
sv_SE: Välj din mall:

en: Select ZIP file:
sv_SE: Välj ZIP-fil:

en: Select additional languages
sv_SE: Välj ytterligare språk

en: Select all
sv_SE: Välj alla

en: Select answer:
sv_SE: Välj svar:

en: Select columns
sv_SE: Välj kolumner

en: Select columns:
sv_SE: Välj kolumner:

en: Select decade
sv_SE: Välj årtionde

en: Select file
sv_SE: Välj fi

en: Select icon
sv_SE: Välj ikon

en: Select label set file (*.lsl):
sv_SE: Välj fil för etikettsamling (*.lsl):

en: Select language to add
sv_SE: Välj språk att lägga till

en: Select languages
sv_SE: Välj språk

en: Select month
sv_SE: Välj månad

en: Select question
sv_SE: Välj fråga

en: Select question file (*.lsq):
sv_SE: Välj en frågefil (*.lsq):

en: Select question group file (*.lsg):
sv_SE: Välj frågegruppfil (* .lsg):

en: Select question type
sv_SE: Välj frågetyp

en: Select survey structure file (*.lss, *.txt) or survey archive (*.lsa) (maximum file size: %01.2f MB)
sv_SE: Välj en enkätstrukturfil (*.lss, *.txt) eller ett enkätarkiv (*.lsa) (största filstorlek: %01.2f MB)

en: Select survey to copy:
sv_SE: Välj en enkät att kopiera:

en: Select template ZIP file:
sv_SE: Välj ZIP-arkivet med mallen:

en: Select the LDAP query you want to run:
sv_SE: Välj den LDAP-fråga du vill köra:

en: Select the type of chart to be displayed
sv_SE: Välj typ av diagram att visas

en: Select this
sv_SE: Välj detta

en: Select time
sv_SE: Välj tid

en: Select which fields to import as attributes with your {n} participant.|Select which fields to import as attributes with your {n} participants.
sv_SE: Välj vilka fält som ska importeras som attribut för din {n} deltagare.|Välj vilka fält som ska importeras som attribut för dina {n} deltagare.

en: Select year
sv_SE: Välj år

en: Select...
sv_SE: Välj...

en: Selected answers
sv_SE: Valda svar

en: Selected attribute(s)...
sv_SE: Välj attribut...

en: Selected participant share(s)...
sv_SE: Dela valda deltagare...

en: Selected participant(s)...
sv_SE: Vald(a) deltagare...

en: Selected question(s)...
sv_SE: Valda frågor...

en: Selected quota(s)...
sv_SE: Vald(a) kvot(er)...

en: Selected response(s)...
sv_SE: Valda svar...

en: Selected survey(s)...
sv_SE: Valda enkäter...

en: Selected!
sv_SE: Vald!

en: Selected:
sv_SE: Vald:

en: Selection
sv_SE: Val

en: Semicolon
sv_SE: Semikolon

en: Send
sv_SE: Skicka

en: Send Invitations
sv_SE: Skicka inbjudningar

en: Send Reminders
sv_SE: Skicka påminnelser

en: Send basic admin notification email to:
sv_SE: Skicka enkel e-postnotifikation till:

en: Send confirmation emails:
sv_SE: Skicka e-post med bekräftelse:

en: Send detailed admin notification email to:
sv_SE: Skicka detaljerad e-postnotifikation till:

en: Send email invitation
sv_SE: Skicka inbjudan med e-post

en: Send email invitations
sv_SE: Skicka inbjudan med e-post

en: Send email reminder
sv_SE: Skicka påminnelse med e-post

en: Send invitations
sv_SE: Skicka inbjudningar

en: Send me a copy:
sv_SE: Skicka mig en kopia:

en: Send reminders
sv_SE: Skicka påminnelser

en: Sending invitations...
sv_SE: Skickar inbjudningar...

en: Sending reminders...
sv_SE: Skickar påminnelser...

en: Separator used:
sv_SE: Separator som används:

en: September
sv_SE: september

en: Serbian (Cyrillic)
sv_SE: Serbiska (krylliskt)

en: Serbian (Latin)
sv_SE: Serbiska (latinsk)

en: Server error!
sv_SE: Serverfel!

en: Server name & port:
sv_SE: Servernamn och port:

en: Server time:
sv_SE: Servertid:

en: Server type:
sv_SE: Servertyp:

en: Session lifetime for surveys (seconds):
sv_SE: Sessionens tidsgräns för enkäten (sekunder):

en: Session writable
sv_SE: Skrivbar session

en: Set "Mandatory" state
sv_SE: Sätt tillståndet "Obligatorisk"

en: Set "Other" state
sv_SE: Sätt tillståndet "Annat"

en: Set CSS class
sv_SE: Ange CSS-klass

en: Set Survey Rights
sv_SE: Ange behörigheter för enkät

en: Set a specific SPSS export scale type for this question
sv_SE: Ställ in en specifik SPSS-exportskaletyp för denna fråga

en: Set below if your questions are shown one at a time, group by group or all on one page.
sv_SE: Ange nedan om dina frågor ska visas en åt gången, grupp för grupp eller alla på en gång.

en: Set conditions
sv_SE: Sätt villkor

en: Set cookie to prevent repeated participation:
sv_SE: Sätt kaka för att förhindra att samma person svarar på enkäten flera gånger:

en: Set equation value
sv_SE: Sätt ekvationsvärde

en: Set expiry date
sv_SE: Ange utgångsdatum

en: Set global permissions for this user
sv_SE: Ställ in globala rättigheter för denna användare

en: Set name:
sv_SE: Ange namn:

en: Set question group
sv_SE: Ange frågegrupp

en: Set question group and position
sv_SE: Ange frågegrupp och plats

en: Set question group for those question
sv_SE: Ange frågegrupp för dessa frågor

en: Set statistics options
sv_SE: Ange val för statistik

en: Set survey permissions
sv_SE: Redigera enkäträttigheter

en: Set template permissions for this user
sv_SE: Ange mallar som användaren har tillgång till

en: Set the handle shape. 'Custom' is defined in CSS using the Font Awesome font.
sv_SE: Sätt formen på handtaget. 'Skräddarsydd' definieras i CSS med hjälp av typsnittet Font Awesome.

en: Set the orientation.
sv_SE: Sätt riktningen.

en: Set the percentage width of the (sub-)question column (1-100)
sv_SE: Bredd på (del)frågans kolumn angivet i procent (1-100)

en: Set the percentage width of the answers column (1-100)
sv_SE: Sätt bredden för svarskolumnen i procent (1-100)

en: Set this to the IP/net location of your database server. In most cases "localhost" will work. You can force Unix socket with complete socket path.
sv_SE: Det här är IP-adressen/subnätsmasken för din databasserver. I de flesta fallen fungerar "localhost". Du kan tvinga användning av Unix-sockets med en fullständig socket-sökväg.

en: Set user permissions
sv_SE: Ange rättigheter för användaren

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Settings & Plugins
sv_SE: Inställningar och tillägg

en: Settings for plugin %s
sv_SE: Inställningar för tillägg %s

en: Settings for this survey group
sv_SE: Inställningar för denna enkätgrupp

en: Share
sv_SE: Dela

en: Share panel
sv_SE: Delningsvy

en: Share participant(s)
sv_SE: Dela deltagare

en: Share this link
sv_SE: Dela denna länk

en: Share this participant
sv_SE: Dela denna deltagare

en: Share with all users
sv_SE: Dela med alla användare

en: Shared by
sv_SE: Delad av

en: Shift-JIS Japanese
sv_SE: Shift-JIS Japanska

en: Short names
sv_SE: Korta namn

en: Should this attribute be visible on the panel?
sv_SE: Ska detta attribut vara synligt på panelen?

en: Should we proceed with the delete?
sv_SE: Ska vi fortsätta raderandet?

en: Show
sv_SE: Visa

en: Show "No answer":
sv_SE: Visa "Inget svar":

en: Show "There are X questions in this survey":
sv_SE: Visa "Det finns X frågor i den här enkäten":

en: Show PHPInfo
sv_SE: Visa PHPInfo

en: Show a map in the statistics?
sv_SE: Visa en karta i statistiken?

en: Show advanced settings
sv_SE: Visa avancerade inställningar

en: Show an alert if answers exceeds the number of max answers
sv_SE: Visa en dialogruta om antalet inskickade svar överstiger maxantal svar för frågan

en: Show both
sv_SE: Visa båda

en: Show comment
sv_SE: Visa kommentar

en: Show conditions for this question
sv_SE: Visa beroenden för denna fråga

en: Show during registration?
sv_SE: Visa under registrering?

en: Show grand total
sv_SE: Visa totalsummor

en: Show grand total for either columns or rows
sv_SE: Visa totalsummor för antingen rader eller kolumner

en: Show graphs in public statistics:
sv_SE: Visa grafer i den publika sammanställningen:

en: Show graphs:
sv_SE: Visa diagram:

en: Show group description only
sv_SE: Visa endast gruppbeskrivning

en: Show group name and/or group description:
sv_SE: Visa gruppnamn och/eller gruppens beskrivning:

en: Show group name only
sv_SE: Visa endast gruppnamn

en: Show header in answers export PDFs:
sv_SE: Visa headers i svar vid export till PDF?

en: Show in public statistics
sv_SE: Visa i publik sammanställning

en: Show in public statistics:
sv_SE: Visa i den publika statistiken:

en: Show javascript alert
sv_SE: Visa notifikationsdialog med javaskript

en: Show last visited survey and question:
sv_SE: Visa senaste besökta enkät och fråga:

en: Show last..
sv_SE: Visa sista...

en: Show next..
sv_SE: Visa nästa...

en: Show next...
sv_SE: Visa nästa...

en: Show on-screen keyboard:
sv_SE: Visa tangentbord på skärmen:

en: Show previous..
sv_SE: Visa föregående...

en: Show previous...
sv_SE: Visa föregående...

en: Show progress bar:
sv_SE: Visa förloppsindikator:

en: Show question code only
sv_SE: Visa endast frågekod

en: Show question index / allow jumping:
sv_SE: Visa frågeindex/tillåt hopp:

en: Show question number and/or code:
sv_SE: Visa frågans nummer och/eller frågekod:

en: Show question number only
sv_SE: Visa endast frågans nummer

en: Show search box on survey list:
sv_SE: Visa sökfält i enkätlistan:

en: Show start...
sv_SE: Visa första...

en: Show statistics of this question in the public statistics page
sv_SE: Visa sammanställning av denna fråga på den publika statistiksidan

en: Show survey list:
sv_SE: Visa enkätlistan:

en: Show survey logic file
sv_SE: Visa enkätlogik-filen

en: Show text responses inline:
sv_SE: Visa fritextsvar insprängda i statistik:

en: Show title
sv_SE: Visa titel

en: Show totals for
sv_SE: Visa summor för

en: Show totals for either rows, columns or both rows and columns
sv_SE: Visa summor antingen för rader, kolumner eller både rader och kolumner

en: Show welcome screen:
sv_SE: Visa välkomstskärm:

en: Showing filtered results
sv_SE: Visar filtrerade resultat

en: Side-menu behaviour:
sv_SE: Sidomenyns beteende:

en: Simple
sv_SE: Enkel

en: Simple bind LDAP configuration doesn't allow LDAP user creation
sv_SE:  LDAP-konfigurationen tillåter inte skapande av LDAP-användare

en: Simple mode
sv_SE: Enkelt läge

en: Simple options
sv_SE: Grundläggande alternativ

en: Simple plugin settings
sv_SE: Inställningar för tillägg

en: Simple selector
sv_SE: Förenklad

en: Simple template editor
sv_SE: Förenklad mallredigerare

en: Sine
sv_SE: Sinus

en: Single checkbox
sv_SE: Enstaka svar (kryssruta)

en: Single choice questions
sv_SE: Envalsfrågor

en: Single response: ID %s
sv_SE: Enstaka svar: ID %s

en: Sinhala
sv_SE: Singalesiska

en: Site name
sv_SE: Installationens namn

en: Site name:
sv_SE: Webbplatsens namn:

en: Size
sv_SE: Storlek

en: Skipped files:
sv_SE: Överhoppade filer:

en: Slider
sv_SE: Skjutreglage

en: Slider accuracy
sv_SE: Noggrannhet på skjutreglage

en: Slider initial value
sv_SE: Startvärde för skjutreglage

en: Slider left/right text separator
sv_SE: Skjutreglagets vänster/höger-textseparator

en: Slider maximum value
sv_SE: Största värde på skjutreglage

en: Slider minimum value
sv_SE: Minsta värde på skjutreglage

en: Slider starts at the middle position
sv_SE: Skjutreglage startar i mitten

en: Slider with emoticon
sv_SE: Skjutreglage med emoji

en: Slovak
sv_SE: Slovakiska

en: Slovenian
sv_SE: Slovenska

en: Some URL description
sv_SE: Länkbeskrivning

en: Some automatic fixes were already applied.
sv_SE: Vissa automatiska uppdateringar har redan applicerats.

en: Some description text
sv_SE: Någon beskrivande text

en: Some emails were not sent because the server did not accept the email(s) or some other error occured.
sv_SE: Vissa e-postmeddelanden skickades inte eftersom servern inte accepterade e-postmeddelandena eller någon annan typ av fel inträffade.

en: Some entries had a validity date set which was not yet valid or not valid anymore.
sv_SE: Vissa poster hade ett giltighetsdatum som angav att posten inte ännu är giltig eller inte giltig längre.

en: Some example answer option
sv_SE: Exempel på svarsalternativ

en: Some example subquestion
sv_SE: Exempel på delfråga

en: Some piece-of-cake steps to create your very own first survey:
sv_SE: Steg-för-steg råd för att skapa din första enkät:

en: Some questions have been disabled
sv_SE: Några frågor har inaktiverats

en: Some text in this answer
sv_SE: Någon text i det här svaret

en: Something went wrong!
sv_SE: Något gick fel!

en: Sorry there are no supported question types in this survey.
sv_SE: Tyvärr finns inga giltiga frågetyper i denna enkät.

en: Sorry your responses have exceeded a quota on this survey.
sv_SE: Tyvärr har dina svar överstigit kvoten för denna enkät.

en: Sorry, but the LDAP module is missing in your PHP configuration.
sv_SE: Tyvärr saknas LDAP-modulen i din PHP-konfiguration.

en: Sorry, but this question has no responses yet so a graph cannot be shown.
sv_SE: Tyvärr har inte den här frågan några svar ännu, så diagram kan inte visas.

en: Sorry, but this question has too many answer options to be shown properly in a graph.
sv_SE: Tyvärr har den här frågan för många svarsalternativ för att de ska kunna presenteras i diagramform.

en: Sorry, no more files can be uploaded!
sv_SE: Tyvärr, du kan inte ladda upp fler filer.

en: Sorry, only %s extensions are allowed!
sv_SE: Tyvärr, endast %s filändelser tillåts!

en: Sorry, only %s files can be uploaded for this question!
sv_SE: Tyvärr, endast %s filer kan laddas upp för den här frågan!

en: Sorry, the name you entered for the label set is already in the database. Please select a different name.
sv_SE: Tyvärr, namnet du angav för etikettsamlingen finns redan i bruk. Var vänlig välj ett annat namn.

en: Sorry, the request failed!
sv_SE: Tyvärr, din förfrågan misslyckades!

en: Sorry, the uploaded file (%s) is larger than the allowed filesize of %s KB.
sv_SE: Tyvärr, den uppladdade filen (%s) är större än den tillåtna filstorleken (%s KB).

en: Sorry, there are no files for this response.
sv_SE: Tyvärr finns det inga filer för detta svar.

en: Sorry, this file extension (%s) is not allowed!
sv_SE: Tyvärr, den här filtypen (%s) är inte tillåten!

en: Sorry, this file is too large. Only files up to %01.2f MB are allowed.
sv_SE: Tyvärr är denna fil för stor. Endast filer upp till %01.2f MB är tillåtna.

en: Sorry, this file is too large. Only files upto %s KB are allowed.
sv_SE: Tyvärr, filen är för stor. Endast filer mindre än %s KB tillåts.

en: Sorry, this file was not found.
sv_SE: Ledsen, den här filen hittades inte.

en: Sorry, this response was not found.
sv_SE: Ledsen, detta svar kunde inte hittas.

en: Sort answers alphabetically
sv_SE: Sortera svaren alfabetiskt

en: Sort order
sv_SE: Sorteringsordning

en: Sort the answer options alphabetically
sv_SE: Sortera svarsalternativen alfabetiskt

en: Source table
sv_SE: Källtabell

en: Spanish
sv_SE: Spanska

en: Spanish (Argentina)
sv_SE: Spanska (Argentina)

en: Spanish (Argentina) (Informal)
sv_SE: Spanska (Argentina) (informell)

en: Spanish (Chile)
sv_SE: Spanska (Chile)

en: Spanish (Mexico)
sv_SE: Spanska (Mexico)

en: Specify a custom date/time format (the <i>d/dd m/mm yy/yyyy H/HH M/MM</i> formats and "-./: " characters are allowed for day/month/year/hour/minutes without or with leading zero respectively. Defaults to survey's date format
sv_SE: Ange ett eget format för datum/tid (du kan använda dig av <i>d/dd m/mm yy/yyyy H/HH M/MM</i> vilket motsvarar dag/månad/år/timme/minut med eller utan inledande nolla, respektive, samt  tecknen "-./:". Förvalt format är enkätens förinställda datumformat.)

en: Square
sv_SE: Fyrkant

en: Square root
sv_SE: Kvadratrot

en: Standard deviation
sv_SE: Standardavvikelse

en: Standard fields
sv_SE: Standardfält

en: Stars
sv_SE: Stjärnor

en: Start HTML editor in a popup window
sv_SE: Öppna en HTML-editor i ett separat fönster

en: Start bounce processing
sv_SE: Starta bearbetning av e-poststudsar

en: Start database upgrade
sv_SE: Starta databasuppgradering

en: Start date/time:
sv_SE: Börjar vara öppen den:

en: Start installation
sv_SE: Påbörja installation

en: Start language
sv_SE: Startspråk

en: Start language:
sv_SE: Startspråk:

en: Start survey
sv_SE: Påbörja enkät

en: Start the tour
sv_SE: Starta turen

en: Started but not yet completed
sv_SE: Påbörjad men inte färdigställd

en: Starting from:
sv_SE: Med början från:

en: Starting in 2.05, variable names should only contain letters and numbers; and may not start with a number. This variable name is deprecated.
sv_SE: Från och med version 2.05 ska variabelnamn endast innehålla bokstäver och siffror. Dessutom får de inte börja med en siffra. Detta variabelnamn är inte längre tillåtet.

en: Statistics
sv_SE: Statistik

en: Statistics URL
sv_SE: Länk till statistik

en: Statistics report language:
sv_SE: Språk för statistisk redovisning:

en: Statistics survey %s
sv_SE: Statistik enkät %s

en: Stay safe and up to date
sv_SE: Förbli säker och uppdaterad

en: Step 1:
sv_SE: Steg 1:

en: Step 2:
sv_SE: Steg 2:

en: Step value
sv_SE: Stegvärde

en: Stop this survey
sv_SE: Stäng denna enkät

en: Storage
sv_SE: Lagring

en: Store the city?
sv_SE: Lagra staden?

en: Store the country?
sv_SE: Lagra landet?

en: Store the postal code?
sv_SE: Lagra postkoden?

en: Store the state?
sv_SE: Lagra (del)staten?

en: Straight
sv_SE: Rakt

en: Strip HTML and PHP tags from a string
sv_SE: Ta bort HTML- och PHP-taggar teckensträng

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning and end of a string
sv_SE: Ta bort blanksteg (whitespace) från början och slutet av en teckensträng

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning of a string
sv_SE: Ta bort blanksteg (whitespace) från början av en teckensträng

en: Strip whitespace (or other characters) from the end of a string
sv_SE: Ta bort blanksteg (whitespace) från slutet av en teckensträng

en: Structure
sv_SE: Struktur

en: Style:
sv_SE: Stil:

en: Subject
sv_SE: Ämne

en: Subject:
sv_SE: Ämne:

en: Submission date
sv_SE: Inkommande datum

en: Submit
sv_SE: Skicka

en: Submit Your Survey.
sv_SE: Skicka in din enkät.

en: Submit your answers
sv_SE: Lämna in dina svar

en: Submit your survey.
sv_SE: Skicka in din enkät.

en: Submitted
sv_SE: Inskickad

en: Subquestion
sv_SE: Delfråga

en: Subquestion ID
sv_SE: Delfråge-ID

en: Subquestion codes may only contain alphanumeric characters.
sv_SE: Koder för delfrågor får endast innehålla alfanumeriska tecken.

en: Subquestion codes must be unique.
sv_SE: Koder för delfrågor måste vara unika.

en: Subquestion:
sv_SE: Delfråga:

en: Subquestions
sv_SE: Delfrågor

en: Subquestions %s could not be updated.
sv_SE: Delfrågor %s kunde inte uppdateras.

en: Subquestions were successfully saved.
sv_SE: Delfrågor sparade.

en: Subscribe to ComfortUpdate!
sv_SE: Prenumerera på ComfortUpdate!

en: Subtotals based on displayed questions:
sv_SE: Delsumma baserad på visade frågor:

en: Success
sv_SE: Lyckades

en: Success!
sv_SE: Lyckades!

en: Successful login
sv_SE: Inloggningen lyckades.

en: Successfully created CPDB entries
sv_SE: Skapade CPDB-poster

en: Successfully deleted user group.
sv_SE: Lyckades radera användargrupp.

en: Successfully saved privacy policy text
sv_SE: Sekretesspolicy meddelandet sparades

en: Sum
sv_SE: Summa

en: Sum the values of answered questions in the list which pass the critiera (arg op value)
sv_SE: Summera värdena i de besvarade frågorna i en lista som matchar kriteriet (argument operator värde)

en: Summary
sv_SE: Sammanfattning

en: Superadministrator
sv_SE: Superadministratör

en: Support this project - Donate to
sv_SE: Stöd detta projekt - Donera till

en: Support this project - Donate to %s!
sv_SE: Stötta detta projekt - Donera till %s!

en: Survey
sv_SE: Enkät

en: Survey %s
sv_SE: Enkät %s

en: Survey Has Been Deactivated
sv_SE: Enkäten har avaktiverats

en: Survey ID
sv_SE: Enkätens ID

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s)
sv_SE: Enkät ID %d sparad på %s innehållandes %d post(er)

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s) (%s)
sv_SE: Enkät ID %d sparades under %s innehållandes %d poster (%s)

en: Survey ID (SID)
sv_SE: Enkät-IT (SID)

en: Survey ID:
sv_SE: Enkät-ID:

en: Survey activation
sv_SE: Enkätaktivering

en: Survey administrator %s (%s)
sv_SE: Enkätens administratör %s (%s)

en: Survey archive (*.lsa)
sv_SE: Enkätarkiv (*.lsa)

en: Survey archive (.lsa)
sv_SE: Enkätarkiv (.lsa)

en: Survey bounce email address:
sv_SE: E-postadress för brevstudsar:

en: Survey cannot be activated yet.
sv_SE: Enkäten kan inte aktiveras ännu.

en: Survey cannot be activated. Either you have no permission or there are no questions.
sv_SE: Enkäten kan inte aktiveras. Antingen har du inte rättigheter eller så innehåller den inga frågor.

en: Survey content
sv_SE: Enkätinnehåll

en: Survey copy summary
sv_SE: Sammanfattning av enkätkopiering

en: Survey could not be created because it did not have a title
sv_SE: Enkäten kunde inte skapas eftersom den saknar titel

en: Survey could not be updated
sv_SE: Enkäten kunde inte uppdateras

en: Survey deleted.
sv_SE: Enkät raderad.

en: Survey deletion
sv_SE: Enkätradering

en: Survey description
sv_SE: Enkätbeskrivning

en: Survey display mode is set to %s:
sv_SE: Visningsläge för enkät är satt till %s:

en: Survey does not pass consistency check
sv_SE: Enkäten klarade inte kontrollen av följdriktighet

en: Survey expiration date
sv_SE: Enkätens slutdatum

en: Survey files deleted.
sv_SE: Enkätfiler raderades.

en: Survey group ID
sv_SE: Enkätgruppens ID

en: Survey groups
sv_SE: Enkätgrupper

en: Survey groups:
sv_SE: Enkätgrupper:

en: Survey has been activated. Results table has been successfully created.
sv_SE: Enkäten har aktiverats. En tabell för resultaten har skapats.

en: Survey id
sv_SE: Enkät-ID

en: Survey import summary
sv_SE: Sammanfattning av enkätimport

en: Survey language could not be created.
sv_SE: Språk kunde inte skapas för undersökningen.

en: Survey list
sv_SE: Enkätlista

en: Survey logic file
sv_SE: Enkätens logik

en: Survey logic view
sv_SE: Vy för enkätlogik

en: Survey menus
sv_SE: Enkätmenyer

en: Survey name
sv_SE: Enkätnamn

en: Survey name (ID)
sv_SE: Enkätens namn (ID)

en: Survey name (ID):
sv_SE: Enkätens namn (ID):

en: Survey not found
sv_SE: Kunde inte hitta enkät

en: Survey owner:
sv_SE: Enkätens ägare:

en: Survey participant attributes
sv_SE: Enkätdeltagarnas attribut

en: Survey participant export options
sv_SE: Exportalternativ för enkätdeltagare

en: Survey participant summary
sv_SE: Sammanfattning över enkätdeltagare

en: Survey participants
sv_SE: Enkätdeltagare

en: Survey participants have not been initialised for this survey.
sv_SE: Stöd för enkätdeltagare har inte slagits på för denna enkät.

en: Survey permissions
sv_SE: Enkäträttigheter

en: Survey permissions for all users in this group were successfully updated.
sv_SE: Enkäträttigheterna för alla användare i gruppen uppdaterades.

en: Survey permissions were successfully updated.
sv_SE: Enkäträttigheterna uppdaterade.

en: Survey preview only for administration users:
sv_SE: Förhandsgranskning av enkät är endast möjlig för användare med administrativa rättigheter:

en: Survey quick actions
sv_SE: Enkätens snabbåtgärder

en: Survey quota
sv_SE: Enkätkvot

en: Survey quotas
sv_SE: Enkätens kvoter

en: Survey registration confirmation
sv_SE: Bekräftelse på enkätregistrering

en: Survey response
sv_SE: Enkätsvar

en: Survey response %d
sv_SE: Enkätsvar %d

en: Survey responses
sv_SE: Enkätsvar

en: Survey security
sv_SE: Enkätbehörigheter

en: Survey settings
sv_SE: Enkätinställningar

en: Survey settings were successfully saved.
sv_SE: Enkätinställningar sparade.

en: Survey status:
sv_SE: Enkätstatus:

en: Survey storage
sv_SE: Lagringsutrymme för enkäter

en: Survey structure (*.lss)
sv_SE: Enkätstruktur (*.lss)

en: Survey structure (.lss)
sv_SE: Enkätstruktur (.lss)

en: Survey structure import summary
sv_SE: Sammanfattning för import av enkätstruktur

en: Survey summary
sv_SE: Sammanfattning för enkäten

en: Survey text elements
sv_SE: Enkätens textkomponenter

en: Survey texts were saved successfully.
sv_SE: Undersökningstexter sparades framgångsrikt.

en: Survey title
sv_SE: Enkätens namn

en: Survey title and description
sv_SE: Enkätens titel och beskrivning

en: Survey title:
sv_SE: Enkätens namn:

en: Survey-SID/Group
sv_SE: Enkät-SID/grupp

en: Survey?
sv_SE: Enkät?

en: Surveys
sv_SE: Enkäter

en: Surveys in this group
sv_SE: Enkäter i denna grupp

en: Surveys in this group:
sv_SE: Enkäter i denna grupp:

en: Swedish
sv_SE: Svenska

en: Switch to closed-access mode
sv_SE: Byt till läget stängd åtkomst

en: System information
sv_SE: Systeminformation

en: System overview
sv_SE: Systemöverblick

en: Tab-separated-values format (*.txt)
sv_SE: Tab-separerade värden (*.txt)

en: Table column usage
sv_SE: Användning av tabellkolumner

en: Table prefix
sv_SE: Prefix för tabeller

en: Table prefix:
sv_SE: Tabellprefix:

en: Table size usage
sv_SE: Användning av tabellstorlek

en: Take ownership
sv_SE: Ta ägandeskap

en: Tangent
sv_SE: Tangens

en: Target database version:
sv_SE: Målversion av databasen:

en: Target question
sv_SE: Målfråga

en: Template
sv_SE: Mall

en: Template '%s' could not be found.
sv_SE: Mallen '%s' kunde inte hittas.

en: Template '%s' does already exist.
sv_SE: Mallen '%s' finns redan.

en: Template '%s' was successfully deleted.
sv_SE: Mallen '%s' har raderats.

en: Template Sample
sv_SE: Mallexempel

en: Template could not be renamed to '%s'.
sv_SE: Mallen kunde inte döpas om till '%s'.

en: Template editor mode:
sv_SE: Läge för mallredigerare:

en: Template editor:
sv_SE: Mallredigerare:

en: Template permissions were updated successfully.
sv_SE: Mall-rättigheterna har uppdaterats.

en: Template:
sv_SE: Mall:

en: Template:
sv_SE: Mall:

en: Templates
sv_SE: Mallar

en: Temporary folder cannot be determined.
sv_SE: Tillfällig mapp kan inte fastställas.

en: Terminate survey
sv_SE: Avsluta enkät

en: Test if your server has SSL enabled by clicking on this link.
sv_SE: kontrollera att din server har SSL påslaget genom att klicka på följande länk.

en: Test navigation
sv_SE: Testa navigationen

en: Text [Help] (Tip)
sv_SE: Text [Hjälp] (Tips)

en: Text abbreviated:
sv_SE: Förkortad text

en: Text box
sv_SE: Textfält

en: Text display
sv_SE: Textvisning

en: Text input box width
sv_SE: Bredd på textinmatningsfältet

en: Text inputs
sv_SE: Textinmatning

en: Text needs to be lowercase.
sv_SE: Texten måste bestå av gemener/små bokstäver.

en: Text needs to be uppercase.
sv_SE: Texten måste bestå av versaler/stora bokstäver.

en: Text questions
sv_SE: Textfråga

en: Text shown on each subquestion row between both scales in dropdown mode
sv_SE: Text visas för varje delfrågerad mellan de båda skalorna när rullgardinsmeny är vald som visningsläge

en: Thai
sv_SE: Thailändska

en: Thank you for completing this survey.
sv_SE: Tack för att du svarat på denna enkät.

en: Thank you for registering to participate in this survey.
sv_SE: Tack för att du registrerat dig för att delta i denna enkät.

en: Thank you for saving your survey in progress.  The following details can be used to return to this survey and continue where you left off.  Please keep this e-mail for your reference - we cannot retrieve the password for you.
sv_SE: Du har sparat enkäten du påbörjade. Följande uppgifter används för att återgå till enkäten och fortsätta där du senast var. Var vänlig spara detta e-postmeddelande för framtida referens då det inte är möjligt att begära att få lösenordet skickat till sig igen.

en: Thank you for taking the tour!
sv_SE: Tack för att du deltog i genomgången.

en: Thank you!
sv_SE: Tack!

en: The 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
sv_SE: Varning om tidsbegränsning kommer att vara synlig i såhär många sekunder (om detta lämnas blankt kommer varningen inte att försvinna)

en: The 2nd 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
sv_SE: Andra varningsmeddelandet kommer att vara synligt i såhär många sekunder (kommer inte att stängas av om detta lämnas blankt)

en: The 2nd message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
sv_SE: Det andra meddelandet att visa som varning för tidsbegränsning (ett standardmeddelande kommer att visas om detta lämnas blankt)

en: The CAPTCHA settings won't have any effect because you don't have the required GD library activated in your PHP configuration.
sv_SE: Inställningen för CAPTCHA kommer inte ha någon effekt eftersom du saknar det nödvändiga GD-biblioteket i din PHP-konfiguration.

en: The ComfortUpdate service is currently undergoing maintenance.
sv_SE: ComfortUpdate-tjänsten genomgår för närvarande underhållsarbete.

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is a great feature to easily update to the latest version of LimeSurvey. To use it you will need an update key.
sv_SE: LimeSurvey ComfortUpdate är en jättebra funktion för att enkelt uppdatera till den senaste versionen av LimeSurvey. För att använda den behöver du en uppdateringsnyckel.

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is an easy procedure to quickly update to the latest version of LimeSurvey.
sv_SE: LimeSurvey ComfortUpdate är ett enkelt sätt att uppdatera till den senaste versionen av LimeSurvey.

en: The ZIP library is not activated in your PHP configuration thus importing ZIP files is currently disabled.
sv_SE: ZIP-biblioteket finns inte aktiverat i din PHP-konfiguration och på grund av detta kan inte ZIP-filer importeras.

en: The actual question text
sv_SE: Frågans text

en: The address you have entered is already registered. An email has been sent to this address with a link that gives you access to the survey.
sv_SE: Adressen du har angett är redan registrerad. Ett brev har skickats till den här adressen med en länk som ger dig tillgång till undersökningen.

en: The answer options will be distributed across the number of columns set here
sv_SE: Svarsalternativen kommer att bli distribuerade över antalet kolumner som ställs in här

en: The answer options will be shown for each subquestion.
sv_SE: Svarsalternativ kommer visas för var och en av dina delfrågor.

en: The answer to the security question is incorrect.
sv_SE: Svaret på säkerhetsfrågan är fel.

en: The answer(s) must meet these array_filter criteria:
sv_SE: Svaren måste möta dessa "array_filter"-kriterier:

en: The answer(s) must meet these validation criteria:
sv_SE: Svaret måste möta dessa validationskriterier:

en: The basic functions
sv_SE: Grundläggande funktioner

en: The database exists and contains LimeSurvey tables.
sv_SE: Databasen existerar redan och innehåller tabeller för LimeSurvey.

en: The database has been updated from version %s to version %s.
sv_SE: Databasen har uppdaterats från version %s till version %s.

en: The database you specified does already exist.
sv_SE: Databasen du angav existerar redan.

en: The database you specified does not exist:
sv_SE: Databasen du angav existerar inte:

en: The email address is not valid.
sv_SE: E-postadressen är inte giltig.

en: The email address you have entered is already registered and the survey has been completed.
sv_SE: Den e-postadress du har angett är redan registrerad för en användare och enkäten har besvarats.

en: The email you used is not valid. Please try again.
sv_SE: E-postadressen du angav är inte giltig. Var vänlig försök igen.

en: The entry was assigned the following record id:
sv_SE: Inmatningen fick följande post-ID:

en: The existing label set has assessment values assigned.
sv_SE: Den befintliga etikettuppsättningen har tillhörande utvärderingsvärden.

en: The existing label set has different/more languages.
sv_SE: Den befintliga etikettuppsättningen har andra/fler språk.

en: The file %s was deleted.
sv_SE: Filen %s raderades.

en: The file has been successfully uploaded.
sv_SE: Filen är uppladdad.

en: The folder %s doesn't exist and can't be created.
sv_SE: Foldern %s existerar inte och kan inte skapas.

en: The following LimeSurvey updates are available:
sv_SE: Följande uppdateringar för LimeSurvey finns tillgängliga:

en: The following additional fields were found in your CSV file.
sv_SE: Följande ytterligare attributfält hittades i din CSV-fil.

en: The following answers should be deleted:
sv_SE: Följande svar borde raderas:

en: The following assessments should be deleted:
sv_SE: Följande utvärderingar borde raderas:

en: The following conditions should be deleted:
sv_SE: Följande villkor borde raderas:

en: The following files will be modified or deleted but were already modified by someone else.
sv_SE: Följande filer kommer att bli modifierade eller raderade men dem var redan modifierade av någon annan.

en: The following files would be added by the update but already exist. This is unusual and may result from an earlier update attempt.
sv_SE: Följande filer skulle läggas till av uppdateringen men existerar redan. Det är ovanligt och kan bero på ett tidigare försök till uppgradering.

en: The following groups should be deleted:
sv_SE: Följande frågegrupper borde raderas:

en: The following old survey participants tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
sv_SE: Följande gamla tabeller med behörighetskoder bör raderas eftersom de inte innehåller några poster eller den enkät de en gång tillhörde har raderats:

en: The following old survey response tables exist and may be deleted if no longer required:
sv_SE: Följande äldre enkäters svarstabeller existerar och kan raderas ifall dessa inte längre behövs:

en: The following old survey tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
sv_SE: Följande gamla frågetabeller borde raderas eftersom de inte innehåller några poster eller den enkät de en gång tillhörde har raderats:

en: The following problems have been found:
sv_SE: Följande problem har hittats:

en: The following questions should be deleted:
sv_SE: Följande frågor borde raderas:

en: The following steps will be done by this update:
sv_SE: Följande moment kommer att uträttas av denna uppdatering:

en: The following survey language settings should be deleted:
sv_SE: Följande språkinställningar för enkäter borde raderas:

en: The following surveys are available:
sv_SE: Följande enkäter finns tillgängliga:

en: The following surveys should be deleted:
sv_SE: Följande enkäter borde raderas:

en: The fonts file %s was not found in <limesurvey root folder>/fonts directory. Please, see the txt file for your language in fonts directory to generate the charts.
sv_SE: Typsnittsfilen %s fanns inte i katalogen <limesurvey root folder>/fonts. Var god läs den svenska textfilen i fontkatalogen för hur du genererar diagram.

en: The handle is displayed at the middle of the slider except if Slider initial value is set (this will not set the initial value).
sv_SE: Handtaget kommer att visas i mitten på skjutreglaget utom då ett startvärde för skjutreglaget angivits (men det kommer inte göra att ett värde förvalts).

en: The imap PHP library is not installed or not activated. Please contact your system administrator.
sv_SE: IMAP-biblioteket för PHP är inte installerat eller aktiverat. Kontakta din systemadministratör.

en: The languages of the imported group file must at least include the base language of this survey.
sv_SE: Språken i den importerade gruppfilen måste åtminstone inkludera huvudspråket i denna enkät.

en: The languages of the imported question file must at least include the base language of this survey.
sv_SE: Språken i den importerade frågefil måste åtminstone inkludera bas-språket för denna enkät.

en: The last column shows the total for the row.
sv_SE: Den sista kolumnen visar totalen för raden.

en: The last row shows the total for the column and the last column shows the total for the row.
sv_SE: Den sista raden visar summan för kolumnen och sista kolumnen visar totalen för raden.

en: The last row shows the total for the column.
sv_SE: Den sista raden visar summan för kolumnen.

en: The logarithm of number to base, if given, or the natural logarithm.
sv_SE: Logaritmen av ett tal till en bas (om angiven, annars den naturliga logaritmen).

en: The maximum number of files has been uploaded. You may return back to survey.
sv_SE: Det maximala antalet filer har laddats upp. Du kan återvända till enkäten.

en: The message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
sv_SE: Meddelandet som skall visas som varning för tidsbegränsning (en standardvarning kommer att visas om detta lämnas blankt)

en: The message to display when the time limit has expired (a default message will display if this setting is left blank)
sv_SE: Meddelandet som visas när tiden har gått ut (ett standardmeddelande kommer att visas om detta lämnas blankt)

en: The minimum number of files has not been uploaded.
sv_SE: Minsta antalet filer har inte laddats upp.

en: The new question group/question order was successfully saved.
sv_SE: Den nya ordningen av frågegrupper/frågor sparades.

en: The password can't be empty.
sv_SE: Lösenordet kan inte vara tomt.

en: The password will be generated and sent by email.
sv_SE: Lösenordet kommer att genereras och skickas via e-post.

en: The password you have chosen at the optional settings step.
sv_SE: Lösenordet som du har valt vid det frivilliga steget bland inställningarna.

en: The permissions of this superadmin cannot be updated!
sv_SE: Superadministratörens rättigheter kan inte uppdateras!

en: The plugin settings were saved.
sv_SE: Inställningarna för pluginen sparades.

en: The plugin was not found.
sv_SE: Pluginen hittades inte.

en: The question could not be added. You must enter at least a question code.
sv_SE: Frågan kunde inte läggas till. Du måste åtminstone ange en frågekod.

en: The question could not be added. You must enter at least enter a question code.
sv_SE: Det gick inte att lägga till frågan. Du måste åtminstone fylla i en kod för frågan.

en: The question could not be imported for the following reasons:
sv_SE: Frågan kunde inte importeras på grund av följande skäl:

en: The question group was deleted.
sv_SE: Frågegrupp raderad.

en: The record of your survey responses does not contain any identifying information about you, unless a specific survey question explicitly asked for it.
sv_SE: Ditt deltagande i denna enkät kommer inte innehålla någon identifierande infomation om dig, om inte någon specifik fråga i enkäten uttryckligen frågar om det.

en: The records have been saved successfully!
sv_SE: Posterna har sparats!

en: The redundancy check looks for tables leftover after deactivating a survey. You can delete these if you no longer require them.
sv_SE: Redundanskontrollen kollar efter tabeller som blivit kvar efter en inaktivering av enkät. Du kan radera dessa om du inte längre behöver dem.

en: The related survey is missing.
sv_SE: Den tillhörande enkäten saknas.

en: The requested files do not exist on the server.
sv_SE: De begärda filerna finns inte på servern.

en: The required directory for saving the uploaded files couldn't be created. Please check file premissions on the /upload/surveys directory.
sv_SE: Katalogen som behövs för att spara uppladdade filer kan inte skapas. Kontrollera rättigheterna på katalogen /uploads/surveys.

en: The response record %s was updated.
sv_SE: Svarsposten %s uppdaterades.

en: The response timings table has been renamed to:
sv_SE: Tabellen med tidtagningar har döpts om till:

en: The responses table has been renamed to:
sv_SE: Svarstabellen har döps om till:

en: The responses to this survey are no longer available using LimeSurvey.
sv_SE: Svaren på denna enkät är inte längre tillgängliga från LimeSurvey.

en: The selected attribute was invalid.
sv_SE: Det valda attributet var ogiltigt.

en: The server tried to call an unknown view!
sv_SE: Servern försökte att anropa en okänd vy!

en: The sum must be at least %s
sv_SE: Summan måste vara åtminstone %s

en: The sum must be at most %s
sv_SE: Summan måste högst vara %s

en: The sum must be between %s and %s
sv_SE: Summan måste vara mellan %s och %s

en: The sum must equal %s
sv_SE: Summan måste vara exakt %s

en: The sum must equal %s.
sv_SE: Summan måste vara exakt %s.

en: The sum of the multiple numeric inputs must be greater than this value
sv_SE: Summan av alla de numeriska inmatningarna måste vara större än detta värde

en: The survey cannot be activated until these problems have been resolved.
sv_SE: Enkäten kan inte aktiveras förrän dessa problem har rättats till.

en: The survey description
sv_SE: Enkätens beskrivning

en: The survey participant was successfully updated.
sv_SE: Enkätdeltagarens uppgifter uppdaterades.

en: The survey response table could not be created.
sv_SE: Enkätens svarstabell kunde inte skapas.

en: The survey structure
sv_SE: Enkätstrukturen

en: The survey title
sv_SE: Enkätens titel

en: The survey was successfully expired by setting an expiration date in the survey settings.
sv_SE: Enkäten är nu utgången efter att ett nytt utgångetdatum sattes bland enkätinställningarna.

en: The survey you selected does not exist
sv_SE: Enkäten du valt existerar inte

en: The template upload directory doesn't exist or is not writable.
sv_SE: Foldern för uppladdade mallar finns inte eller är inte skrivbar.

en: The text message that displays in the countdown timer during the countdown
sv_SE: Textmeddelande som visas under nedräkningen

en: The theme upload directory doesn't exist or is not writable.
sv_SE: Temaöverföringskatalogen finns inte eller kan inte skrivas till.

en: The title of your question
sv_SE: Frågans titel

en: The type of your database management system
sv_SE: Typ av databas

en: The update is now complete!
sv_SE: Uppdateringen är nu klar!

en: The update server is currently busy. This usually happens when the update files for a new version are being prepared.
sv_SE: Uppdateringsservern är för närvarande upptagen. Det händer vanligtvis när uppdateringsfilerna för en ny version håller på att förberedas.

en: The user name cannot be changed.
sv_SE: Användarnamnet kan inte ändras.

en: The username already exists.
sv_SE: Det användarnamnet är upptaget.

en: The value of this variable can not be changed
sv_SE: Värdet för den här variabeln kan inte ändras

en: Theme %s does not exist.
sv_SE: Mall %s existerar inte.

en: Theme '%s' does not exist.
sv_SE: Temat '%s' finns inte.

en: Theme '%s' has been uninstalled because it's not compatible with this LimeSurvey version.
sv_SE: Mallen '%s' har avinstallerats eftersom den inte är kompatibel med denna version av LimeSurvey.

en: Theme editor:
sv_SE: Tema redigerare

en: Themes options for this survey group
sv_SE: Mallalternativ för denna enkätgrupp

en: There are %s orphaned default value entries which can be deleted.
sv_SE: Det finns %s ensamma standardvärden som kan raderas.

en: There are %s orphaned question attributes.
sv_SE: Det finns %s ensamma frågeattribut

en: There are %s orphaned quota entries which can be deleted.
sv_SE: Det finns %s ensamma kvotvärden som kan raderas.

en: There are %s orphaned quota language settings which can be deleted.
sv_SE: Det finns %s ensamma kvoters språkinställningar, som kan raderas.

en: There are %s orphaned quota members which can be deleted.
sv_SE: Det finns %s ensamma kvotmedlemmar som kan raderas.

en: There are %s questions in this survey.
sv_SE: Det finns %s frågor i denna enkät.

en: There are empty question groups in this survey - please create at least one question within a question group.
sv_SE: Det finns tomma frågegrupper i denna enkät - du skapa minst en fråga inom en frågegrupp.

en: There are more emails pending than can be sent in one batch. Continue sending emails by clicking below, or wait %s seconds.
sv_SE: Det finns fler väntande e-postmeddelanden än vad som kan skickas i en omgång. Fortsätt skicka genom att klicka nedan, eller vänta %s sekunder.

en: There are no existing conditions in this survey.
sv_SE: Det finns inga villkor i den här enkäten.

en: There are no groups available.
sv_SE: Inga grupper är definierade.

en: There are no label sets which match the survey default language
sv_SE: Det finns inga etikettsamlingar för enkätens standardspråk

en: There are no more questions. Please press the <Submit> button to finish this survey.
sv_SE: Det finns inga mer frågor. Var god att klicka på <Skicka>-knappen för att avsluta denna enkät.

en: There are no participants to be exported.
sv_SE: Inga deltagare att exportera.

en: There are no questions in this group.
sv_SE: Det finns inga frågor i denna grupp.

en: There are no questions in this survey
sv_SE: Det finns inga frågor i enkäten

en: There are no questions in this survey.
sv_SE: Det finns inga frågor i den här enkäten.

en: There are no simple options in this survey theme.
sv_SE: Det finns inga enkla alternativ för detta enkätttema.

en: There are no unmapped attributes
sv_SE: Det finns inga omappade attribut

en: There are security updates available for %s (type: %s).
sv_SE: Det finns säkerhetsuppdateringar tillgängliga för %s (typ: %s).

en: There are two ways to stop a survey. Please read carefully about the two options below and choose the right one for you.
sv_SE: Det finns två sätt att stänga en enkät. Läs noga om de två alternativen och välj det som passar dig bäst.

en: There are {EMAILCOUNT} emails still to be sent.
sv_SE: Det finns fortfarande {EMAILCOUNT} e-postmeddelanden som ska skickas.

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey.
sv_SE: Den här enkäten innehåller {NUMBEROFQUESTIONS} frågor.

en: There has to be at least one language.
sv_SE: Det måste finnas åtminstone ett språk.

en: There is 1 question in this survey
sv_SE: Det finns 1 fråga i enkäten

en: There is 1 question in this survey.
sv_SE: Det finns 1 fråga i denna enkät.

en: There is no matching saved survey.
sv_SE: Det finns ingen passande sparad enkät.

en: There is no matching survey.
sv_SE: Det finns ingen passande enkät.

en: There is {n} user attribute field in this survey participants table.|There are {n} user attribute fields in this survey participants table.
sv_SE: Det finns {n} attributfält i denna enkäts deltagartabell.|Det finns {n} attributfält i denna enkäts deltagartabell.

en: There was a problem deleting the template '%s'. Please check your directory/file permissions.
sv_SE: Det uppstod ett problem vid radering av mallen '%s'. Kontrollera dina mapp-/filrättigheter.

en: There was a problem downloading the update file. Please try to restart the update process.
sv_SE: Det uppstod ett problem vid nedladdningen av uppdateringsfilen. Försök att starta om uppdateringsprocessen.

en: There was a problem updating the user permissions.
sv_SE: Det uppstod ett problem vid uppdatering av användarrättigheter.

en: There was an error using the Google API.
sv_SE: Det uppstod ett fel vid användning av Google API.

en: There was an error when saving your personal settings.
sv_SE: Det uppstod ett fel när dina personliga inställningar skulle sparas.

en: There were errors when trying to populate the database:
sv_SE: Fel uppstod när databasen skulle fyllas med data:

en: There were no eligible emails to send. This will be because none satisfied the criteria of:
sv_SE: Det fanns inga e-postmeddelanden att skicka. Detta beror på att ingen post uppfyllde kraven att:

en: These files will be backed up and then replaced by the update procedure.
sv_SE: Dessa filer kommer att säkerhetskopieras och sedan ersättas av uppdateringsproceduren.

en: They were found to be duplicate using a combination of firstname, lastname and email fields
sv_SE: Det upptäcktes dubbletter genom att jämföra en kombination av fälten förnamn (firstname), efternamn (lastname) och e-post (email)

en: They were found to be duplicate using the participant id field
sv_SE: Det upptäcktes dubbletter genom att använda participant_id-fältet

en: Third choice
sv_SE: Tredje valet

en: This ZIP archive contains no valid Resources files. Import failed.
sv_SE: ZIP-arkivet innehåller inga giltiga resurser. Importen misslyckades.

en: This ZIP archive contains no valid template files. Import failed.
sv_SE: ZIP-arkivet innehåller inga giltiga mallfiler. Importen misslyckades.

en: This action need confirmation.
sv_SE: Den här åtgärden behöver bekräftas.

en: This archive contains a PDF file of the survey, the queXML file of the survey and a queXF banding XML file which can be used with queXF: http://quexf.sourceforge.net/ for processing scanned surveys.
sv_SE: Arkivet innehåller en PDF-fil av enkäten, queXML-filen för enkäten med tillhörande queXF 'banding' XML-fil som kan användas tillsammans med queXF (http://quexf.sourceforge.net/) för att hantera inskannade enkäter.

en: This attribute is automatically mapped
sv_SE: Det här attributet mappas automatiskt

en: This email address cannot be used because it was opted out of this survey.
sv_SE: E-postadressen kan inte användas eftersom den angivit att den inte vill delta i denna enkät.

en: This email address is already registered but the email adress was bounced.
sv_SE: Den här e-postadressen är redan registrerad men brev till den studsade.

en: This feature is only available for MySQL databases. Your database type is %s.
sv_SE: Denna funktion finns bara tillgänglig för MySQL-databaser. Din databas är av typen %s.

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
sv_SE: Detta är inte ett giltigt ZIP-arkiv. Importen misslyckades.

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
sv_SE: Detta är inte en giltig ZIP-fil. Import misslyckades.

en: This file type is not allowed to be uploaded.
sv_SE: Denna filtyp är inte tillåten att laddas upp.

en: This filename is not allowed to be uploaded.
sv_SE: Du får inte ladda upp en fil med det här namnet.

en: This group contains no questions.  You must add questions to this group before you can preview it
sv_SE: Gruppen innehåller inga frågor. Du måste lägga frågor till gruppen innan du kan förhandsvisa gruppen.

en: This group description is fairly vacuous, but quite important.
sv_SE: Beskrivningen av denna grupp är rätt meningslös men ganska viktig.

en: This group does not contain any question(s).
sv_SE: Denna grupp saknar frågor.

en: This group has an error
sv_SE: Denna grupp har ett fel

en: This group is unanswered
sv_SE: Denna grupp är obesvarad

en: This group, by itself, does not contain any syntax errors.
sv_SE: Denna grupp innehåller inte några syntaxfel i sig.

en: This invitation has already been used.
sv_SE: Den här inbjudan har redan använts.

en: This invitation has no uses left.
sv_SE: Denna inbjudan kan inte användas fler gånger.

en: This invitation is not valid anymore.
sv_SE: Den här inbjudan är inte giltig längre.

en: This invitation is not valid yet.
sv_SE: Den här inbjudan är inte giltig ännu.

en: This is a hint text that will be shown to the participant describing the question validation equation.
sv_SE: Det här är en hjälptext som kommer visas för deltagaren och beskriver frågans valideringsuttryck.

en: This is a question help text.
sv_SE: Detta är en hjälptext till en fråga.

en: This is a sample question text. The user was asked to enter a date.
sv_SE: Det här är ett exempel på en frågetext. Användaren ombads mata in ett datum.

en: This is a sample question text. The user was asked to pick an entry.
sv_SE: Det här är ett exempel på en frågetext. Deltagaren ombads välja ett alternativ.

en: This is a sample survey description. It could be quite long.
sv_SE: Det här är ett exempel på en enkäts beskrivning. Den kan vara ganska lång.

en: This is an error message example
sv_SE: Detta är ett exempel på ett felmeddelande

en: This is an update to an unstable version
sv_SE: Den här uppgraderingen görs till en instabil version

en: This is another sample question text - asking for number.
sv_SE: Det här är ytterligare ett exempel på en frågetext - frågar efter ett tal.

en: This is not a .csv file.
sv_SE: Detta är inte en .csv-fil.

en: This is not a valid LimeSurvey survey structure XML file.
sv_SE: Denna fil är inte en giltig XML-fil för LimeSurveys enkätstruktur.

en: This is not a valid email address. Please provide a valid email address or leave it empty.
sv_SE: Detta är inte en giltig epostadress. Vänligen ange en giltig epostadress eller lämna fältet tomt.

en: This is not a valid response data XML file.
sv_SE: Detta är inte en giltig XML-fil för svarsdata.

en: This is not a valid timings data XML file.
sv_SE: Det här är inte en giltig XML-fil för tidtagningsdata.

en: This is one last sample question text - asking for some free text.
sv_SE: Detta är det sista exemplet på en frågetext - frågar efter ett fritextsvar.

en: This is some help text for this question.
sv_SE: Det här är exempel på en hjälptext till en fråga.

en: This is some helpful text.
sv_SE: Det här är en hjälpsam text.

en: This is the LimeSurvey admin interface. Start to build your survey from here.
sv_SE: Detta är administratörsgränssnittet för LimeSurvey. Börja att bygga din enkät här.

en: This is the default email address of the site administrator and used for system messages, contact options and default bounce email.
sv_SE: Det här är den e-postadress som kommer användas för systemmeddelanden, kontaktinfomation och studsande meddelanden.

en: This is the default name of the site administrator and used for system messages and contact options.
sv_SE: Det här är det förvalda namnet för systemadministratören som kommer att användas för systemmeddelanden och kontaktinformation.

en: This is the survey end message.
sv_SE: Detta är slutmeddelandet för enkäten.

en: This name has already been used for this survey. You must use a unique save name.
sv_SE: Det här namnet har redan använts för denna enkät. Du måste ange ett unikt namn när du sparar.

en: This name is reserved for standard template.
sv_SE: Detta namn är reserverat för standardmallen.

en: This name will appear in the survey list overview and in the administration header.
sv_SE: Detta namn kommer att synas i översikten över enkäter och huvudet på administrationsgränssnittet.

en: This participant is not active in any survey
sv_SE: Denna deltagare är inte aktiv i någon enkät

en: This plugin has no settings.
sv_SE: Denna plugin har inga inställningar.

en: This process will delete this survey, and all related groups, questions answers and conditions.
sv_SE: Åtgärden kommer att radera enkäten och alla relaterade grupper, frågor, svar och villkor.

en: This question does not have a question 'type' set.
sv_SE: Denna fråga har inte 'frågetyp' satt.

en: This question has a condition set, however the condition is based on a question that appears after it.
sv_SE: Denna fråga har ett beroende satt, beroendet baseras dock på en fråga som kommer efter denna.

en: This question has at least {n} error.|This question has at least {n} errors.
sv_SE: Frågan har minst {n} fel.|Frågan har minst {n} fel.

en: This question has missing answer options.
sv_SE: Denna fråga saknar svarsalternativ.

en: This question has missing subquestions.
sv_SE: Frågan har saknade delfrågor.

en: This question is always shown.
sv_SE: Denna fråga visas alltid.

en: This question is mandatory
sv_SE: Denna fråga är obligatorisk

en: This question only accept 30 digits including 10 decimals.
sv_SE: Denna fråga accepterar bara tal med 30 siffror inklusive 10 decimaler.

en: This question requires a second answer set but none is set.
sv_SE: Denna fråga kräver en andra etikettgrupp, men ingen har angivits.

en: This question requires answers, but none are set.
sv_SE: Denna fråga kräver svar, men det finns inga definierade.

en: This question type can't be selected.
sv_SE: Denna frågetyp kan inte väljas.

en: This question's SGQA code
sv_SE: Frågans SGQA-kod

en: This question's group ID number
sv_SE: Grupp-ID för den här frågan

en: This question's question ID number
sv_SE: Fråge-ID för den här frågan

en: This question's survey ID number
sv_SE: Enkät-ID för den här frågan

en: This question, by itself, does not contain any syntax errors.
sv_SE: Denna fråga innehåller inga syntaxfel i sig.

en: This response ID is invalid.
sv_SE: Detta svars-ID är ogiltigt.

en: This setting cannot be changed because demo mode is active.
sv_SE: Denna inställning kan inte ändras i demonstrationsläget.

en: This survey cannot be tested or completed for the following reason(s):
sv_SE: Denna enkät kan inte testas eller avslutas av följande skäl:

en: This survey has not been activated. There are no results to browse.
sv_SE: Denna enkät har inte aktiverats. Det finns inga resultat att bläddra i.

en: This survey is active and a responses table exists. If you delete this survey, these responses (and files) will be deleted. We recommend that you export the responses before deleting this survey.
sv_SE: Denna enkät är aktiv och har en tabell för svar. Om du raderar enkäten kommer dessa svar (och filer) också att raderas. Vi rekommenderar att du exporterar svaren innan du raderar enkäten.

en: This survey is active but expired.
sv_SE: Denna enkät är aktiv men har upphört att gälla.

en: This survey is active but has a start date.
sv_SE: Denna enkät är aktiverad men har startdatum satt.

en: This survey is already active.
sv_SE: Denna enkät är redan aktiv.

en: This survey is anonymous.
sv_SE: Den här enkäten är anonym.

en: This survey is currently active.
sv_SE: Denna enkät är aktiv nu.

en: This survey is currently not active. You will not be able to save your responses.
sv_SE: Enkäten är inte aktiv för närvarande. Du kommer inte att kunna spara dina svar.

en: This survey is not active - no responses are available.
sv_SE: Enkäten är inte aktiv - inga svar finns tillgängliga

en: This survey is not active. You must activate the survey before attempting to import a VVexport file.
sv_SE: Enkäten är inte aktiv. Du måste aktivera enkäten innan du kan importera en VV-exportfil.

en: This survey is not yet activated and so your participants won't be able to fill out the survey.
sv_SE: Denna enkät är inte aktiv för tillfället. Dina deltagare kommer därför inte att kunna svara på enkäten.

en: This survey is not yet active. Your response cannot be saved
sv_SE: Denna enkät är inte aktiverad än. Dina svar kan inte sparas

en: This survey is not yet started.
sv_SE: Denna enkät är inte aktiv ännu.

en: This survey is now active, and responses can be recorded.
sv_SE: Enkäten är nu aktiverad och svaren kan sparas.

en: This survey setting has not been imported: %s => %s
sv_SE: Denna enkätinställning har inte importerats: %s => %s

en: This surveys uses anonymized responses, so you can't update your response.
sv_SE: Denna enkät anonymiserar svaren, så du kan inte uppdatera ditt svar.

en: This theme is out of date.
sv_SE: Denna mall är gammal.

en: This tour will help you to easily get a basic understanding of LimeSurvey.
sv_SE: Denna genomgång kommer ge dig en grundläggande förståelse för LimeSurvey.

en: This update will not change the database. No database backup is required.
sv_SE: Denna uppdatering kommer inte ändra databasen. Ingen säkerhetskopiering av databasen är nödvändig.

en: This variable name has already been used.
sv_SE: Detta variabelnamn används redan.

en: This will be the password of admin user.
sv_SE: Det här kommer bli lösenordet för administratörens användarkonto.

en: This will be the userid by which admin of board will login.
sv_SE: Det här är det användarid som administratören för installationen kommer använda för att logga in.

en: This will be your default language.
sv_SE: Detta kommer vara ditt förvalda språk.

en: This will delete all current boxes to restore the default ones. Are you sure you want to continue?
sv_SE: Detta kommer att radera alla nuvarande lådor för att återställa de förvalda. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: This will export a printable version of your survey.
sv_SE: Detta vill exportera en utskrivbar version av din enkät.

en: This will export the survey archive (.lsa) for all selected active surveys. They will be provided in a single ZIP archive.
sv_SE: Detta kommer exportera ett enkätarkiv (.lsa) för alla valda aktiva enkäter. De kommer lagras i en ZIP-fil.

en: This will export the survey structure (.lss) for all selected active surveys. They will be provided in a single ZIP archive.
sv_SE: Detta kommer exportera enkätstrukturen (.lss) för alla valda aktiva enkäter. De kommer lagras i en ZIP-fil.

en: This will replace the existing text. Continue?
sv_SE: Detta kommer att ersätta den existerande texten. Fortsätta?

en: Those files/directories are not writable:
sv_SE: Följande filer/kataloger är inte skrivbara:

en: Three
sv_SE: Tre

en: Time difference (in hours):
sv_SE: Tidsskillnad (i timmar):

en: Time limit
sv_SE: Tidsbegränsning

en: Time limit action
sv_SE: Tidsbegränsnings-åtgärd

en: Time limit countdown message
sv_SE: Nedräkningsmeddelande

en: Time limit disable next
sv_SE: Tidsbegränsning inaktiverar nästa

en: Time limit disable prev
sv_SE: Tidsbegränsning inaktiverar föregående

en: Time limit expiry message
sv_SE: Meddelande att visa när tiden har gått ut

en: Time limit expiry message display time
sv_SE: Tid för visning av meddelande vid utgången tidsbegränsning

en: Time limit message CSS style
sv_SE: CSS-stil för tidsbegränsningsmeddelande

en: Time limit timer CSS style
sv_SE: CSS-stil av nedräknare

en: Time remaining
sv_SE: Återstående tid

en: Time statistics
sv_SE: Tidsstatistik

en: Timer
sv_SE: Tidtagning

en: Timing statistics
sv_SE: Tidtagningsstatistik

en: Timings table could not be created.
sv_SE: Tabell för tidtagning kunde inte skapas.

en: Timings will be saved.
sv_SE: Tidtagning kommer att sparas.

en: Timings will not be saved.
sv_SE: Tidtagningar kommer inte att sparas.

en: Tip:
sv_SE: Tips:

en: Tip: How to display a picture in your theme?
sv_SE: Tips: Hur du visar en bild i din mall?

en: Tip: How to embed a picture in your theme?
sv_SE: Tips: Hur bäddar du in en bild i din mall?

en: Title
sv_SE: Titel

en: Title of subquestion %s was updated to %s.
sv_SE: Rubriken på delfråga %s ändrades till %s.

en: Title:
sv_SE: Titel:

en: To be able to upload images or other content you have to save your survey once first.
sv_SE: För att kunna ladda upp bilder eller annat innehåll, måste du först spara din enkät.

en: To receive a new password by email you have to enter your user name and original email address.
sv_SE: För att få ett nytt lösenord måste du ange ditt avändarnamn och den e-postadress du registrerat dig med.

en: To remain anonymous please use a pseudonym as your username, also an email address is not required.
sv_SE: För att fortsätta vara anonym, vänligen använd en pseudonym som användarnamn. Du behöver inte heller ange en e-postadress.

en: To reorder questions/questiongroups just drag the question/group with your mouse to the desired position.
sv_SE: För att ändra ordning på frågor/frågegrupper, dra-och-släpp frågan/gruppen till den önskade platsen.

en: To use a picture in a .twig file:
sv_SE: Att använda en bild i .pstpl-filen:

en: Toggle advanced options
sv_SE: Slå av/på avancerade alternativ

en: Too low
sv_SE: För lågt

en: Too many labels, can't generate chart
sv_SE: För många etiketter, kan inte skapa diagram

en: Tools
sv_SE: Verktyg

en: Total
sv_SE: Summa

en: Total Errors
sv_SE: Summa fel

en: Total Imported files
sv_SE: Antal importerade filer

en: Total attributes in the central table
sv_SE: Totalt antal attribut i den centrala tabellen

en: Total errors
sv_SE: Totalt antal fel

en: Total imported files
sv_SE: Totalt antal importerade filer

en: Total invitations sent
sv_SE: Antal skickade inbjudningar

en: Total number of files
sv_SE: Totalt antal filer

en: Total numbers of sent reminders
sv_SE: Antal skickade påminnelser

en: Total opted out
sv_SE: Antal som valt att avstå från att svara

en: Total participants in central table
sv_SE: Totalt antal deltagare i den centrala tabellen

en: Total records
sv_SE: Totalt antal poster

en: Total records in survey
sv_SE: Summa poster i denna enkät

en: Total records in survey:
sv_SE: Antalet poster i denna enkät:

en: Total responses
sv_SE: Totalt antal svar

en: Total screened out
sv_SE: Antal som är bortfiltrerade

en: Total size of files
sv_SE: Total storlek för filerna

en: Total storage
sv_SE: Totalt lagringsutrymme

en: Total surveys completed
sv_SE: Antal genomförda enkäter

en: Total time
sv_SE: Total tid

en: Total:
sv_SE: Totalt:

en: Transfer the surveys of this user to:
sv_SE: Flytta enkäterna som tillhör den här användaren till:

en: Translate survey
sv_SE: Översätt enkät

en: Translate to
sv_SE: Översätt till

en: Triangle
sv_SE: Triangel

en: Tried to pop value off of empty stack
sv_SE: Försökte poppa värde från tom stack

en: Try again
sv_SE: Försök igen

en: Try again! Connection with database failed.
sv_SE: Försök igen! Kunde inte koppla upp mot databas.

en: Try again! Creation of database failed.
sv_SE: Försök igen! Kunde inte skapa databasen.

en: Try to import even if question codes don't match
sv_SE: Försök att importera även om frågekoder inte stämmer överens

en: Try to submit again
sv_SE: Försök att skicka igen

en: Turkish
sv_SE: Turkiska

en: Two
sv_SE: Två

en: Type
sv_SE: Typ

en: Type in the 'name' you used to save the survey, and the password.
sv_SE: Fyll i namn och lösenord du använde när du sparade enkäten.

en: Type in the new name to extend %s
sv_SE: Skriv in det nya namnet för att utöka %s

en: Type:
sv_SE: Typ:

en: UJIS for Windows Japanese
sv_SE: UJIS för Windows Japansk

en: URL Description:
sv_SE: Länkbeskrivning

en: URL description (%s)
sv_SE: URL-beskrivning (%s)

en: URL description:
sv_SE: Länkbeskrivning:

en: URL for a respondent to opt-in to this survey
sv_SE: URL för att en respondent ska kunna välja att göra enkäten (opt-in)

en: URL for a respondent to opt-out of this survey
sv_SE: URL för att en respondent ska kunna göra en opt-out för denna enkät

en: URL must be set if autoload URL is turned on!
sv_SE: Länkadress måste anges om inställningen att automatiskt ladda URL är på slagen!

en: URL of the survey
sv_SE: Enkätens URL

en: Ukrainian
sv_SE: Ukrainska

en: Un-quotes a quoted string
sv_SE: Tar bort citattecken från en sträng (un-quote)

en: Unable to backup your database for unknown reason.
sv_SE: Kunde inte säkerhetskopiera din databas på grund av okänt fel.

en: Unable to create directory `%s`.
sv_SE: Kunde inte skapa katalog '%s'.

en: Unable to evaluate binary operator - fewer than 2 entries on stack
sv_SE: Kan inte evaluera den binära operatorn - färre än två operander på stacken

en: Unable to evaluate unary operator - no entries on stack
sv_SE: Kan inte evaluera den unära operatorn - inga operander på stacken

en: Unable to import survey.
sv_SE: Kunde inte importera enkät.

en: Unable to insert record into survey table
sv_SE: Kan inte stoppa in posten i enkätens tabell

en: Unbalanced equation - values left on stack
sv_SE: Obalanserad ekvation - värden kvar på stacken

en: Uncertain
sv_SE: Vet ej

en: Unchanged
sv_SE: Oförändrad

en: Undefined function
sv_SE: Odefinierad funktion

en: Undefined variable
sv_SE: Odefinierad variabel

en: Unit tests of expressions within strings
sv_SE: Enhetstestning av uttryck inom strängar

en: Unknown action or no permission.
sv_SE: Otillåten handling eller ingen behörighet.

en: Unknown box ID!
sv_SE: Okänt ID för låda!

en: Unknown destination build!
sv_SE: Okänd byggversion för mål!

en: Unknown error
sv_SE: Okänt fel

en: Unknown error while reading the file, no survey created.
sv_SE: Okänt fel när filen lästes in, ingen enkät skapades.

en: Unknown error!
sv_SE: Okänt fel!

en: Unknown error.
sv_SE: Okänt fel.

en: Unknown file extension
sv_SE: Okänd filtyp

en: Unknown session
sv_SE: Okänd session

en: Unknown update key!
sv_SE: Okänd uppdateringsnyckel!

en: Unknown view!
sv_SE: Okänd vy!

en: Unlimited
sv_SE: Obegränsad

en: Unlimited administration permissions
sv_SE: Obegränsade administratörsrättigheter

en: Unmapped participant attributes
sv_SE: Omappade deltagarattribut

en: Unsupported syntax
sv_SE: Syntaxen stöds ej

en: Until:
sv_SE: Tills:

en: Unzip error!
sv_SE: Fel vid uppackning!

en: Unzipped file is too big.
sv_SE: Den unzipad filen är för stor.

en: Up to date!
sv_SE: Du kör den senaste versionen!

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Update complete!
sv_SE: Uppdatering färdig!

en: Update condition
sv_SE: Uppdatera beroende

en: Update scenario
sv_SE: Uppdatera scenario

en: Update server busy
sv_SE: Uppdateringsserver upptagen

en: Update survey group:
sv_SE: Uppdatera enkätgrupp:

en: Update type
sv_SE: Uppdateringstyp

en: Update user group
sv_SE: Uppdatera användargrupp

en: Updated
sv_SE: Uppdaterad

en: Upload
sv_SE: Ladda upp

en: Upload a file (maximum size: %d MB):
sv_SE: Ladda upp fil (största filstorlek: %d MB):

en: Upload an image (maximum size: %d MB):
sv_SE: Ladda upp en logotyp (maxstorlek: %d MB):

en: Upload file not found. Check your permissions and path (%s) for the upload directory
sv_SE: Uppladdad fil hittades inte. Kontrollera rättigheterna och sökvägen (%s) till uppladdningskatalogen

en: Upload file|Upload files
sv_SE: Ladda upp fil|Ladda upp filer

en: Upload summary
sv_SE: Ladda upp sammanfattning

en: Upload template file
sv_SE: Uppladdad mallfil

en: Upload your files
sv_SE: Ladda upp din fil / dina filer

en: Uploaded CSV file successfully
sv_SE: CSV-fil blev uppladdad

en: Uploaded label set file needs to have an .lsl extension.
sv_SE: Den uppladdade etikettsamlingen behöver ha .lsl som filändelse.

en: Uploaded resources management
sv_SE: Hantering av uppladdade resurser

en: Uploading
sv_SE: Laddar upp

en: Uploading LDAP Query
sv_SE: Skickar LDAP-fråga

en: Uppercase the first character of each word in a string
sv_SE: Gör första tecknet av varje ord i en sträng versal

en: Usage of processString without a string in your template
sv_SE: Användning av processString utan en sträng i din mall

en: Use CAPTCHA for registration:
sv_SE: Använd CAPTCHA för registrering:

en: Use CAPTCHA for save and load:
sv_SE: Använd CAPTCHA för att spara och ladda:

en: Use CAPTCHA for survey access:
sv_SE: Använd CAPTCHA för åtkomst till enkäten:

en: Use ComfortUpdate
sv_SE: Använd "ComfortUpdate" (automatisk uppdatering)

en: Use LDAP authentication
sv_SE: Använd LDAP-autentisering

en: Use a customized question theme for this question
sv_SE: Använd en anpassad frågemall för denna fråga

en: Use accessible dropdown boxes instead of calendar popup
sv_SE: Använd användagränssnittvänliga rullgardinsmenyer istället för en popupruta med kalender

en: Use button group or radio list
sv_SE: Använd knapp-grupp eller radiolista

en: Use checkbox layout
sv_SE: Använd layout med kryssrutor

en: Use dropdown presentation
sv_SE: Använd rullgardinsmeny

en: Use global settings
sv_SE: Använd globala inställningar

en: Use internal database authentication
sv_SE: Använd intern autentiseringsdatabas

en: Use mapping service
sv_SE: Använd karttjänst

en: Use same default value across languages:
sv_SE: Använd samma standardvärde för alla språk:

en: Use settings below
sv_SE: Använd inställningarna nedan

en: Use slider layout
sv_SE: Layout med skjutreglage

en: Use web server authentication
sv_SE: Använd webbautentiseringsserver

en: Used bounce settings:
sv_SE: Använd inställning för studs:

en: Used/free space for file uploads
sv_SE: Använt/ledigt utrymme för filuppladdningar

en: User
sv_SE: Användare

en: User '%s' was successfully deleted.
sv_SE: Användaren '%s' raderades.

en: User ID
sv_SE: Användar-ID

en: User added.
sv_SE: Användare tillagd.

en: User administration
sv_SE: Användaradministration

en: User already exists in the group.
sv_SE: Användaren finns redan i gruppen.

en: User control
sv_SE: Användarkontroll

en: User data
sv_SE: Användardata

en: User does not exist in the group.
sv_SE: Användaren finns inte i den här gruppen.

en: User group
sv_SE: Användargrupp

en: User group ID
sv_SE: Användargrupps-ID

en: User group added.
sv_SE: Användargrupp sparad

en: User group list
sv_SE: Lista över användargrupper

en: User group successfully added!
sv_SE: Användargruppen har lagts till!

en: User group successfully saved!
sv_SE: Användargruppen har skapats!

en: User groups
sv_SE: Användargrupper

en: User name
sv_SE: Användarnamn

en: User name:
sv_SE: Användarnamn:

en: User not found.
sv_SE: Kan inte hitta användaren.

en: User registration at '%s'
sv_SE: Registrering av användare på  '%s'

en: User removed.
sv_SE: Användaren borttagen.

en: User with whom the participants are to be shared:
sv_SE: Användare med vilken deltagarna ska delas:

en: User?
sv_SE: Användare?

en: Username
sv_SE: Användarnamn

en: Username already exists.
sv_SE: Användarnamnet finns redan.

en: Username not found in LDAP server
sv_SE: Användarnamn hittas inte i LDAP-servern

en: Username:
sv_SE: Användarnamn:

en: Username: %s
sv_SE: Användarnamn: %s

en: Users
sv_SE: Användare

en: Uses left
sv_SE: Användningar kvar

en: Uses left:
sv_SE: Användningar kvar:

en: Using the chart type selector you can force the graph type for all selected questions.
sv_SE: Genom att använda diagramtypens väljare kan du tvinga diagramtypen för alla valda frågor.

en: Using type coercion may break your data; use with care or not at all if possible.
sv_SE: Om du använder datatypsöversättning kan du förstöra ditt data; använd med försiktighet eller inte alls om det är möjligt.

en: Usually this is caused by having too many (sub-)questions in your survey. Please try removing questions from your survey.
sv_SE: Detta händer vanligtvis om du har för många (del-)frågor i din enkät. Prova att radera frågor från enkäten.

en: VV export version:
sv_SE: VV-export-version:

en: Valid from
sv_SE: Giltig från och med

en: Valid until
sv_SE: Giltig till och med

en: Valid until:
sv_SE: Giltig till och med:

en: Valid username but not authorized by group restriction
sv_SE: Giltigt användarnamn men saknar behörighet på grund av grupprestriktioner

en: Validate ExpressionScript
sv_SE: Validera ExpressionScript

en: Validate expression in email : %s
sv_SE: Validera uttryck i epost: %s

en: Validate quota
sv_SE: Valideringskvot

en: Validation of quota %s
sv_SE: Validering av kvot %s

en: Validation:
sv_SE: Utvärdering:

en: Value
sv_SE: Värde

en: Value range allows missing
sv_SE: Intervall för värde tillåter tomma värden

en: Values:
sv_SE: Värden:

en: Verify username and try again
sv_SE: Kontrollera användarnamn och försök igen

en: Vertical
sv_SE: Vertikal

en: Vietnamese
sv_SE: Vietnamesiska

en: View Saved but not submitted Responses
sv_SE: Titta på sparade men inte skickade svar

en: View in CPDB
sv_SE: Visa i CPDB

en: View labels
sv_SE: Visa etiketter

en: View policy
sv_SE: Se policy

en: View response
sv_SE: Visa svar

en: View response ID %d
sv_SE: Visa svar ID %d

en: View response URL
sv_SE: Länk för att se svar

en: View response as queXML PDF
sv_SE: Visa svar som queXML-PDF

en: View response details
sv_SE: Visa svarsdetaljer

en: View response details as queXML PDF
sv_SE: Visa svar som queXML-PDF

en: View statistics
sv_SE: Visa statistik

en: View summary of all available fields:
sv_SE: Visa sammanfattning över alla tillgängliga fält:

en: View the statistics for this survey.
sv_SE: Visa statistiken för denna enkät

en: View this record
sv_SE: Visa den här posten

en: View users
sv_SE: Visa användare

en: View without the filter.
sv_SE: Visa utan filtret.

en: View/read
sv_SE: Visa

en: Viewing file '%s'
sv_SE: Visar filen '%s'

en: Viewing response (ID %s)
sv_SE: Visar svar (ID %s)

en: Visible
sv_SE: Synlig

en: Visible:
sv_SE: Synlig:

en: Visit our website!
sv_SE: Besök vår hemsida!

en: Warn and move on
sv_SE: Varna och gå vidare

en: Warning
sv_SE: Varning

en: Warning!
sv_SE: Varning!

en: Warning! Admin bounce email was not saved because it was not valid.
sv_SE: Varning! E-postadress för studsande meddelanden till administratören sparades inte då angiven adress inte är en giltig e-postadress.

en: Warning: Before turning on HTTPS,%s check if this link works.%s
sv_SE: Varning: innan du slår på HTTPS, %s testa att den här länken fungerar.%s

en: Warning: Deleted participants entries cannot be recovered.
sv_SE: Varning: Raderade deltagares poster kan inte återställas.

en: Warning: Please read this carefully before proceeding!
sv_SE: Varning: Läs detta noggrant innan du fortsätter!

en: Warning: The following files/directories need to be updated but their permissions are set to read-only.
sv_SE: Varning: Följande filer/kataloger behöver uppdateras men rättigheterna på dem är satta till read-only.

en: Warning: You are still using the default password ('password'). Please change your password and re-login again.
sv_SE: Varning: Du använder fortfarande det förinställda lösenordet ('password'). Ändra lösenordet och logga in igen.

en: Warnings
sv_SE: Varningar

en: We are sorry but the survey is expired and no longer available.
sv_SE: Vi är ledsna men sista svarsdatum för enkäten har passerats och den är inte längre tillgänglig.

en: We are sorry but there was a system error and your file was not saved. An email has been dispatched to notify the survey administrator.
sv_SE: Vi beklagar. Ett systemfel uppstod och din fil sparades inte. E-post har skickats till enkätens administratör för att informera om felet.

en: We are sorry but this information is only available to superadministrators.
sv_SE: Tyvärr är denna information endast tillgänglig för superadministratörer.

en: We are sorry but you are not allowed to enter this survey.
sv_SE: Du inte har behörighet att delta i denna enkät, tyvärr.

en: We are sorry but you don't have permissions to do this.
sv_SE: Du har inte behörighet att göra det här.

en: We are sorry but your session has expired.
sv_SE: Tyvärr har din session upphört.

en: We can not guarantee optimum operation. It would be preferable to no longer use it or to make it compatible with the version %s of the LimeSurvey API.
sv_SE: Vi kan inte garantera optimal funktion. Det är att föredra att inte längre använda den eller att göra den kompatibel med version %s av LimeSurvey API:et.

en: We could not zip your database!
sv_SE: Vi kunde inte komprimera din databas!

en: We couldn't reach the server or the server didn't provide any answer. Please try again in few minutes.
sv_SE: Vi kunde inte nå servern eller servern svarade inte. Försök igen om några minuter.

en: We recommend that before you delete this survey you export the entire survey from the main administration screen.
sv_SE: Vi föreslår att du innan du raderar enkäten exporterar hela enkäten från administrationens huvudsida.

en: We recommend that before you proceed, you export the entire survey from the main administration screen.
sv_SE: Vi föreslår att du, innan du fortsätter, exporterar hela enkäten från administrationens huvudsida.

en: Web server authentication method is not allowed for this user
sv_SE: Autentiseringsmetoden med webbserver är inte tillåten för den här användaren

en: Web server info
sv_SE: Webbserverns information

en: Web server name
sv_SE: Webbserverns namn

en: Web server software
sv_SE: Webbserverprogramvara

en: Welcome
sv_SE: Välkommen

en: Welcome %s!
sv_SE: Välkommen %s!

en: Welcome and end text
sv_SE: Välkomst- och avslutningstext

en: Welcome message:
sv_SE: Välkomstmeddelande:

en: Welcome to %s!
sv_SE: Välkommen till %s!

en: Welcome to LimeSurvey!
sv_SE: Välkommen till LimeSurvey!

en: Welcome to the LimeSurvey ComfortUpdate!
sv_SE: Välkommen till LimeSurvey ComfortUpdate!

en: Welcome to the LimeSurvey installation wizard. This wizard will guide you through the installation, database setup and initial configuration of LimeSurvey.
sv_SE: Välkommen till LimeSurveys installationsguide. Den här guiden kommer leda dig genom installationen, databaskonfigurationen och de första inställningarna för LimeSurvey.

en: Welcome to this sample survey
sv_SE: Välkommen till denna exempelenkät

en: Welcome:
sv_SE: Välkommen:

en: Welsh
sv_SE: Walesiska/Kymriska

en: What good would your survey be without questions?
sv_SE: Till vilken nytta skulle din enkät vara utan några frågor?

en: When an imported record matches an existing record ID:
sv_SE: När en importerad post har samma ID som en befintlig post:

en: While the survey is activated, you can't add or remove a group or question.
sv_SE: När enkäten är aktiverad kan du inte lägga till eller ta bort frågegrupper eller frågor.

en: Width of PDF header logo:
sv_SE: Bredd på logo i PDF-huvud

en: Windows Arabic (Windows-1256)
sv_SE: Windows Arabisk (Windows-1256)

en: Windows Baltic (Windows-1257)
sv_SE: Windows Batisk (Windows-1257)

en: Windows Central European (Windows-1250)
sv_SE: Windows Centraleuropeisk (Windows-1250)

en: Windows Cyrillic (Windows-1251)
sv_SE: Windows Kryllisk (Windows-1251)

en: Windows-31J - SJIS for Windows Japanese (cp932)
sv_SE: Windows-31J - SJIS för Windows Japansk (cp932)

en: With non-anonymized responses (and the survey participants table field 'Uses left' set to 1) if the participant closes the survey and opens it again (by using the survey link) his previous answers will be reloaded.
sv_SE: Med icke-anonyma svar (och om fältet "Användningar kvar" i behörighetskodstabellen är satt till 1) så kan en deltagare stänga enkäten och öppna den igen (genom att använda sin personliga länk till enkäten) och få sina tidigare ifyllda svar visade.

en: With real vv file : questions code are in second line
sv_SE: Med korrekt vv-fil: frågekoder finns på andra raden.

en: Write error!
sv_SE: Skrivfel!

en: Wrong decryption key! Decryption key has changed since this data were last saved, so data can't be decrypted. Please consult our manual at %s.
sv_SE: Fel dekrypteringsnyckel! Dekrypteringsnyckeln har ändrats sedan dessa data senast sparades, så data kan inte dekrypteras. Se vår manual på %s.

en: X-Scale
sv_SE: X-Skala

en: XML themes
sv_SE: XML-tema

en: Y-Scale
sv_SE: Y-Skala

en: Year
sv_SE: År

en: Yes
sv_SE: Ja

en: Yes - Delete Them!
sv_SE: Ja - Radera dem!

en: Yes, delete
sv_SE: Ja, radera

en: Yes/No
sv_SE: Ja/Nej

en: You are about to delete all conditions on this survey's questions
sv_SE: Du är på väg att radera alla beroenden i enkätens frågor

en: You are about to delete this survey
sv_SE: Du är på väg att radera den här enkäten

en: You are about to replace an existing label set with the current answer options.
sv_SE: Du är på väg att ersätta en befintlig etikettsamling med de nuvarande svarsalternativ.

en: You are already a part of this survey.
sv_SE: Du är redan en aktiv deltagare i den här enkäten.

en: You are editing an entry of the main menu!
sv_SE: Du redigerar en post på huvudmenyn!

en: You are editing the main menu!
sv_SE: Du redigerar huvudmenyn!

en: You are not a participant in this survey.
sv_SE: Du är inte inbjuden att delta i denna enkät.

en: You are not allowed to edit your own user permissions.
sv_SE: Du kan inte redigera dina egna användarrättigheter.

en: You are not allowed to print answers.
sv_SE: Du har inte tillåtelse att skriva ut svar.

en: You are not authorized to delete label sets.
sv_SE: Du har inte behörighet att radera etikettsamlingar.

en: You are not authorized to delete questions.
sv_SE: Du har inte behörighet att radera frågor.

en: You are registered but an error happened when trying to send the email - please contact the survey administrator.
sv_SE: Du är registrerad men ett fel inträffade när vi försökte skicka e-post - var vänlig kontakta enkätens administratör.

en: You can add your custom themes in upload/admintheme
sv_SE: Du kan lägga till din skräddarsydda mall i upload/admintheme

en: You can get a free trial update key from %syour account on the limesurvey.org website%s.
sv_SE: Du kan få en fri testuppdateringsnyckel från %sditt konto på webbplatsen limesurvey.org%s.

en: You can import all old responses that are compatible with your current survey. Compatibility is determined by comparing column types and names, the ID field is always ignored.
sv_SE: Du kan importera alla gamla svar som är kompatibla med din nuvarande enkät. Kompatibilitet bestämms genom att jämföra kolumnernas typer och namn. Fält-ID ignoreras alltid.

en: You can leave these settings blank and change them later
sv_SE: Du kan lämna dessa fält tomma och ändra dem senare

en: You can load a survey that you have previously saved from this screen.
sv_SE: Du kan öppna en enkät som du tidigare sparat från denna sida.

en: You can not add a group if survey is active.
sv_SE: Du kan inte lägga till grupper när enkäten är aktiv.

en: You can not add or remove the group owner from the group.
sv_SE: Du kan inte lägga till eller ta bort gruppens ägare från användargruppen.

en: You can now %sadd a question%s in this group.
sv_SE: Nu kan du %slägga till en fråga%s i gruppen.

en: You can now close this modal box.
sv_SE: Nu kan du stänga denna modala dialogruta.

en: You can now continue updating your LimeSurvey Installation.
sv_SE: Nu kan du fortsätta uppdatera din installation av LimeSurvey.

en: You can switch to the closed-access mode by initialising a survey participants table by using the button below.
sv_SE: Du kan byta till läget stängd åtkomst genom att initialisera en tabell för behörighetskoder med knappen nedan.

en: You can upload %s under %s KB each.
sv_SE: Du kan ladda upp %s, var och en under %s KB.

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 0. If minimum value is not set, this value is used.
sv_SE: Du kan använda uttryckshanteraren, men detta uttryck måste evaluera till en siffra innan sidan visas, annars blir värdet 0. Om inget minimivärde är satt används detta värde.

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 1.
sv_SE: Du kan använda uttryckshanteraren, men detta uttryck måste evaluera till en siffra innan sidan visas, annars blir värdet 1.

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 100. If maximum value is not set, this value is used.
sv_SE: Du kan använda uttryckshanteraren, men detta uttryck måste evaluera till en siffra innan sidan visas, annars blir värdet 100. Om inget maxvärde är satt används detta värde.

en: You can use now the following credentials to log into the site:
sv_SE: Du kan använda nedanstående uppgifter för att logga in på webbplatsen:

en: You can use operators in the search filters (eg: >, <, >=, <=, = )
sv_SE: Du kan använda operatorer i sökfilret (t ex: >, <, >=, <=, =)

en: You can't add questions while the survey is active.
sv_SE: Du kan inte lägga till frågor medan enkäten är aktiv.

en: You can't change password if demo mode is active.
sv_SE: Du kan inte ändra lösenord om demoläge är aktiverat.

en: You can't copy a question if the survey is active.
sv_SE: Du kan inte kopiera en fråga om enkäten är aktiv.

en: You can't delete a question if the survey is active.
sv_SE: Du kan inte radera en fråga om enkäten är aktiv.

en: You can't delete this question group because the survey is currently active.
sv_SE: Du kan inte radera frågan eftersom enkäten är aktiv.

en: You can't import the theme '%s' because '%s'  is not installed.
sv_SE: Du kan inte importera mallen '%s' eftersom '%s' inte är installerad.

en: You can't insert a new question when the survey is active.
sv_SE: Du kan inte lägga till en ny fråga när enkäten är aktiv.

en: You can't remove the default language.
sv_SE: Du kan inte ta bort grundspråket.

en: You can't update question code for an active survey.
sv_SE: Du kan inte ändra frågekoden för en aktiv enkät.

en: You cannot delete the last answer option.
sv_SE: Du kan inte radera det sista svarsalternativet.

en: You cannot proceed until you enter some text for one or more questions.
sv_SE: Du kan inte fortsätta förrän du fyllt i text för en eller flera frågor.

en: You did not answer to the security question.
sv_SE: Du svarade inte på säkerhetsfrågan.

en: You did not provide a name.
sv_SE: Du angav inget namn.

en: You did not provide a password.
sv_SE: Du angav inget lösenord.

en: You didn't save your changes!
sv_SE: Du sparade inte dina ändringar!

en: You disabled ComfortUpdate in your configuration file.
sv_SE: Du har slagit av ComfortUpdate i din konfigurationsfil.

en: You do not have permission to access this page.
sv_SE: Du har inte behörighet att se denna sida.

en: You do not have the Freetype Library installed. Showing charts requires the Freetype library to function properly.
sv_SE: Du har inte FreeType-biblioteket installerat. För att visa diagram måste detta bibliotek vara installerat.

en: You do not have the GD Library installed. Showing charts requires the GD library to function properly.
sv_SE: Du har inte GD-biblioteket installerat. För att visa diagram måste detta bibliotek vara installerat.

en: You do not have the required ZIP library installed in PHP.
sv_SE: Du har inte installerat det nödvändiga ZIP-biblioteket i PHP.

en: You don't need an update key.
sv_SE: Du behöver ingen uppdateringsnyckel.

en: You got {TOTAL} points out of 3 possible points.
sv_SE: Du fick {TOTAL} poäng av 3 möjliga.

en: You have already been removed from the central participants list for this site
sv_SE: Du har redan blivit borttagen från den centrala deltagarlistan för den här installationen

en: You have already completed this survey.
sv_SE: Du har redan svarat på den här enkäten.

en: You have an error inside your local installation of LimeSurvey. See:
sv_SE: Du har ett fel i din lokala LimeSurvey-installation. Se:

en: You have been already removed from this survey.
sv_SE: Du har redan tagits bort från denna enkät.

en: You have been removed from the central participants list for this site
sv_SE: Du har tagits bort från den centrala deltagarlistan för denna installation

en: You have been successfully added back to this survey.
sv_SE: Du har lagts tillbaka som aktiv deltagare för den här enkäten.

en: You have been successfully removed from this survey.
sv_SE: Du har tagits bort från denna enkät.

en: You have exceeded the number of maximum login attempts. Please wait %d minutes before trying again.
sv_SE: Du har överskridit det maximala antalet tillåtna inloggningsförsök. Var god vänta %d minuter innan du försöker igen.

en: You have not selected a question
sv_SE: Du har inte valt någon fråga

en: You have not selected a survey
sv_SE: Du har inte valt någon enkät

en: You have to pair this field with an existing attribute.
sv_SE: Du måste para ihop detta fält med ett existerande attribut.

en: You have to select a file.
sv_SE: Du måste para ihop detta fält med ett existerande attribut.

en: You have to select at least one label set.
sv_SE: Du måste välja minst en etikettsamling.

en: You may not use slashes or ampersands in your name or password.
sv_SE: Du får inte använda snedstreck eller och-tecken i ditt namn eller lösenord.

en: You may register for this survey but you have to wait for the %s before starting the survey.
sv_SE: Du kan anmäla dig till denna enkät men du måste vänta tills den %s innan du kan börja besvara den.

en: You may register for this survey if you wish to take part.
sv_SE: Du kan registrera dig för den här enkäten om du vill delta.

en: You must be registered to complete this survey
sv_SE: Du måste vara registrerad för att genomföra den här enkäten

en: You must enter a valid email. Please try again.
sv_SE: Du måste ange en giltig e-postadress. Var god försök igen.

en: You must first create a question group.
sv_SE: Du måste skapa en frågegrupp först.

en: You must set according write permissions on these filese before you can proceed. If you are unsure what to do please contact your system administrator for advice.
sv_SE: Du måste ge skrivrättigheter på dessa filer innan du kan gå vidare. Om du inte vet vad du behöver göra, kontakta din systemadministratör för råd.

en: You must supply a name for this saved session.
sv_SE: Du måste ange ett namn för den här svarssessionen.

en: You must supply a password for this saved session.
sv_SE: Du måste ange ett lösenord för den här omgången svar.

en: You need to add answer options to this question
sv_SE: Du måste lägga till svarsalternativ till denna fråga

en: You need to add question groups
sv_SE: Du måste lägga till frågegrupper

en: You need to add questions
sv_SE: Du måste skapa frågor

en: You need to add subquestions to this question
sv_SE: Du måste lägga till delfrågor till denna fråga

en: You need to upload %s more files for this question.
    Are you sure you want to exit?
sv_SE: Du måste ladda upp %s mer filer för den här frågan.
    Är du säker på att du vill avbryta?

en: You should export your responses before deactivating.
sv_SE: Du bör exportera svaren innan du stänger ner enkäten.

en: You should have a great time doing this
sv_SE: Du kommer förhoppningsvis ha riktigt roligt när du deltar i enkäten

en: You should note the name(s) of the table(s) in case you need to access this information later.
sv_SE: Du bör skriva ned namnen på tabellerna i händelse av att du måste komma åt denna information vid ett senare tillfälle.

en: You should only activate a survey when you are absolutely certain that your survey setup is finished and will not need changing.
sv_SE: Du bör bara aktivera en enkät när du är absolut säker att enkätens uppbyggnad är klar och inte kommer att behöva ändras.

en: You will be redirected in about 5 secs. If not, click <a href="%s">here</a>.
sv_SE: Du kommer omdirigeras om ungefär 5 sekunder. Om inte, klicka <a href="%s">här</a>.

en: You will not be able to update because your previous LimeSurvey version is too old.
sv_SE: Du kan inte uppgradera för din befintliga installation av LimeSurvey är för gammal.

en: You'll be redirected to the database update or (if your database is already up to date) to the administration login in 5 seconds. If not, please click %shere%s.
sv_SE: Du kommer att omdirigeras till databasuppdateringssteget eller (om databasen redan är uppdaterad) till loginsidan för det administrativa gränssnittet om 5 sekunder. Om inte, klicka %shär%s.

en: You've been logged out due to inactivity. Please log in again.
sv_SE: Du har loggats ut på grund av inaktivitet. Vänligen logga in ingen.

en: Your Choices
sv_SE: Dina val

en: Your LimeSurvey installation is checked if the update can be run successfully.
sv_SE: Din LimeSurvey-installation kommer kontrolleras ifall uppdateringen kan köras.

en: Your Privacy policy text is shown here.
sv_SE: Ditt sekretesspolicy meddelande visas här.

en: Your Ranking
sv_SE: Din rangordning

en: Your answer
sv_SE: Ditt svar

en: Your answer must be %s
sv_SE: Ditt svar måste vara %s

en: Your answer must be at least %s
sv_SE: Ditt svar måste vara minst %s

en: Your answer must be at most %s
sv_SE: Ditt svar måste vara högst %s

en: Your answer must be between %s and %s
sv_SE: Ditt svar måste vara mellan %s och %s

en: Your answer to the security question was not correct - please try again.
sv_SE: Ditt svar till säkerhetsfrågan var inte korrekt, var god försök igen.

en: Your assessment
sv_SE: Din utvärdering

en: Your browser reports that it was used previously to answer this survey. We are resetting the session so that you can start from the beginning.
sv_SE: Din webbläsare har redan använts för att svara på denna enkät. Sessionen kommer att nollställas så att du kan börja besvara enkäten från början.

en: Your browser screen size is too small to use the administration properly. The minimum size required is 1280*1024 px.
sv_SE: Din webbläsares fönster är för litet för att kunna använda administrationsgränssnittet på rätt sätt. Minsta storlek som behövs är 1280*1024 pixlar.

en: Your choices
sv_SE: Dina val

en: Your data should be imported now, the data.frame is named "data", the variable.labels are attributes of data ("attributes(data)$variable.labels"), like for foreign:read.spss.
sv_SE: Dina data bör nu vara importerade. data.frame har döpts till "data" och variable.labels är attribut till data ("attributes(data)$variable.labels"), som för foreign:read.spss

en: Your data should be imported now.
sv_SE: Ditt data bör vara importerat nu.

en: Your database is too big to be saved!
sv_SE: Din databas är för stor för att kunna sparas!

en: Your database server password.
sv_SE: Lösenordet till din databasanvändare.

en: Your database server user name. In most cases "root" will work.
sv_SE: Användarnamnet för den användare du behöver för att komma åt databasen. I många fall fungerar "root".

en: Your database type is not MySQL!
sv_SE: Din databastyp är inte MySQL!

en: Your email address:
sv_SE: Din e-postadress

en: Your have to answer the security question - please try again.
sv_SE: Du har inte svarat på säkerhetsfrågan, vänligen försök igen.

en: Your key has been updated and validated! You can now use ComfortUpdate.
sv_SE: Din nyckel har uppdaterats och validerats! Du kan använda ComfortUpdate.

en: Your key is unknown by the update server.
sv_SE: Din nyckel är okänd för uppdateringsservern.

en: Your new password was not saved because it matches the old password.
sv_SE: Ditt nya lösenord sparades inte eftersom det är samma som ditt gamla lösenord.

en: Your new password was not saved because the old password was wrong.
sv_SE: Ditt nya lösenord sparades inte eftersom du skrev fel gammalt lösenord.

en: Your new password was not saved because the passwords did not match.
sv_SE: Ditt nya lösenord sparades inte eftersom du inte skrev in samma lösenord två gånger.

en: Your new survey was created.
sv_SE: Din nya enkät skapades.

en: Your new survey was created. We also created a first question group and an example question for you.
sv_SE: Din nya enkät har skapats. Vi har också skapat en första frågegrupp och en exempelfråga åt dig.

en: Your passwords do not match.
sv_SE: Lösenorden stämmer inte överens.

en: Your personal settings were successfully saved.
sv_SE: Dina personliga inställningar sparades.

en: Your preferred language will be used through out the installation process.
sv_SE: Detta språk kommer användas under installationsprocessen.

en: Your ranking
sv_SE: Din rankning

en: Your response table will be renamed to:
sv_SE: Din tabell med svar kommer att döpas om till:

en: Your responses have not been lost and have been emailed to the survey administrator and will be entered into our database at a later point.
sv_SE: Dina svar har inte försvunnit, utan de har mailats till enkätadministratören och kommer att läggas in i databasen vid ett senare tillfälle.

en: Your responses were successfully saved.
sv_SE: Dina svar sparades.

en: Your session with the ComfortUpdate server is not valid or expired. Please restart the process.
sv_SE: Din session med ComfortUpdate-servern är inte giltig eller har förfallit. Var god starta om uppdateringsprocessen.

en: Your survey responses have been recorded.
sv_SE: Dina enkätsvar är sparade.

en: Your survey responses have been saved successfully.  You will be sent a confirmation e-mail. Please make sure to save your password, since we will not be able to retrieve it for you.
sv_SE: Dina enkätsvar har sparats. Du kommer att få en bekräftelse via e-post. Var god spara lösenordet i detta brev då vi har inte möjlighet att återskapa det åt dig.

en: Your survey was successfully saved.
sv_SE: Din enkät sparades

en: Your survey will be saved using that name and password, and can be completed later by logging in with the same name and password.
sv_SE: Din enkät kommer att sparas med detta namn och lösenord och du kan senare fortsätta fylla i den genom att logga in med samma namn och lösenord.

en: Your system configuration:
sv_SE: Din systemkonfiguration:

en: Your time to answer this question has expired
sv_SE: Din tid till att besvara denna fråga har tagit slut

en: Your time to answer this question has nearly expired. You have {TIME} remaining.
sv_SE: Din tid att besvara denna fråga har nästan tagit slut. Du har {TIME} kvar.

en: Your update key has exceeded the maximum number updates!
sv_SE: Din uppdateringsnyckeln har använts för mer än det maximala antalet tillåtna uppdateringar!

en: Your update key has expired!
sv_SE: Din uppdateringsnyckel är gammal!

en: Your update key is invalid and was removed.
sv_SE: Din uppdateringsnyckel är ogiltig och blev borttagen.

en: Your update key:
sv_SE: Din uppdateringsnyckel:

en: Your user data for accessing %s
sv_SE: Användardata för åtkomst av %s

en: Your version is not updatable via ComfortUpdate. Please update manually.
sv_SE: Din version går inte att uppdatera via ComfortUpdate. Vad god uppdatera manuellt.

en: Your version is up to date!
sv_SE: Din version är den senaste!

en: Zip error!
sv_SE: Zip-fel!

en: Zip file not found!
sv_SE: Kunde inte hitta zip-fil!

en: Zoom level
sv_SE: Inzoomningsnivå

en: addslashes
sv_SE: addslashes (lägg till snedstreck)

en: and
sv_SE: och

en: at question
sv_SE: vid fråga

en: checked
sv_SE: markerad

en: completed
sv_SE: avslutad

en: d-m-yyyy
sv_SE: d-m-åååå

en: d.m.yyyy
sv_SE: d.m.åååå

en: d/m/yyyy
sv_SE: d/m/åååå

en: dd-mm-yyyy
sv_SE: dd-mm-åååå

en: dd.mm.yyyy
sv_SE: dd.mm.åååå

en: dd/mm/yyyy
sv_SE: dd/mm/åååå

en: deleted
sv_SE: raderad

en: digit:       source("filename", encoding = "UTF-8")        on the R command window, replace filename with the actual filename
sv_SE: siffra: source("filename", encoding = "UTF-8") i kommandofönstret för R, ersätt filename med det korrekta filnamnet

en: directory
sv_SE: katalog

en: equals
sv_SE: är lika med

en: extends_
sv_SE: utökar_

en: having a valid email address
sv_SE: ha en giltig e-postadress

en: hours
sv_SE: timmar

en: if:
sv_SE: om:

en: inherited
sv_SE: ärvd

en: is
sv_SE: är lika med

en: is NOT
sv_SE: är INTE lika med

en: is greater than
sv_SE: är större än

en: is greater than or equal to
sv_SE: är större än eller lika med

en: is less than
sv_SE: är mindre än

en: is less than or equal to
sv_SE: är mindre än eller lika med

en: is lesser than
sv_SE: är mindre än

en: is like
sv_SE: är likamed

en: is matched (regexp)
sv_SE: matchar (regexp)

en: is not like
sv_SE: är skild från

en: minitab method
sv_SE: Minitab-metod

en: mins
sv_SE: minuter

en: mm-dd-yyyy
sv_SE: mm-dd-åååå

en: mm.dd.yyyy
sv_SE: mm.dd.åååå

en: mm/dd/yyyy
sv_SE: mm/dd/åååå

en: not checked
sv_SE: ej markerad

en: not having already completed the survey
sv_SE: har inte redan fullfört enkäten

en: not having been sent an invitation already
sv_SE: inte ha fått en inbjudan redan

en: only apply to certain question types
sv_SE: endast applicera för vissa frågetyper

en: or
sv_SE: eller

en: page
sv_SE: sida

en: queXML PDF export
sv_SE: queXML PDF-export

en: queXML format (*.xml)
sv_SE: queXML-format (.xml)

en: quota language settings
sv_SE: språkinställningar för kvoten

en: quota members
sv_SE: deltagare gentemot kvoten

en: responses
sv_SE: svar

en: running
sv_SE: pågår

en: seconds
sv_SE: sekunder

en: selected
sv_SE: vald (a)

en: stable
sv_SE: stabil (stable)

en: table
sv_SE: tabell

en: timings
sv_SE: tidtagningar

en: to:
sv_SE: Till:

en: unknown
sv_SE: okänt

en: unstable
sv_SE: instabil (unstable)

en: visit http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php for more information
sv_SE: Besök http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php för vidare information

en: yyyy-mm-dd
sv_SE: åååå-mm-dd

en: yyyy.mm.dd
sv_SE: åååå.mm.dd

en: yyyy/mm/dd
sv_SE: åååå/mm/dd

en: {n} question contains errors that need to be corrected.|{n} questions contain errors that need to be corrected.
sv_SE: {n} fråga innehåller fel som måste korrigeras.|{n} frågor innehåller fel som måste korrigeras.
